Přejít k hlavnímu obsahu

Pár věcí, které byste měly vědět o 3. trimestru těhotenství

3. trimestr těhotenství-těhotenství.cz

3. trimestr těhotenství považuje řada těhotných žen za dobu plnou úzkosti a obav. Natěšené na porod miminka, budoucí maminky musejí vše připravit pro nový přírůstek do rodiny. Těhotenství však zároveň vyžaduje permanentní braní ohledů na své psychické i fyzické zdraví. Odhalte, jaké starosti vás zřejmě potrápí v době, kdy se miminko chystá na odchod z bříška a na co se připravit.

Od 27. týdne těhotenství se žena v graviditě čím dál výrazněji připravuje na porod. A nejen ve fyzické rovině. Psychika nastávající maminky se ve třetím trimestru musí vyrovnat s vyčerpáním i obavami týkající se porodu, péče o dítě i budoucnosti rodiny. Přestože koktejl emocí a hormonů zamíchá životem mnoha těhotných žen, třetí trimestr je posledním krokem k vytouženému cíli: čipernému a krásnému miminku, v jehož přítomnosti zapomenete na kdejaká trápení.

Co dělat, pokud v těhotenství přestanu cítit pohyby miminka? 

Pohyby miminka představují důležitý znak správného vývoje dítěte v bříšku. S postupem těhotenství dochází u pohybů plodu ke změnám. Prvotní „bublání“ či „doteky motýlích křídel“ nahradí „kopání“ a převalování. 

Tip pro vás: Zdají-li se vám pohyby nedostatečné, jejich četnost lze ověřit. Po konzumaci menší porce jídla si lehněte na levý bok a hodinu počítejte pohyby plodu: měla byste dojít alespoň k číslu 10. 

V opačném případě kontaktujte lékaře, který vám může doporučit jiný způsob počítání. V případě absence pohybů se pro kontrolu stavu plodu v děloze provádějí následující vyšetření: 

  • Non-stress test (NST)
  • Oxytocinový zátěžový test
  • Biofyzický profil (BPP)

Mohu během 3. trimestru těhotenství cestovat? 

S cestováním v jiném stavu se pojí zvýšená zdravotní rizika, konkrétně: 

  • Vystavení se infekcím 
  • Rozvoj těhotenských komplikací 
  • Vznik spontánního potratu 
  • Tvorba krevních sraženin v důsledku dlouhodobého sezení 

Odborníci proto doporučují vyhnout se v těhotenství létání i dlouhému cestování automobilem. Je-li však takováto cesta nevyhnutelná, nezapomeňte si alespoň každou hodinu protahovat nohy a udělat pár kroků. 

Aerolinky povolují létání v těhotenství obvykle do 35. týdne těhotenství, ženám s vícerčaty zhruba do 30. týdne těhotenství. Některé letecké společnosti vyžadují také pro přepravu od určité pokročilosti těhotenství lékařské osvědčení. 

Přítomnost jakýchkoli těhotenských komplikací představuje překážku v účasti na letu. 

V cílové destinaci se vyhněte pití nepřečištěné vody a nepasterizovaného mléka. Riziko s sebou nese i nedostatečná tepelná úprava masa či zeleniny. 

Může těhotná žena spát v poloze na zádech? 

Obecně se ženám během 3. trimestru pozice na zádech pro spánek nedoporučuje. Hrozí totiž snížení proudění krve do dělohy a plodu. Řada nastávajících maminek se navíc v této pozici necítí příjemně. 

Odborníci zpravidla považují za nejvhodnější polohu na boku. Proces těhotenství pravděpodobně nejvíce profituje z pozice na levé straně, při níž se děloha posune více do středu těla, což zlepšuje krevní oběh. Pro podporu zad se v mnoha případech vyplatí umístit polštář mezi nohy, případně dlouhou podušku podél těla či polštář ve tvaru klínu podél zad. 

Povinnosti zaměstnání a poslední etapa těhotenství

Většina povolání se s těhotenstvím slučuje. Mezi pracovní rizika pro nastávající maminky však patří: 

  • Dlouhodobá expozice nátěrům na bázi olova
  • Práce v nedostatečně větraném prostředí s přítomností zdraví škodlivých výparů (např. anestetické plyny či těkavé chemikálie)
  • Vystavení se radiaci
  • Těžká fyzická námaha (včetně dlouhodobého stání) 

Zaměstnavatel vás musí seznámit se všemi riziky, která by mohla v pracovní době nepříznivě ovlivnit vaše těhotenství. Také po vás nesmí vyžadovat práci přesčas či výjezd na služební cestu mimo obvod vašeho pracoviště či bydliště. Dobré firmy provedou opatření vedoucí ke snížení fyzické i psychické zátěže pro těhotnou ženu. 

INFO: Jestliže gravidita znemožňuje výkon vašeho současného zaměstnání, získáváte nárok na dočasné převedení na jinou pracovní pozici, navíc se stejným platovým ohodnocením. 

Většina těhotných žen odchází na mateřskou dovolenou ve 32. týdnu těhotenství 34. týdnu těhotenství (čili šest až osm týdnů před plánovaným termínem porodu). Některé maminky však řeší pracovní záležitosti doslova ještě v porodnici. 

Jsou bezpečnostní pásy v autě pro těhotenství ve 3. trimestru nebezpečné? 

Břišní a ramenní pásy představují při cestování motorovým vozidlem nutnost, a to zejména na předních sedadlech. Nejen těhotné a kojící ženy, nýbrž všichni nepřipoutaní pasažéři se při autonehodě ocitají ve značném nebezpečí. 

Polohujte spodní popruh pod úroveň vašeho břicha. Ochráníte se tak v případě dopravní havárie. 

Je rentgenové záření v těhotenství nebezpečné? 

Menší množství rentgenových paprsků nepředstavuje při zakrytí bříška prakticky žádné riziko. 

Naopak pokud diagnostika nevyužívá rentgen, může dojít k rozvoji či zhoršení řady závažných stavů, včetně: 

  • Zápalu plic
  • Tuberkulózy
  • Zlomenin

V některých případech se rentgenovému vyšetření pánve a plodu nelze vyhnout  pro zjištění, zda lze bezpečně porodit miminko (pokud například leží v poloze koncem pánevním). 

Diagnostika zdraví miminka po porodu může vyžadovat provedení vícera rentgenových vyšetření. 

Kdy může rodička dostat epidurální anestézii? 

Epidurál představuje účinné řešení pro tišení bolesti. Domácí porod však obvykle znemožňuje jeho použití. Pokud se rozhodnete rodit doma, naskýtá se vám možnost využití následujících alternativních prostředků úlevy od bolesti: 

  • Techniky Lamaze 
  • Návštěvy předporodního kurzu 
  • Masáže 
  • Hypnóza 
  • Aromaterapie 
  • Lehká narkotika či sedativa 
  • Změny polohy 

Při provedení miminka na svět v porodnici získáváte volbu epidurální analgezie. O době využití epidurálu během porodu rozhoduje lékař. V některých případech se k aplikaci přistupuje až po dilataci děložního hrdla na průměr 4 centimetrů. 

Případná přání související s epidurálem neváhejte lékaři včas sdělit. S tímto typem analgezie se zpravidla nepojí žádné komplikace. Vzácně může dojít k infekcím, krvácení, bolestem hlavy a paralýze po epidurálu. 

Tato metoda tišení porodních bolestí prokazatelně ovlivňuje krevní tlak matky. Stav může vyústit ve zpomalení srdeční činnosti miminka. Obecně jsou však rizika pro plod minimální. 

Vliv epidurálu na zpomalení procesu porodu podléhá stále vědeckému výzkumu. Na rozdíl od jiných analgetik, tento prostředek úlevy od bolesti neproniká do krevního řečiště, a nemůže tak způsobit ospalost novorozence po porodu. 

Je kojení skutečně vhodnější než krmení miminka umělou výživou? 

Třetí trimestr představuje ideální čas k rozhodnutí, zda miminko krmit mateřským nebo umělým mlékem (případně kombinací obojího). 

Lékaři obecně doporučují kojení dítěte po první rok života. Výjimka nastává u žen s přítomností HIV, aktivní tuberkulózy či některé z forem hepatitidy. Pochybujete-li o možnosti kojení, poraďte se s vaším lékařem.  

  1. Kojení přináší nastávající mamince mnoho výhod, včetně: 
  2. Rychlejší návrat břicha a dělohy do předtěhotenské velikosti 
  3. Menší riziko osteoporózy. 
  4. Nulová útrata za kojenecké formule. 
  5. Více rapidní hmotnostní úbytek do váhové situace odpovídající stavu před těhotenstvím. 
  6. Osvobození od nutnosti mytí a nošení lahviček, stejně jako přípravy umělého mléka. 
  7. Snížené riziko rakoviny prsu a vaječníků. 
  8. Nižší šance početí (kojení potlačuje ovulaci). 

Kojení má význam také pro miminko, například: 

  1. Obsahuje imunoglobiny potlačující vznik chorob, včetně infekcí. 
  2. Zachovává vždy optimální teplotu. 
  3. Snižuje riziko alergií, průjmu a zácpy. 
  4. Minimalizuje nebezpečí onemocnění civilizačními chorobami, konkrétně obezitou a diabetem. 
  5. Vyniká snadnou stravitelností. 
  6. Proniká do organismu dítěte vždy při optimální teplotě. 
  7. Posiluje citovou vazbu mezi matkou a dítětem. 

Přestože kojení v svých pozitivních účincích nenachází soupeře, umělá výživa představuje přinejmenším zdravotně nezávadný způsob krmení. 

Měla by budoucí rodička navštívit porodnici před porodem? 

Předchozí návštěva porodnice by měla představovat ve 3. trimestru samozřejmost! Zvolenou porodnici postačí pro umožnění prohlídky předem kontaktovat. 

Jak dlouho zůstane žena po porodu v porodnici? 

V případě porodu bez komplikací a zdravého novorozence odcházejí novopečené maminky z porodnice obvykle třetí až čtvrtý den po porodu. Některá zařízení mohou vyžadovat rozběhlou laktaci. Pokud žena požádá písemně o předčasné opuštění porodnice (tzv. ambulantní porod), lékaři musejí její přání respektovat. 

Předčasně narozené děti či novorozenci s výskytem závažných komplikací si přitom zdravotníci nechají na oddělení neonatologie několik týdnů až měsíců. Matka, propuštěná z porodnice, ho mezitím má právo navštěvovat. V ideálním případě se také účastní péče o miminko formou kojení či přikrmování. 

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA