Jak předcházet obezitě u dětí
Od nejrannějšího věku úctě vaše děťátko přestat jíst před dosažením bodu sytosti. Touha po hře, zavírání úst či uhýbání hlavičkou patří mezi projevy ztráty zájmu o krmení. Využijte u vašeho dítěte těchto signálů pro zamezení přejídání.
Zejména při rodinné historii obezity nabývají tato dietní opatření na významu. Metody pro kontrolu hmotnosti však naleznou využití i po rozvoji dětské obezity. Cílem rodičů má být zpomalení váhového přírůstku miminka, nikoli redukce hmotnosti.
Pokuste se kojence krmit mateřským mlékem. U kojených miminek se prokázal snížený výskyt nadváhy.
Nepřikládejte však miminko k prsu nadměrně často. Krmením v příliš krátkých intervalech (například každou hodinu) podporuje emoční přejídání, kdy jídlo získává funkci prostředníka k uklidnění či redukci stresu.
Až se vaše děťátko opět rozpláče, nesahejte automaticky po lahvičce. Nabízí se vám spousta dalších metod pro utěšení miminka: od odlišných poloh přes jemné doteky až po klidnější prostředí. Za nevrlostí miminka se v dnešní době ukrývá často také nedostatek pohybu. Nenuťte dítěti dudlík či bradavku ve snaze ho uklidnit. Odhalte raději pravou příčinu jeho aktuální nálady.
Neposkytujte miminku (v případě krmení umělou výživou) lahvičku často jako hračku. Děti s volným přístupem k lahvi se mohou naučit jíst v příliš krátkých intervalech, případně i za účelem dosažení psychické pohody.
Veďte dítě k využívání kontaktu s lidmi (namísto jídla) pro úlevu od psychických potíží.
- Hlídejte u dítěte čas strávený s digitálními médii. Podle Americké akademie pediatrů (AAP) doba expozice obrazovce koreluje s rizikem rozvoje dětské obezity.
- Nepovažujte pláč miminka automaticky za signál potřeby krmení. Slzičkami většinou dává najevo touhu po mazlení či pochování. Mezi další potencionální příčiny breku patří žízeň, ospalost, špinavá plenka, ale i překrmení.
- Nepovažujte sající miminko za hladové. Pouhé podání dudlíku či pomoc s nasazením palečku může odhalit jeho pravé touhy.
- Nepoužívejte dětské sušenky či jiné potraviny místo kousacích kroužků pro usnadnění prořezávání zoubků.
- Netrvejte na vyprázdnění celé lahvičky. Pouze podvyživená miminka mohou mít problém rozpoznat, kolik počáteční formule potřebují
- Nezvětšujte dírku u dudlíku na láhev, ať už špendlíkem, nebo ostrými nástroji. Mléko poté vytéká příliš velkou rychlostí.
Krmte miminko pomalým tempem. Pro krmení si zajistěte dostatek času a proces se nepokoušejte urychlit. Miminku se dostaví pocit naplnění obvykle v rozmezí patnácti až dvaceti minut. Výzkumy prokázaly souvislost hltání jídla s obezitou v dospělosti.
Neposkytujte dítěti jídlo v rámci snahy o zaměstnání či rozptýlení. Jestliže potřebujete čas pro sebe, využijte k zabavení potomka hračky.
Jako odměnu za dobré chování používejte namísto jídla chválu a fyzický kontakt.
Při korigování hmotnosti miminka si zároveň dávejte pozor, aby váš potomek získával dostatečné množství živin. Nízkotučné či odstředěné mléko představuje nevhodnou volbu až do dvou let věku. Mladý mozek ke svému překotnému růstu potřebuje získávat velké množství tuku z plnotučného mléka.
A nezapomeňte, že ačkoli se z druhé strany podvýživa vyskytuje v kojeneckém věku méně často než nadměrná hmotnost, jedná se o závažnější stav.