Přejít k hlavnímu obsahu

Těhotenská cukrovka může být spojená s vyšším rizikem autismu u dětí

Děti, u jejichž matek se vyvinula těhotenská cukrovka po 26. týdnu těhotenství, jsou vystaveny zvýšenému riziku vzniku autismu v pozdějším životě - podle nové studie. (Journal of American Medical Association)

Vědci při výzkumu zkoumali zdravotní záznamy více než 322 000 dětí různých etnik, narozených mezi 28. a 42. týdnem těhotenství. Věkový průměr sledovaných dětí byl 5,5 roku. Z výsledků vyplývá, že ty děti, jejichž matky měly v době po 26. týdnu těhotenství těhotenskou cukrovku, měly o 63 % vyšší riziko poruchy autistického spektra, než ostatní děti. Po zohlednění věku matek, vzdělání, rasy a etnického původu, příjmu domácnosti a dalších faktorů, bylo riziko autismu spojené s gestační diabetes 42 %.

Neléčený diabetes nebo zanedbání některých příznaků může způsobit vážné poškození plodu. Často se rodí velmi velké plody se srdečními a respiračními obtížemi. Neléčená cukrovka znamená i výrazné riziko pro matku. Avšak v dnešní době je prenatální diagnostika natolik důsledná, že i mírné zhoršení je včas podchyceno a následně kompenzováno.

Těhotenská cukrovka je onemocnění, které se řeší v těhotenství dodržo­váním diety s omezeným příjmem cukrů, u těžších forem eventuelně i pomocí léků. Gynekolog léčbu určuje hlavně podle laboratorních výsledků vyšetře­ní hladin cukru z krve. Po porodu dochází k návratu do normálních hodnot a cukrovka vymizí, jen u malého procenta žen zůstává trvale.

"Vystavení plodu těhotenské cukrovce u matky, může mít dlouhodobý účinek na vývoj orgánů a funkcí, ale zda to může narušit vývoj plodu mozku a zvýšit riziko neurobehaviorálních vývojových poruch potomků je méně jasné. Budoucí studie by se měla zabývat, zda včasná diagnóza a léčba gestační diabetes může snížit riziko vzniku autismu." řekla vedoucí autorka studie Anny H. Xiang , PhD (Kaiser Permanente Southern California Department of Research & Evaluation).

Při jiném výzkumu těhotenské cukrovky bylo zjištěno, že největším rizikem je nadváha. U žen, jejichž BMI (Index tělesné hmotnosti) před těhotenstvím byl přes 33, bylo zjištěno, že je více než čtyřikrát větší riziko gestační diabetes než u ostatních. U účastnic, které dodržovaly kombinaci tří předem určených faktorů životního stylu - nekouřily, pravidelně cvičily, udržovali si zdravou váhu – byla o 41 % nižší pravděpodobnost vzniku gestační diabetes než u ostatních těhotných žen. V případě, že začala těhotenství na normální hmotnosti, se tento podíl zvýšil dokonce na 52 %.

Pomocí matematického vzorce, vědci spočítali, že odhadovaných 48 % všech gestačních diabetes v těhotenství by bylo možné předejít, pokud by ženy dodržovaly všechny čtyři směry životního stylu - nekouřit, jíst zdravě, pravidelně cvičit a udržovat si zdravou váhu.

Těhotenství.cz, Magdalena Miklandová, Foto: Pixmac

Diskuze k článku