Přejít k hlavnímu obsahu

Péče o ženu na oddělení šestinedělí

Krátce po porodu sestra tohoto oddělení provede vaši zběžnou kontrolu. Ne­vstávejte. První vstávání po porodu bývá obvykle po 6 hodinách. Během této doby ležte a odpočívejte. Pokud to jde, snažte se usnout a načerpat síly. Budete je potřebovat. Dětská sestra vám pravděpodobně přinese miminko ukázat na pokoj, ale většinou si ho bere zpět, protože tento čas je vyhrazen právě na od­počinek.

Po uplynutí těchto 6 hodin přijde sestra a pomůže vám vstát. Pokud se přesto nebudete cítit dobře, bude se vám „motat" hlava, budete mít pocit na zvracení nebo hučení v hlavě, řekněte to sestře a ještě chvilku si lehněte. To platí též u komplikovanějších porodů nebo pokud jste ztratila více krve.

Sestra vás odvede většinou hned do sprchy, kde se opravdu osvěžíte a též spontánně vymočíte (je vhodné to nahlásit sestře). Dostanete čisté prádlo a sestra vám ukáže celé oddělení a vysvětlí základní zvyklosti. Pokud se cítíte dobře, dostanete děťátko na pokoj a od této chvíle se o něj do jisté míry staráte vy sama. Pokud se ještě necítíte dobře, jste stále unavená, nestyďte se požádat sestru, aby první noc miminko ještě nechala na oddělení novorozenců. Po někte­rých porodech je to dokonce žádoucí (porod císařským řezem, kleštěmi či jinak komplikovaný porod).

Jaké pomůcky si na oddělení šestinedělí musíte donést a jaké tam dostanete, se nedá jednoznačně říci. Každá nemocnice má jiné zvyky a finanční možnosti a nabídka jednorázových pomůcek na našem trhu je opravdu široká. Proto se aktuálně informujte těsně před porodem na příslušném oddělení šestinedělí, co všechno s sebou potřebujete. Ptejte se především na: spodní prádlo, podprsenky, košile, župany, vložky a věci na ošetření novorozence (pleny, krémy na opruzení a oblečení).

Základní pravidla, která platí vždy a všude

Často a dobře se myjte. Období šestinedělí je období tzv. čistící. Znamená to, ge očistky (lochie), které vám odcházejí z dělohy a čistí ji, jsou vysoce infekční materiál. Čím častěji budete ve sprše, tím lépe. Napomáháte tím zároveň ho­jení jizvy po zašití, pokud bylo provedeno. Často si vyměňujte vložky a opravdu nešetřete. Při otírání používejte více ručníků. Měňte ručníky i spodní prádlo. Neperte žádné prádlo v umyvadle v nemocnici. Vše nechávejte odnést domů. Spodní prádlo nebo vložky nikdy nedávejte do blízkosti prsního prádla!

Pravidelně cvičte cviky, které jsou vhodné pro období hned po porodu. Máte-li nějaké obavy, nepříjemné pocity či si nevíte rady s ošetřením va­šeho děťátka, ptejte se! Nebojte se zeptat na cokoliv, sestřičky a lékaři jsou tu pro to, aby vám pomáhali. Zejména budete potřebovat poradit s koje­ním. Pokud byl porod spontánní a bez větších komplikací, měla byste jít domů asi 5. den po porodu.

Vaše propuštění je závislé na zdravotním stavu vašeho miminka. Mnoho žen je již druhý den po porodu fit, a tudíž by nejraději šly co nejdříve domů. Nespě­chejte! Není co uspěchat, ještě se doma napracujete a naběháte kolem děťátka až dost a být v prvních dnech po porodu ještě pod odborným dohledem je velmi vhodné.

Každý den bývá vizita, ta kontroluje stav váš i vašeho miminka. U vás se většinou zaměřují na teplotu, čištění dělohy, zavinování dělohy a pravidelné vy­měšování moči a stolice. U děťátka pak na přibývání na váze, novorozeneckou žloutenku a stav kůže. Dětská sestra u vás sleduje počátek laktace a možné komplikace a jak dobře již zvládáte péči o miminko sama.

Návštěvy jsou dnes většinou povoleny na všech odděleních šestinedělí, a to každý den. Někde dokonce po celý den. Je však rozdíl, pokud si vyberete tzv. nadstandardní pokoj nebo pokoj běžný, kde s vámi leží ještě jiné ženy. Na to vše se vždy informujte před porodem a rozmyslete si, co vám bude více vyhovovat.

Těhotenství a porod
Autor: Magdalena Mikulandová
www.studioprozeny.cz

autor:
kategorie: Šestinedělí
témata:

Diskuze k článku