Přejít k hlavnímu obsahu

Bolest břicha v těhotenství: co která znamená? 1. část

Bolest břicha v těhotenství

Práce, domácí povinnosti, děti, finance,… ve věčném kolotoči moderního života je snadné ignorovat takové drobnosti, jako je nějaké to píchnutí v břiše. Věci se však obrátí o sto osmdesát stupňů s obdobím těhotenství. Nastávající maminka by div nevolala s každým nalezeným pupínkem lékaře. Kdy značí ozývající se břicho důvod k návštěvě lékaře? A kdy naopak zůstat v klidu? 

Již od otěhotnění vaše tělo prochází řadou změn, které u vás mohou vyvolat nejrůznější nálady, pocity a počitky. Mezi ně bohužel patří i bolesti, které (nadvakrát bohužel) mohou poukazovat na určité zdravotní komplikace. 

Přinášíme vám proto podrobný přehled o typech bolestí a nepříjemných pocitů: To vše proto, abyste věděli, co daná bolest znamená a jak se při ní zachovat.

Tah v podbřišku 

Příznaky

  • Tupá bolest po obou stranách v oblasti pod pupkem, táhnoucí se až do třísel 
  • Nastává zejména při prudkých pohybech 
  • Výskyt obvykle v pokročilejším stádiu těhotenství 

Příčina

Oblý děložní vaz. Děloha se vlivem rostoucího plodu zvětšuje, a tím se napínají také vazy, které ji drží. 

Vhodné jednání

Jestliže se bolest nestupňuje, ba naopak v klidovém stavu ustává, je třeba stav přijmout jako jeden z nepříjemných příznaků těhotenství. Pokud vám tyto pocity výrazně znepříjemňují život, informujte se u vašeho lékaře o možnostech tlumení bolesti, např. paracetamolem. 

Při měnícím se charakteru bolesti, jejím přetrváváním i při vaší nečinnosti, případně při doprovázení zvýšenou teplotou je vhodné kontaktovat vašeho gynekologa. Může se totiž jednat o závažnější stav. 

Plné břicho 

Příznaky

  • Pocit „jako sud“ 
  • Nedostatečné a bolestivé vyprazdňování 
  • Tuhá stolice 
  • Bolesti a křeče v břiše 

Příčina

Zácpa a nadýmání. Vlivem progesteronu dochází ke zpomalení trávící soustavy, tedy i peristaltiky střev. Potravinový odpad se tedy posouvá pomaleji než v době mimo těhotenství.. 

Vhodné jednání

Vměstnejte do vašeho jídelníčku více vlákniny: rozpustné varianty, případně doplňované nerozpustnou. Rovněž se vyplatí navýšit přísun tekutin (ideálně čisté vody). Lze také požádat lékárníka o doporučení vhodného prostředku pro změkčení stolice. 

Křeč a krvácení 

Příznaky

  • Silné bolesti břicha (podobné menstruačním bolestem) doprovázené vaginálním krvácením. 
  • Krev obvykle nahnědlé nebo jasně červené barvy 
  • Růžovo-bílý poševní hlen, eventuálně s obsahem těhotenské tkáně. 

Příčina

Přicházející potrat. Samovolné ukončení těhotenství nejčastěji nastává v důsledku chromozomálních abnormalit plodu. Jedná se o genetickou poruchu, která znemožňuje vývoj plodu, a tělo tedy samovolně graviditu ukončí. 

K potratu však může dojít z celé řady dalších důvodů (srážlivost krve, diabetes, vysoký krevní tlak,…), přičemž v těchto případech zpravidla lze minimalizovat riziko jeho vzniku. 

Vhodné jednání

Jako prevence spontánního potratu se uplatňuje zdravý životní styl. V praxi by se tedy žena měla vzdát kouření i konzumace alkoholu (případně i jiných návykových látek), stejně jako omezit přísun kofeinu. Stres představuje dalšího potencionálního spouštěče potratu. 

Organismus naopak ve zvýšeném množství zásobujte kyselinou listovou, vitamínem D, železem a vápníkem. Dopřávejte si tolik spánku a odpočinku, kolik jen tělo žádá. 

Pálení a bolest při močení 

Příznaky

  • Bolest v podbřišku či bolest zad 
  • Pálení v místě močové trubice
  • Časté nutkání na močení (může nastat i prakticky ihned po vykonání potřeby) 
  • Silně zapáchající moč 
  • Stopy krve v moči 

Příčina

V těhotenství dochází ke zvětšování dělohy, která tak utlačuje močový měchýř. Přirozeně se tedy objevuje častá a silná potřeba močení. Za normální ale nelze považovat bolest v podbřišku, pálení při močení, eventuálně krev objevující se v moči. 

Tyto a další výše uvedené symptomy poukazují na zánět močových cest. Tento urologický problém může dokonce ovlivnit i samotné těhotenství. U neléčené infekce hrozí rozšíření až do ledvin, což zvyšuje riziko předčasného porodu. 

Infekce močových cest trápí každou desátou těhotnou ženu. Díky včasné léčbě antibiotiky lze naštěstí zánět podchytit. 

Zánět močové trubice či močového měchýře představuje zákeřnou chorobu, jelikož může být bezpříznaková. Přeroste-li v zánět ledvin, obvykle se objeví třesavka, horečka, bolesti v oblasti ledvin a zvracení. 

Vhodné jednání

Lékař obvykle doporučí klidový režim v teplém prostředí a užívání léků. Ke zvýšení příjmu tekutin je vhodné přistoupit pouze do té míry, dokud močení nevyvolává silné bolesti. 

K pití se obvykle doporučuje neperlivá voda či urologický čaj. Vhodné je také konzumovat více vitamínu C pro zvýšení kyselosti moči, což může podpořit zpomalení růstu bakterií. Pacienta se může také poohlédnout po přípravcích s extraktem z brusinek, které obsahují antioxidanty, pomáhající organismu vyrovnat se s infekcí. 

Může se aplikovat také bylinná léčba, konkrétně lichořeřišnicí větší a česnekem medvědím. 

Křečovitá bolest pod pupkem 

Příznaky

  • Intenzivní bolest v oblasti podbřišku krátce po otěhotnění 
  • Ostrá bolest vystřelující do ramene 
  • Stav doprovází krvácení 

Příčina

Zpravidla se jedná o abnormalitu vejcovodu, kterou mohou způsobit například následující stavy: 

  • Zánět vaječníků 
  • Vrozené vady vejcovodů (vrozeně dlouhé, málo pohyblivé vejcovody) 
  • Zánět dělohy 
  • Infekce chlamydiemi 

Důsledkem těchto abnormalit je mimoděložní těhotenství, které představuje až život ohrožující stav. Při této diagnóze se obvykle podstupuje laparoskopická operace. Chirurgický zákrok dovede zachránit život ženy, těhotenství bohužel však nikoli. 

Vhodné jednání

Jelikož zanedbání léčby může mít i fatální následky, je nutná neprodlená hospitalizace. 

Nejčastěji zvolenou metodu představuje chirurgické odstranění vejcovodu (salpingektomie). Zákrok se obvykle provádí laparoskopicky, případně velkou břišní operací, dojde-li k ruptuře vejcovodu. 

Dalšími invazivními řešeními jsou salpingotomie (čili podélné naříznutí vejcovodu a odstranění oplodněného vajíčka) a milking out, kdy tlakem na vejcovod dochází k vytlačení oplodněného vajíčka. 

S neinvazivním řešením, kterým je podání Metotrexátu, se v ČR prakticky nesetkáte. 

Observace, považovaná za nejšetrnější způsob léčby, se využívá v případě podání cytostatik nebo při nízké počáteční hladině HCG hormonu. Během dlouhodobého sledování v nemocničním prostředí nastává až 69% šance, že se ektopická gravidita vstřebá samovolně. 

 

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA