Ranní těhotenská nevolnost
Jedná se o naprosto běžný stav v časné fázi těhotenství. Projevuje se pocitem zvedání žaludku, často doprovázeným zvracením. Nevolnost trápí nastávající maminky asi nejvíce v ranních hodinách a postupně odchází v průběhu dne. Někdy může ale nevolnost začít kdykoli během dne.
Zhruba 50 procent těhotných žen takový pocit nevolnosti zažije a zhruba u poloviny také dojde i ke zvracení. Ve vzácných případech – asi 1 ze 100, jde o takový rozsah nevolností, že žena potřebuje ošetření v nemocnici.
Obecně platí, že těhotenské nevolnosti postupně odchází po čtvrtém měsíci těhotenství. Nicméně některé těhotné maminky mohou nevolnosti provázet celé těhotenství.
Pozor na nízkou hladinu cukru v krvi
Tyto stavy vyvolává nízká hladina cukru v krvi a těhotenské hormony, které také napomáhají podrážděnosti žaludku.
Podle autorky studie Stefanie N. Hinkle, Ph.D, (NICHD) bylo obsahem nejnovějšího výzkumu téma: „Signalizuje přítomnost ranních nevolností snížené riziko předčasného ukončení těhotenství?“ Studie byla publikována v JAMA Internal Medicine.
797 účastnic výzkumu si vedlo těhotenský deník, ve kterém si zaznamenávaly pocity nevolností mezi 2. a 8. týdnem těhotenství. Následně uvedly případné příznaky nevolností až do 36. týdne těhotenství. Od 8. týdne 57,3 procenta žen uvedlo, že se objevila nevolnost, a 26,6 procent uvedlo, že zažívaly nevolnost i zvracení.
Ranní nevolnosti jako příznak zdravého těhotenství
Konečná analýza údajů ukázala, že u žen, které měly ranní nevolnost, bylo až o 75 procent méně pravděpodobné, že dojde k přerušení těhotenství než u těch žen, které neměly ani zvracení ani nevolnosti. Výsledky tedy naznačují, že ranní nevolnosti by tak mohly být příznakem zdravého těhotenství. Výzkum v této oblasti však bude pokračovat.