Přejít k hlavnímu obsahu

Skryté pravdy v prenatální výživě

Nové poznatky v oblasti prenatální výživy poukázaly na naléhavou potřebu zvýšení informovanosti žen o důležitosti příjmu kyseliny listové a DHA v těhotenství, ale

i v průběhu jeho plánování či v období kojení. Nad touto problematikou se sešli v rámci odborného panelu specialisté z oblasti gynekologie a prenatální výživy. V rámci svých příspěvků se zabývali tím, jakými kroky mohou ženy v současné době přispět k přirozenému průběhu svého těhotenství.

Mezi odbornou i laickou veřejností se rozšiřuje povědomí o zvýšené potřebě kyseliny listové v průběhu těhotenství. Už méně se však ví, že až 50 % žen nedokáže přeměnit kyselinu listovou na aktivní formu, kterou je tělo schopné využít. Příčinou je nedostatečná aktivita MTHFR enzymu, způsobená genetickými poruchami. Odpovědí na tento problém se stává látka Metafolin​​®, která je výsledkem 10letého výzkumu společnost Merck KGaA, Darmstadt, Německo. Díky této látce si dokáže každá žena v těle vytvořit optimální hladinu aktivní kyseliny listové (tzv. folátů).

O zvýšeném příjmu folátů by však ženy měly uvažovat již při plánování těhotenství. Bylo prokázáno, že příjem kyseliny listové v tomto období výrazně snižuje riziko defektů neurální trubice a výskyt dalších vrozených vývojových vad (např. rozštěpů páteře). Mezi 22. až 28. dnem těhotenství se dítěti vyvíjí mícha a uzavírá se páteřní kanál, proto odborníci apelují na zvýšený příjem kyseliny listové (resp. folátů) alespoň měsíc, ideálně však tři měsíce před početím. Podle některých výzkumů je podávání folátů 1 rok před početím navíc spojeno s 50 – 70 % redukcí předčasného porodu před 28. týdnem těhotenství.

Od druhého trimestru pomáhá dostatečný přísun folátů předcházet těhotenským komplikacím, jako jsou předčasný porod a potrat či nedostatečný vývoj plodu. Jejich pravidelný příjem je proto zásadním předpokladem pro správný průběh těhotenství.

Těhotné ženy a kojící matky by měly zajistit také adekvátní příjem kyseliny dokosahexaenové (DHA), která patří mezi omega-3 nenasycené mastné kyseliny. DHA se nejvíce hromadí v sítnici oka a mozku plodu během druhé poloviny těhotenství a v průběhu několika prvních měsíců po narození dítěte. DHA se zabudovává do buněčných stěn a u dětí je tento proces desetkrát rychlejší než u dospělých. V květnu 2011 potvrdila Evropská komise, že DHA přijímaná matkou přispívá ke správnému vývoji oka

a mozku plodu a kojených dětí. Tohoto pozitivního účinku se dosáhne denním příjmem 200 mg DHA. Zdrojem DHA pro dítě je v období těhotenství a kojení výhradně matka, protože si tuto důležitou mastnou kyselinu nedokáže samo vyprodukovat.

Odborníci se shodují v tom, že nelze získat všechny nutriční hodnoty potřebné pro těhotenství pouze ze samotné stravy. Upozorňují proto na zásadní úlohu informovanosti žen o významu dostatečného přísunu kyseliny listové a DHA, který je vhodné zajistit dodatečně prostřednictvím vhodných doplňků stravy. Jedinými přípravky na českém trhu, které obsahují aktivní formu kyseliny listové Metafolin​​®, jsou Femibion​​® 800 a 400. Ty poskytují optimální zdroj kyseliny listové pro plánování těhotenství, v jeho průběhu i po ukončení kojení a zajišťují dlouhodobý profit z příjmu DHA již před narozením dítěte.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA