Další vyplňování dokumentace většinou provádí porodní asistentka při vašem vstupním CTG (kardiotokografu). Informací, které je zapotřebí vyplnit, je mnoho. Také doba, kdy budete muset tyto otázky zodpovídat, není příliš vhodná. Můžete mít silné kontrakce, které trvají 45 vteřin a nedají vám příliš odpočinout. Proto je již v dnešní době možné sepsat porodopis a všechny vaše anamnestické údaje před příjmem na porodní sál, a to několika způsoby.
Možnosti sepsání porodopisu před příjmem na porodní sál
Přímo na porodním sále v den, kdy se předem objednáte (ne všechny porodnice tuto službu provádějí). V poradně, v porodnici, kde budete rodit (velmi častý způsob). V kursech, kam chodíte na tělocvik a psychoprofylaxi (tato možnost je ideální, neboť formulář vyplníte s asistentkou, kterou znáte). Vyplnění probíhá v klidu, vše si můžete promyslet a na nic nezapomenete. Při příjmu na porodní sál se soustředíte na miminko a na váš aktuální stav, např. prodýchá- vání kontrakcí.
Je zapotřebí, abyste si vyzvedly dokumenty přímo z porodnice, kterou jste si vybraly k porodu. Každá porodnice má svoji vlastní dokumentaci a je zapotřebí vyplnit právě tu její. Porodní asistentky z přípravných kursů s vámi rády porodopis vyplní v době, kdy budete klidné a bez problémů zodpovíte vše, na co se vás zeptají. Bývá to většinou po absolvování 3. USG, tedy kolem 34. týdne těhotenství.
Co všechno si můžete vyplnit v předstihu
Základní osobní údaje - jméno a příjmení, datum narození, číslo občanského průkazu, adresa trvalého bydliště atd.
Údaje o vašich nejbližších příbuzných - jméno manžela nebo partnera, datum a místo jeho narození, jeho rodné číslo, případné datum sňatku
Základní anamnéza - zde se zjišťují choroby, které jste prodělala, zda se stále ještě léčíte. Např. onemocnění štítné žlázy, ledvin, srdce, cukrovka aj. Úrazy a operace, které jste měla před těhotenstvím. Důležitá je též informace o transfuzích, onemocnění vašich rodičů a sourozenců. Zeptají se vás hlavně na VYV, onemocnění srdce, ledvin, diabetes...
Alergická anamnéza - sepsání vašich alergií, zvláště na léky, desinfekci, stravu apod.
Gynekologická anamnéza - gynekologická onemocnění, počet těhotenství a jejich průběh, počet porodů a jak probíhaly, komplikace, váha a míra narozených dětí a jejich zdravotní stav
Průběh nynějšího těhotenství - komplikace a jejich léčba, hospitalizace v průběhu těhotenství
Další údaje a dokumenty budou postupně přibývat v porodnici
Aktuální zdravotní stav při příjmu na porodní sál (lékař napíše výsledky vašeho vyšetření při příjmu a popíše váš aktuální zdravotní stav)
Průběh porodu (porodní asistentka zaznamenává ozvy plodu, výsledky měření krevního tlaku, nález po vaginálním vyšetření - stav porodních cest a váš celkový aktuální stav - jak se celkově cítíte)
Karta šestinedělky (vyplňuje se na oddělení šestinedělí, a popisuje váš zdravotní stav den po dni)
Různé formy reversu (váš příp. souhlas s průběhem porodu či léčby, péči o dítě na novorozeneckém oddělení, souhlas s případnou anestézií nebo operací apod.
Různé druhy poučení a potvrzení - o uložení a ztrátě šperků a finančních náhrad apod.
K dokumentaci týkající se různých reversů a poučení: Nedejte se odbýt větou „Tady mi to podepište". Vše si nejprve důkladně pročtěte! Nemusíte se ale bát, že podepisujete text, který by vám znemožnil právo podat žalobu nebo si stěžovat na lékařský postup při vašem porodu. Jsou to pouze souhlasy s tím, že lékaři a zdravotnický personál je oprávněn navrhovat postupy vašeho porodu a další následné péče o vás a vaše miminko. Neznamená to, že pokud by došlo k jakémukoliv zanedbání péče ze strany porodníků, nemáte možnost se bránit. Tuto možnost máte vždy!
Zde si můžete vytvořit svůj porodopis - porodní plán.
Těhotenství a porod
Autor: Magdalena Mikulandová
www.studioprozeny.cz