Pro dětské kočárky jsou normami stanoveny přísné požadavky týkající se jak mechanické, tak i chemické bezpečnosti. „Úroveň bezpečnosti se u testovaných výrobků velmi liší. Zásadní nedostatky jsme objevili u třech kočárků, konkrétně Firkon Verano , Liberta 1lib0008 a Patron Terix 4R,“ upozorňuje manažer testování časopisu dTest Václav Beneš. U výrobků značek Liberta a Firkon se vyskytují místa snadno přístupná dětským prstům. Ty se tak mohou jednoduše skřípnout či uvíznout.
Konstrukce českého kočárku značky Patron usnadňuje dítěti dosáhnout na ruční brzdu a snadno ji odbrzdit. Může se tak stát při umístění sedačky po směru jízdy, tedy směrem k rodiči. Při uvolnění brzdy například v kopci tedy hrozí rozjetí kočárku i s dítětem.
Kočárek Liberta vyrobený také v České republice navíc neposkytuje dítěti jakékoliv zajištění v podobě bezpečnostních pásů. „Absence tohoto bezpečnostního prvku je v dnešní době již nemyslitelná. Navíc kvůli nedomyšlené konstrukcí kočárku může dítě v některých situacích z kočárku doslova vyklouznout,“ varuje Václav Beneš a dodává: „Vzhledem k většímu množství bezpečnostních nedostatků koupi takového výrobku zásadně nedoporučujeme.“
V testu bylo otestováno celkem patnáct kombinovaných kočárků, tedy systémů, které tvoří rám s podvozkem, na něhož lze nasazovat další nástavby jako korbičku, polohovatelnou sedačku či autosedačku. U žádného z testovaných výrobků se oproti minulosti neprokázala přítomnost rizikových chemických látek - ftalátů.
Tisková zpráva