Přejít k hlavnímu obsahu

Nejčasnější příznaky těhotenství

Ještě předtím, než by mělo u ženy přijít období menstruace a ona by tak mohla zjistit, zda je či není těhotná, je možné poznat i jiné příznaky těhotenství. Tyto příznaky jsou velmi specifické a nelze je označit jako univerzální, vyskytující se u každého těhotenství. Každé těhotenství je totiž jedinečné.

Jedním z příznaků je implantační krvácení. Nastává, když se oplodněné vajíčko váže ke stěně dělohy. Je ale kratší a mnohem mírnější než menstruačního krvácení. Současně může žena pociťovat i mírné křeče. Tyto křeče se mohou objevit i velmi brzo po ovulaci. Mnoho žen potvrdilo, že tyto křeče cítily už pátý den po ovulaci. Křeče se projevují nejčastěji v dolní části zad, břicha a pánve.

Spousta žen, snažících se o těhotenství si pravidelně měří svoji bazální teplotu. Bazální teplota je při ovulaci vyšší a pokud je vyšší i po ovulaci, může to být známkou těhotenství.

Větší a citlivější prsa pociťuje většina těhotných maminek. Běžně se citlivost a růst projevuje po několika týdnech těhotenství. Je ale možné, že se tento příznak objeví i 1 až 2 týdny po početí.

Změny hormonů zejména v počátečním stádiu těhotenství, mohou způsobit pocit únavy a ospalosti. Únava se může začít projevovat i týden po početí. Únavu může provázet i bolest hlavy.

Specifické chutě se u nastávající maminky mohou také objevit velmi brzy. Stejně jako se mohou projevit chutě na netradiční nebo ne tak často konzumovaná jídla, může se projevit i averze vůči určitým jídlům a i pachům, což může vyvolat i pocit nevolnosti.

Zvýšená hladina těhotenských hormonů může u některých žen vyvolat častější nutkání na močení už i v brzkém stádiu těhotenství.

Vyšší tělesná teplota a další popsané znaky však mohou být ovlivněny i jinými faktory nebo životosprávou, proto nejsou tyto případné příznaky vždy jednoznačné a prokazující těhotenství.

Pro potvrzení těhotenství je nutné provést těhotenský test, který ale ne vždy může být zcela přesný. Pro jednoznačné potvrzení těhotenství je vhodné navštívit lékaře.

Těhotenství.cz

Diskuze k článku