„Ženy mají daleko více práce, kterou přináší narození dítěte, i když si muži i ženy myslí, že oběma připadne stejný díl povinností. Výsledky jsou obzvláště překvapující, protože předtím, než se párům narodilo dítě, bylo rozdělení práce v domácnosti relativně rovnoměrné. Narození dítěte tak dramaticky změnila dělbu práce u těchto párů." řekla C.K. Dush, spoluautorka studie (The Ohio State University).
Výzkumu se zúčastnilo 182 párů, u všech se jednalo o první rodičovství. Páry byly hodnoceny dvakrát - jednou v průběhu třetího trimestru těhotenství, a pak znovu, když jejich dětem bylo asi 9 měsíců. Účastníci si museli samostatně vést podrobný časový deník pro jeden pracovní den a jeden nepracovní den. Zaznamenali se tak všechny činnosti na časové ose začínající ve 4 hodiny ráno a končící o 24 hodin později.
Výsledky ukázaly, že páry měly rovnoměrně rozdělené povinnosti předtím, než se jim narodilo dítě. Konkrétně se jednalo asi o 15 hodin práce v domácnosti týdně. Navíc 95 procent párů se v průběhu těhotenství dohodlo, že budou rovným dílem sdílet i péči o dítě. To se však nestalo. Po narození dítěte, věnovali muži fyzické péči o dítě – přebalování, koupání atd. - asi 10 hodin týdně, zatímco ženy 15 hodin týdně. Menší rozdíly se pak ukázaly při "zábavnější" části rodičovství, jako je čtení nebo hraní. Zde muži strávili s dětmi asi čtyři hodiny týdně, zatímco ženy asi šest hodin.
Těhotenství.cz, Foto: Pixmac