Existuje několik poloh při kojení dítěte. Důležité je, abyste si vybrala polohu, při které budete moci relaxovat a bude vám pohodlná. Také je nutné si uvědomit, že ze začátku budete v určité pozici až 40 minut, proto si zajistěte dostatek pohodlí. Při kojení využijte polštáře, příp. speciální polštáře na kojení, stoličku apod.
Po porodu se nejvíce používá poloha horizontální vleže na boku. Matka i dítě leží na boku, matka by si neměla dávat spodní ruku pod hlavu ani se opírat o loket. Horní ruka nabízí prs dítěti. Miminko leží v ohbí spodní paže. Pod hlavu si můžete dát polštář, aby hlava nebyla v úklonu.
Další nejčastěji využívanou polohou je poloha vsedě. Matka sedí na židli, křesle nebo na pohovce. Její nohy se mohou opírat o stoličku, loket je podložen polštářem. Dítě leží na předloktí matky a hlavička spočívá v ohbí lokte. Matka druhou rukou drží prs tak, aby dítě uchopilo nejen bradavku, ale i největší část dvorce. Děťátko se pohybuje směrem k matce. Dáváme pozor, aby dítě bylo natočeno nejen hlavou, ale celým tělem k vašemu prsu. To znamená, že dítě leží na boku, obličej, hrudníček, bříško a kolínka směrem k matce. Bříško dítěte se dotýká vašeho bříška. Spodní ručička je pod prsem.
Fotbalové, boční držení, se doporučuje ženám po císařském řezu, s velkými prsy nebo plochými či vpáčenými bradavkami. Matka sedí, dítě leží na polštáři bříškem k boku matky. Hlavička leží v matčině dlani. V této poloze můžete kojit i dvojčátka, klidně obě najednou.
Pro děti s nízkou porodní váhou a při špatné technice je vhodné kojení v poloze tanečníka. Jedná se o polohu vsedě, kdy stejnou rukou držíme stejný prs, který se nabízí dítěti. Miminko leží na polštáři nebo na předloktí matky a hlavička je položena na dlani. Při této pozici vidíte krásně na techniku sání. Udělejte si pohodlí, vyzkoušejte všechny možné polohy a vyberte si tu, která je pro vás nejpohodlnější.
Také vás zajímá: jak poznat těhotenství při kojení?
Magdalena Mikulandová
www.studioprozeny.cz
Těhotenství.cz