„Mikrojesle jsou velmi praktickým nástrojem pro obce, kde aktuálně nemají dostatek míst pro děti v předškolních zařízeních. Právě obce jsou buď samy zřizovateli mikrojeslí, nebo musí být partnery projektu. O počtu míst pro děti tak přímo rozhodují,“ vysvětlila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Mikrojesle jsou kvalitní a finančně dostupná služba určená pro rodiče nejmenších dětí. Náklady na vybudování a provoz jsou nižší než náklady na zřízení školky.
Podle pravidel vždy jedna pečující osoba poskytuje kvalifikovanou péči dětem od šesti měsíců do čtyř let věku v kolektivu maximálně čtyř dětí, kterým je tak zajištěn individuální přístup.
Mikrojesle jsou nastaveny tak, aby byly finančně dostupné, v provozu jsou pět dní v týdnu minimálně osm hodin denně. Rozsah umístění dítěte si dohodne sám rodič s provozovatelem.
Zájemci o vybudování a provoz mikrojeslí mohli podávat žádosti v rámci výzvy číslo 126 a 127 „Pilotní ověření péče o nejmenší děti v mikrojeslích“, vyhlášené v Operačním programu Zaměstnanost. Hodnotící komise posléze vybrala nejúspěšnější projekty.
Zřizovatelem mikrojeslí může být obec, zaměstnavatel nebo rodič, který v nich bude pečovat o vlastní děti. Pokud je však zřizovatelem někdo jiný než obec, musí být obec partnerem projektu. MPSV bude s vybranými zřizovateli nadále úzce spolupracovat a poskytne jim podporu formou poradenství.
Z Evropského sociálního fondu bude na projekt vyčerpáno 105 352 332 Kč, více informací najdete zde: http://mikrojesle.mpsv.cz/.
Zdroj: MPSV, Těhotenství.cz