Dodržování pitného režimu v těhotenství? Dvakrát důležitější než jindy!
Těhotné ženy by si měly uvědomit, že hmotnost miminka v bříšku tvoří ze značné části tekutiny. Potřeba tekutin navíc koreluje s růstem plodu.
Kromě zdraví miminka přináší správný pitný režim v těhotenství výhody i těhotné ženě, například:
- Zajišťuje látkovou výměnu a prospívá funkci ledvin
- Snižuje riziko infekce močových cest a předčasného porodu
- Zbavuje zácpy
- Zmírňuje otoky
- Detoxikuje organismus maminky i miminka
- Vyhlazuje a zvláčňuje pokožku
- Odstraňuje vrásky
- Zpomaluje stárnutí pleti
- Zmírňuje projevy již vzniklých příznaků těhotenství a brání rozvoji jiných.
Nedostatek vody se pojí s řadou zdravotních komplikací, zejména:
- Bolest hlavy
- Malátnost
- Vyčerpání
- Úbytek fyzického i mentálního výkonu
Odborníci proto razí pravidlo „nejméně 1,5 litrů denně“. Řada faktorů (např. roční období, skladba jídelníčku) přitom může potřebu tekutin navýšit.
Voda navíc „nelahodí“ chuťovým buňkám všech žen. Saháte raději po sodovce, ovocném sirupu a dalších nápojích překypujících cukrem? Miminko v bříšku by vás mělo přimět ke změně vašich pitných návyků. Nastávajícím maminkám se nabízí nespočet zdravějších alternativ…
Bylinky v těhotenství: jaké jsou vhodné?
Při dodržení dostatečné opatrnosti lze některé druhy bylin užívat i během těhotenství. V prvé řadě se ale vždy řiďte doporučením lékaře.
Bylinky mohou pomoci tišit nepříjemné příznaky těhotenství. V osobní lékárničce žen v graviditě se některé léčivky mohou bezpečně objevit:
Tato bylina zklidňuje trávicí trakt, podporuje trávení a vyhání bolesti hlavy i ranní nevolnosti. Bylinka si získala oblibu díky své příjemné chuti. Dostala se však na černou listinu u těhotných maminek, kterým lékař diagnostikoval riziko spontánního potratu, případně při samovolném ukončení těhotenství v minulé graviditě.
Ideální na ranní nevolnosti. Zklidňující léčivku lze použít pro přípravu relaxační koupele nebo čaje.
Tato rostlina se pro svůj vysoký podíl železa, vápníku a jiných minerálů i vitamínů doporučuje především proti chronické únavě, zácpě, zavodnění organismu a diabetu. Nálev navíc podporuje detoxikaci těla.
Úžasná bylinka, která zatočí s depresemi i bolestmi hlavy. Rovněž představuje účinný prostředek proti hemoroidům, vysokému krevnímu tlaku i nadýmání. Díky schopnosti uklidnit nervovou soustavu využijí „citronovou rostlinu“ také těhotné ženy trpící nespavostí. Čaj podpoří trávení a svými antihistaminovými vlastnostmi zmírní alergické reakce. Ve spojení s kopřivou se jedná o účinný lék na alergie.
by měly dát těhotné ženy, které trápí nespavostí, bolesti hlavy, poporodní depresí, případně úzkosti z rizika potratu či blížícího se mateřství. Lístky slouží k přípravě čaje pro posílení nervové soustavy.
Šípková růže v těhotenství
Šípková růže představuje bohatý zdroj vitamínu C. Šípky hrají roli v léčbě křečových žil, chudokrevnosti i v posílení obranyschopnosti organismu.
Maliník užívaný během posledních týdnů třetího 3. trimestru těhotenství, dovede zmírnit průběh i zkrátit délku porodu. Prokázal se vliv na stimulaci, či naopak uvolňování dělohy. Listy zároveň podporují střevní peristaltiku a pánevní svalstvo. Pouhým šálkem denně tělu dodáte velké množství nejrůznějších prospěšných látek. Nepřítomnost vedlejších účinků i kontraindikací je jedním z důvodů, proč maliníkové listy považují někteří odborníci za to nejlepší, co může bylinkářství těhotným ženám nabídnout.
Ženám po početí se vyplatí vědět, že užívání bylinek v prvním trimestru těhotenství s sebou nese vyšší zdravotní rizika než v pokročilé graviditě. Během prvních třech měsíců s miminkem bříšku představuje spousta bylinek pro nastávající maminku nebezpečné, či přímo nevhodné řešení zdravotních potíží. Užívání jakéhokoli preparátu, čerstvých bylinek i koření proto předem konzultujte s vaším lékařem. V kompetencích odborníka je ženám poradit, které léčivky si mohou ve svém jiném stavu dovolit: třeba i nevinně se tvářící jitrocel či maliník nelze v časné graviditě doporučit.
Přítomnost plodu v děloze celkově vyžaduje od maminky opatrnost s používáním endogenních látek.
Kterým nápojům se vyhnout v těhotenství?
Ženy s miminkem toužící po bezproblémovém průběhu těhotenství musí přehodnotit svůj pitný režim. Jako „potížisté“ pro graviditu se ukázaly tyto nápoje:
způsobují překyselení organismu, potencionálně i zvracení, nadýmání a těžší průběh ranní nevolnosti
Ohrožuje vývoj embrya, zvyšuje riziko vzniku poruch chování i učení a nízké porodní hmotnosti. Zvýšená konzumace alkoholu před otěhotněním může navíc poškozovat vajíčko a spermie.
- Sladké limonády
- Tonik a další nápoje obsahující chinin
- Energetické drinky
- Limonády kolového typu
Nápoje v těhotenství, na které jedině s rozumem
Na pomezí zakázaných a vhodných tekutin v těhotenství stojí minerální vody. Přestože jim Češi holdují téměř nejvíce ze všech národů, podle odborníků by „minerálky“ neměly tvořit více než pětinu pitného režimu. Doporučení se týká zvláště osob užívajících potravinové doplňky.
S častou a dlouhodobou konzumací minerálních vod se pojí zvýšené riziko rozvoje mnoha zdravotních komplikací, především:
- Ateroskleróza
- Nadbytečné ukládání určitých minerálů v organismu (vápník v cévách, železo v játrech apod.)
- Ledvinové kameny
Do pitného režimu v těhotenství lze doporučit zahrnout slabě mineralizované vody (150 – 500 mg / 1). Konzumace minerálních vod s vyšší mineralizací je vhodná pouze při specifických zdravotních stavech, jako je:
- Nadměrné pocení
- Zvracení
- Průjem
Období těhotenství vyžaduje od žen také omezení konzumace kávy. Studie identifikovaly kofein jako potencionální faktor pro zrychlení srdeční frekvence matky i plodu. Za bezpečnou hranici se považuje jeden šálek denně.
Střídmost nezapomínejte zachovávat i u jiných kofeinových nápojů, jako je černý nebo zelený čaj.
Jaké nápoje jsou povolené v těhotenství?
Pitná voda se v ČR pyšní uspokojivou kvalitou i chutí. Případně si lze v těhotenství bez výčitek dopřávat balenou pramenitou či kojeneckou vodu.
Za vhodné se považují také následující nápoje:
- Slabé neslazené čaje, nejlépe ovocné čaje či rooibos
- Stoprocentní džusy (naředěné vodou)
- Ovocné a zeleninové šťávy (ředěné)
Období těhotenství potřebuje optimalizaci jídelníčku, včetně zajištění dostatečného příjmu určitých vitamínů a minerálů. Ženám, kterým se nedaří výživové požadavky gravidity naplnit, se může vyplatit sáhnout po tzv. sytících nápojích. Sušené mléčné nápoje pro těhotné a kojící maminky, jako je Sunar Gravimilk, dodají ve správném poměru veškeré potřebné živiny. Navíc často přinášejí další výhody, zejména:
- Zlepšení krvetvorby
- Posílení imunity
- Podpora zdravého vývoje plodu
- Chuťová přitažlivost
Speciální nápoje naleznete k prodeji v dobrých lékárnách.
Při svém pitném režimu těhotné ženy zdaleka nemusejí zůstat jen o vodě. Zpříjemněte si vaše nejkrásnější období řadou nápojů, které odborníci v graviditě povolují! Nezapomeňte si ale udržovat odstup od kofeinu, nadbytku cukru, alkoholu a nejlépe i sycených nápojů.