V novém tisíciletí se značně vzrostl zájem o byliny jako alternativy, či alespoň doplňku k chemické medikamentózní terapii. Bohužel v těhotenství je třeba léčivky užívat dvakrát opatrněji a hlavně s mírou. Heřmánek je pro období gravidity nejen bezpečný, ale navíc velmi účinný při tišení různých příznaků těhotenství a jiných zdravotních komplikací. Proto by tato léčivá rostlina neměla chybět v domácí lékárničce těhotných žen.
Bylina na potíže od hlavy až k patě nalezneme lesních lukách, rumištích, jetelištích a na polích mezi obilím, řepou, brambory či kukuřicí, kde se pěstuje pro průmyslové zpracování. Libuje si v hlinité půdě. Nejvíce se rojí během let bohatých na sněhovou pokrývku a vlhkost na jaře, a to od května do září.
Těhotenské problémy a heřmánek. Kde pomáhá?
Tato dobře známá bylina působí blahodárně na trávící systém, zvyšuje apetit a má mírně projímavé účinky, což mohou ocenit především ženy v 1. trimestru těhotenství. Navíc je šetrným prostředkem k utišení ranní nevolnosti a zmírnění napětí.
Díky svým silicím a dalším více než stu účinným látkám dovede zažehnat i nadýmání, mdloby a problémy se zuby. Kromě toho působí blahodárně na střeva i žaludek maminky a miminka v děloze. S heřmánkem se tradičně bojovalo také proti horečce, bolestem a křečím. Se sníženou chutí k jídlu, pojící se často s prvním trimestrem, může heřmánek také pomoci.
Jak může žena v těhotenství využít heřmánek?
Ve formě kloktadla pomáhá těhotným ženám od bolesti zubů. Jednu polévkovou lžíci sušených květů zalijte vroucí vodou a sceďte po deseti minutách. Nálev kloktejte vlažný dle potřeby.
Jako odvar lze heřmánek využít pro usnadnění usínání, uklidnění a veškeré další výše uvedené potíže. Stačí jednu čajovou lžičku sušených květů zalít vroucí vodou a nechat pět až deset minut louhovat.
Mohou heřmánek využít i kojící maminky?
Kojení může způsobit popraskání bradavek. Heřmánková mast představuje ideální přípravek na jejich regeneraci, neboť disponuje vynikajícími dezinfekčními a hojivými vlastnosti, aniž by hrozilo dítěti ublížení na zdraví.
Další vhodnou variantou použití může být heřmánkový čaj na podporu laktace.
Falešný heřmánek nepomůže ženám od těhotenských komplikací
Heřmánku pravému se podobá o trochu méně zdraví prospěšný rmenec sličný. Přesto tato rostlina pomáhá ulevit od nejrůznějších neduhů, jako jsou problémy s játry, žloutenka či migréna. Tento lidově zvaný „heřmánek římský“ poznáte podle velice slabé vůně a nižšího vzrůstu než u heřmánku pravého, který naopak voní intenzivně, kořenitě. Pravý heřmánek se navíc vyznačuje dutým a vyklenutým lůžkem středu květu.
Aby zmatku nebylo málo, vysoký počet listů signalizuje, že se jedná o rmen sličný. Tento druhý konkurent heřmánku není k užitku; pouze obsazuje rumiště, zahrady a pole, kde likviduje pícniny.