Přejít k hlavnímu obsahu

Chodím z práce unavená a vystresovaná, ale chci se cítit v pohodě!

V hektickém světě, kde vás kolegové neustále vyrušují a vedení hrozí restrukturalizací firmy, je stres zcela pochopitelný. Více než 40 procent zaměstnanců trápí nespavost z toho, co si na ně další pracovní den přichystá.

Valí se na vás jedna věc za druhou? Telefonáty, e-maily, rychlou uzávěrku a další „narušitele soustředění“ asi těžko srovnáte do latě. Můžete na ně ale různě reagovat. Podle toho, o jaký druh vyrušení jde, ho ignorujte, vyřešte, nebo si předem naplánujte, co s ním. Takto si můžete stanovit přesné termíny, kdy máte na schůzky čas. Nebo třeba „vycvičit“ spolupracovníky, aby vám úkoly zasílali jen e-mailem.

Stanovte si priority. Pochopte, o co se firma snaží a jakou v ní máte roli. Na druhé straně si ujasněte vaše osobní cíle a silné stránky. Podle toho věnujte nejvíce energie úkolům, které pro vás mají největší význam a nejvíc sedí k vašim osobním cílům.

Vyšla jste právě z nervózního jednání a cítíte se jako „vyždímaný hadr“? Tříminutová dechová meditace u vašeho pracovního stolu vám spolehlivě vyčistí hlavu. Stačí se v pravidelných intervalech pět sekund nadechovat, pak zadržet dech a dalších pět sekund vydechovat.

Snažit se za svých osm hodin ze sebe dostat „poslední kapku“ je neefektivní. V práci toho mnohem víc uděláte, když pokud se intenzivně soustředíte 90 minut a poté si dopřejete krátkou pauzu. Při ní žádné surfování po sociálních sítích! Mnohem více si mozek odpočine, když se protáhnete nebo, ještě lépe, trochu projdete. Navíc se takto zbavíte nahromaděného stresu.

Negativní emoce, jako zklamání či vztek, způsobují růst vaší tělesné teploty, která způsobí přetlak. Abyste se rychle zchladila, nadechněte se ústy způsobem, jako byste pila brčkem a vydechněte běžně nosem. Pak byste na jazyku měla cítit ochlazení a být schopná nejednat „ve zkratu“.

Jestli vás práce pronásleduje v posteli, zakryjte si pravou nosní dírku a dýchejte pouze levou. Za tři až pět minut by veškeré obavy, které vám nedají spát, měli být ta tam.

Hlídejte si jídelníček. Cukrovinky vám sice dodají na chvíli energii, ale později se budete cítit ještě unavenější. Vsaďte raději na potraviny s dostatkem bílkovin a železa.

Naučte se říkat ne. Není vaší povinností každému vyhovět. Ztrácíte tím drahocenný čas i energii. Únavu vám způsobuje jak práce navíc, tak i fakt, že ji nechcete dělat.

Zorganizujte si práci. Podle vědců může na nepořádek na pracovním stole reagovat vaše psychika vyčerpáním.

V těhotenství je při cestě do práce, z práce i během pracovní doby celkem běžný jev. Pomáhá umístit nohy do vyšší polohy. K jejich podložení lze využít například vysunuté zásuvky stolu. Odpočívejte, kdykoli se cítíte přepracovaná. Není to ostuda, a zvlášť ne v těhotenství. Pomůžete tím sobě i vašemu miminku.

Zejména v graviditě přijdou vhod výživné přesnídávky, které vás trochu postaví na nohy. Na zahnání ranní nevolnosti, která je pro těhotenství typická, sáhněte po krekrech či celozrnných sušenkách. Nejlépe je zapijte sklenicí odstředěného mléka.

autor:
témata:

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA