Těhotenský test: počátky
První domácí testovací soupravy byly schváleny a uvedeny na trh v roce 1970 a obsahovaly několik částí (zkumavky, kapátko, čistá voda…), na výsledky testu se pak muselo čekat dvě hodiny. V současné době jsou desítky značek domácích těhotenských testů. Některé dokonce obsahují více testovacích souprav, protože většina žen test pro jistotu opakuje. Jeho cena se pohybuje v rozmezí od 40 do 250 Kč.
Domácí těhotenské testy měří hladinu hCG (lidský choriový gonadotropin) v moči. Na začátku těhotenství se množství hCG zdvojnásobuje v krvi každých 48 až 72 hodin. Pak se jeho hladina ustálí během druhého trimestru.
Chcete-li mít ty nejlepší výsledky, je lepší čekat asi jeden týden po vynechání menstruace. To ponechává rezervu zejména pro ženy, které mají nepravidelný menstruační cyklus, (obvykle kratší nebo delší než 28-denní).
Jak těhotenské testy fungují
Zkouška se provádí odběrem vzorku moči a namáčením testovacího proužku do misky s močí nebo vložením testovacího proužku přímo pod proud moči. Doporučuje se použít vzorek moči až po krátkém vymočení. Výsledky jsou rychlé a většinou se dají získat za několik minut.
Někteří výrobci uvádějí přesnost 99 procent, i v případě že je test prováděn první den po dni, kdy se měla dostavit menstruace. Některé výzkumy tato tvrzení ale popírají.
Vysvětlení výsledků těhotenského testu
V závislosti na testování mohou být výsledky zobrazeny jako plus nebo minus; jedno nebo dvojitou čárkou; změnou barvy nebo v případě digitálního testu se zobrazí text - zda jde o těhotenství či nikoli.
Léky obsahující těhotenský hormon hCG, například některé k léčbě neplodnosti, mohou ovlivnit výsledek těhotenského testu. Většina ostatních léků, jako jsou antikoncepční pilulky, léky proti bolesti nebo antibiotika neovlivňují výsledky. K ovlivnění nedojde ani vlivem alkoholu nebo užitím lehkých drog. Nicméně takové jednání není vhodné, pokud se snažíte otěhotnět.
Domácí testy vs. testy v ordinaci lékaře
Těhotenské testy prováděné v ordinaci jsou podobné tomu, který si můžete udělat sama doma, jsou založeny na stejném principu, tedy hladině hCG. Lékař ve spolupráci s porodní asistentkou diagnostikuje těhotenství zjištěním přítomnosti hormonu hCG v moči i v krvi. Vaginální vyšetření prokazuje graviditu změnami dělohy a děložního hrdla. Neklamným znamením je také srdeční akce plodu a jeho zobrazení ultrazvukem.
Při podezření, že jde o těhotenství, by žena měla okamžitě zahájit nový režim a v podstatě až do stoprocentního vyloučení gravidity by se měla chovat, jakoby těhotná byla, tzn. nepít alkohol, zdravě se stravovat, přestat kouřit atd.
Tipy pro použití domácích těhotenských testů
Pro dosažení nejlepších výsledků si přečtěte návod na obalu testu, který jste si zakoupila a postupujte podle něj. Zejména si přečtěte pokyny o tom, jak a kdy to udělat test a za jak dlouho se zobrazí výsledek. Ujistěte se, že těhotenský test není prošlý, skladujte ho na suchém místě při pokojové teplotě.
Test je většinou vhodné provádět s ranní močí, protože obsahuje více hCG. Moč se stává zředěnou, jak člověk během dne vypije více tekutin.
Je-li výsledek testu pozitivní, zkouška by se měla opakovat o několik dní až týden později, protože hladina hCG začátkem těhotenství rychle stoupá. Testování příliš brzy po možném početí nebo po dni, kdy se měla dostavit menstruace, může způsobit nesprávné výsledky.