Přejít k hlavnímu obsahu

Holení, depilace a odstraňování chloupků v těhotenství

Vaše bříško je stále větší a vy sotva můžete vidět své nohy, natož si je holit. Chloupků po celém těle může být přitom podstatně více, než v době před těhotenstvím. Je to z důvodu změn hladiny hormonů v průběhu těhotenství. Chloupky můžete najít růst kolem bříška, bradavek nebo jiných nežádoucích místech. Je zřejmé, že holení budete muset zvládnout po paměti a v intimních místech s pomocí zrcátka, které se ale ve sprše bude mlžit. Nebo budete potřebovat asistenci svého partnera – např. při holení ve sprše, aby vám pomohl udržet rovnováhu nebo v případě, že sedíte ve vaně, aby vám pomohl vstát, jelikož hrozí uklouznutí. Jestli ale považujete holení v místech, kde jste se dosud holit nemusela za zbytečné, nic se neděje – po těhotenství tyto chloupky obvykle zase zmizí.

Běžné způsoby odstraňování chloupků:

Laserová epilace v těhotenství

Při laserové epilaci se vysílá světelný paprsek a zaměřuje se na pigment vlasové cibulky a způsobuje poškození vlasového folikulu. Většinou je vlasová cibulka zničená a chloupek již nenaroste.

Neexistují žádné studie, které hodnotí bezpečnost laserové epilace v průběhu těhotenství. Mnoho poskytovatelů laserové epilace ale doporučuje vyhnout se laserovému odstranění chloupků v průběhu těhotenství z důvodu nedostatku informací o vlivu této metody na plod.

Odstraňování chloupků voskem

Možná zjistíte, že vaše pokožka reaguje v průběhu těhotenství na voskování jinak. Vaše pokožka může být citlivější, může více pálit nebo svědit. Řešením může být uklidňující antiseptický krém aplikovaný před a po voskování. Krém může také zabránit infekci, snížit podráždění a zarudnutí, které voskování může způsobit.

Neexistuje sice jednoznačný důkaz o škodlivosti voskování v těhotenství, ale ani o jeho bezpeč­nosti. Ani pokožka těhotné nemusí depilační prostředky dobře snášet a může reagovat alergicky. Jsou i jiné způsoby - např. klasické holení žiletkou vás nevystavuje riziku působení chemických látek z depilační kosmetiky.

Depilátory

Holení nohou vytrháváním není během těhotenství úplně vhodné a nelze je doporučit. Tento typ odstraňování chloupků je k pokožce poměr­ně dost agresivní a může podporovat vznik rozšířených cévek, tzv. pavoučků. Holit nohy běžným holicím strojkem je tedy vhodnější.

Holení

I když holení není nejjednodušší způsob jak se zbavit chloupků v průběhu těhotenství, je určitě nejlevnější a nejrozšířenější. Řada maminek zvládne holení i v těhotenství sama po hmatu a po paměti nebo s pomocí zrcátka. Jiné ženy zase využívají pomoci svého partnera.

Holení intimních míst před porodem

Každá žena má možnost oholit se ještě doma, před odjezdem do porodnice, tak jak je sama zvyklá. Jinak se holení provádí při příjmu na sál, v místnosti k tomu určené. Používají se jednorázové holicí strojky a pěna nebo krém na holení. Ve většině porodnic stačí, pokud má žena oholeny velké stydké pysky, eventuelně oblast hráze. Holení provádí porodní asistentka. Jestliže máte na zevních genitáliích znaménko nebo vyčnívající pihu, upozor­něte na to.

Při fyziologickém porodu postačí, pokud je oholena spodní část rodidel, tzn. oblast velkých stydkých pysků a hráze. Jestliže se během spontánního porodu vyskytnou komplikace vedoucí k ukončení císařským řezem, je vhodné mít ge­nitálie oholené celé. Operační pole musí být přehledné a čisté a z těchto důvodů je nutné vyholit i zbytek ochlupení před začátkem zákroku.

Těhotenství.cz, Foto: Pixmac

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA