Přejít k hlavnímu obsahu

Život s “piraňou” aneb dítě nás kouše

Kousání

Děti zkouší každou chvíli něco nového. A práce s emocemi patří k těm nejnáročnějším úkolům. Zvládat vztek se některé z nich učí roky a často přijdou k úhoně ony samy nebo rodiče. Obtisknuté zuby - ať je ruka vlastní nebo cizí - jsou ale přes čáru. 
 

 

Děti se neustále vyvíjí a co pár dní přijdou s nějakou novinkou. Některé jsou milé, jiné bolí a zraňují. Kousání patří do druhé skupiny a nesmíte ho tolerovat. Situace by se začala rychle zhoršovat a časem by se otisku zubů dočkala i paní ve frontě nebo kamarádka ve školce. Důvodů ke kousání mívá dítě několik. Někdy ho to prostě jen baví a zkouší, kam až může zajít. Jindy je to důsledek vzteku nebo bezmoci. Je ale třeba mít na paměti, že kousání patří k jeho vývoji a většinou nemá žádné trvalé následky na jeho budoucí život. 

Stručně a jasně 

Jakmile se dítě zakousne - do sourozence, do rodiče, do hračky nebo kočičího ocasu - v klidu ho popadněte za ruku a odveďte kousek dál nebo rovnou do jiné místnosti. Nekřičte na něj a nic mu zdlouhavě nevysvětlujte. Dítě moc dobře ví, že udělalo něco špatného. Hovory o tom, jak je nevychované, jak už nikdy víc, sliby i výhružky ho akorát otráví a probudí v něm touhu udělat to znovu, ideálně silněji. Podívejte se mu do očí a upoutejte jeho pozornost. Pak stačí říct obyčejné “nekousáme” a nechat ho jít si dál hrát. 

Kousání je sice nepříjemné, bolestivé a ve společnosti způsobuje nemalé problémy, ale na obranu dětí je třeba říct, že je to jen mezistupeň vývoje a není třeba se znepokojovat. Je to součást procesu a v určité míře si jím projde úplně každé dítě. Některé to zkouší dva týdny, jiné hryže půl roku. Na druhou stranu nesmí rodiče kousání podcenit a pokud by se spojilo s agresivitou nebo násilím, je třeba to řešit o mnoho důrazněji. Takové chování je pak nepřípustné. 

Důvodů ke kousání má dítě několik. Zkuste zapátrat po příčině, problém se bude snáz odbourávat. 

  • Růst zubů 
    • Pořiďte mu kousací hračky, na kterých se může vyřádit 
  • Zábava, poznávání nového 
  • Únava nebo hlad 
  • Pocit nespravedlnosti (jiné dítě si bez dovolení vzalo hračku apod.)
  • Vnitřní frustrace 
    • Může se jednat o stres z velkého počtu lidí nebo vrstevníků. Pobyt ve školce nebo v jeslích, na různých slavnostech nebo v hloučku několika osob vyvolává stres a krajní řešení. Dítě volí právě kousání 

Prevence je základ 

Kousání přichází nenadále a bez varování. Kdyby vám dítě oznámilo, že do minutky přiběhne a kousne vás, pravděpodobně byste mu neumožnili jeho ďábelský plán uskutečnit. Musíte tedy sledovat jemné nuance a odhalit, kdy se dítě chystá k útoku. Vysledujte, ve kterých situacích se jeho chování opakuje, kdy je nesvé, co to vyvolává. 

Samo na sobě

Čas od času se můžete setkat i s dětmi, které se koušou do vlastní ruky. S otisky zubů pak chodí a všem je předvádí. Těžko říct, jestli si uvědomují, že si ubližují. V tomto případě jde o něco závažnější problém. Je to také součást vývoje, která se neprojeví u všech dětí, ale souvisí s potlačovanými emocemi. Psychickou bolest totiž děti přebíjí tou fyzickou. A vnitřní trauma - od sebraného šidítka po náhlý odchod z hřiště - řeší právě rychlou úlevou v podobě hlubokého kousance. Nekřičte, nezakazujte, jen se snažte krizovým situacím předcházet a co nejrychleji zasáhnout. V ideálním případě chyťte dítě za předloktí a držte ho, dokud se emočně nenaladí na vaši notu. Trpělivě vysvětlujte, že se to nedělá. Výsledky se brzy dostaví. 
 

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Děti

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA