Přejít k hlavnímu obsahu

5 změn, které můžete na svém těle sledovat po porodu

Narození miminka obrátí svět novopečené maminky naruby. Odstartuje nejkrásnější období v jejím životě, její biorytmus bude mít pod palcem nový malý generál a na zlepšení dne často postačí jen drobný dětský úsměv. Porod je velká změna, nejen životní, ale i pro vaše tělo. Na co je třeba připravit a kdy s ním příchozí nepříjemnosti odezní?

  1. Občasný únik moči

Pokud vedle dětských plenek musíte řešit i pomůcky na únik moči pro dospělé, není to nic příjemného. Pokud se vám to stane, nevěšte hlavu, nejste v tom sama. Jde obvykle jen o dočasný problém, způsobený tím, že během porodu hlava dítěte tlačila na boční stěnu pochvy, a tak se nervy na těchto místech staly dočasně necitlivými. Pomoci může procvičování svalů pánevního dna a zvýšení pohodlí používáním tenkých diskrétních inkontinenčních vložek. Ty nejtenčí s vysokou savostí a schopností pohlcovat pachy jsou značky Depend. Dobrou zprávou je, že nervy se regenerují rychle a typická poporodní inkontinence trvá jen několik dní až týdnů. MUDr. Jan Pokorný FEBU, MBA, radí: „Během těhotenství dochází ke změně anatomických poměrů, které mohou trvat i po porodu. Pokud zároveň dojde ke zvýšení tělesné hmotnosti, mohou se problémy kumulovat. Inkontinence se dá řešit fyzickým cvičením, redukcí tělesné hmotnosti, v některých případech léky nebo operací. Přechodně nebo v případě žen, u kterých nejde volit jinou možnost, lze problém řešit diskrétními inkontinenčními pomůckami, např. od firmy Depend. Vždy je však vhodné si vyžádat názor lékařského odborníka.“

  1. Poporodní bříško

Jednou z partií ženského těla, na kterých jsou změny po porodu nejviditelnější, je břicho. Levá a pravá strana svalů tvořících přední stěnu břicha se v důsledku velkého vnitřního tlaku oddělí a uvolněná tkáň, která je spojuje, je nedokáže udržet. Mezi oběma stranami se následně vytvoří mezera. Některé druhy cviků a sportovních aktivit tento stav mohou ještě zhoršit, a tak se cvičením namísto z pevného bříška stane bříško vláčné a vyduté. Pokud náhodou zjistíte, že máte tento problém a nevěděli jste o něm, nic se neděje, štěrbina je pravděpodobně tak malinká, že se dá správně zvoleným cvičením snadno uzavřít, případně se můžete svěřit do rukou chirurgů.

  1. Napuchlé nohy

Mnohé maminky zažijí otoky nohou během těhotenství, ale ojedinělý není ani poporodní otok, který se nazývá edém. Vzniká proto, že krev ze zmenšující se dělohy a infuze, které jste při porodu dostaly, nelze jen tak jednoduše z těla vypudit, a proto se usazují v nohách. Za normálních okolností by se však měl otok do deseti dnů ztratit, pokud ne, pomůže lékař. V těchto dnech si proto obouvejte pohodlné pantofle nebo jinou volnou obuv a nezapomínejte tělu dopřávat bílkoviny, které se při porodu ztrácejí.

  1. Vypadávání vlasů

Zatímco vlasy během těhotenství sílí, stává se, že po porodu je ztrácíte po hrstech. Během těhotenství vyšší hladina estrogenu stimulovala růst vlasů, po porodu a během kojení je estrogenu v těle málo, a tak vlasy přestávají růst a padají. Obvykle se s tímto problémem začnete potýkat okolo 12. týdne po porodu. K původní tloušťce a hustotě vlasů se zpravidla dostanete v průběhu šesti měsíců až jednoho roku. Některým maminkám zůstane kvalita vlasů změněna navždy. Důležité však je, že vypadávání se jednou určitě zastaví.

  1. Hemoroidy

Další problém můžete po porodu pocítit již při běžném sezení. Když žena při porodu tlačí, často jí vystoupí na čele žíly. Pod stejným tlakem jsou i hemoroidy, nemluvě o tom, že děloha v těhotenství na ně tlačila několik měsíců. Existuje mnoho způsobů, jak si pomoci - můžete vyzkoušet studené obklady, vlhčené léčivé ubrousky na hemoroidy po stolici, sedavé lázně či mastičky, které koupíte v lékárně. Pokud problémy s hemoroidy přetrvávají nebo si všimnete krvácení, poraďte se s lékařem, který vám může předepsat venofarmaka. „U viditelných projevů onemocnění je vhodné užívat účinné venofarmakum (lék na žíly), které vám předepíše praktický lékař nebo kterýkoli žilní specialista,“ doporučuje doc. MUDr. Fait a varuje: „Nedoporučuji spoléhat se na neověřené doplňky stravy, které by mohly uškodit během kojení dítěti, nebo mít pouze placebo efekt a které nejsou ověřovány.“ Je to častý problém, za který se vůbec nemusíte stydět.

Těhotenství.cz

Diskuze k článku