Přejít k hlavnímu obsahu

Jak a čím se dobře stravovat při snaze o otěhotnění?

otěhotnění a strava - tehotenstvi.cz

Při snaze o početí miminka se vašimi spojenci mohou stát nejen výživové doplňky, nýbrž i vyvážená strava bohatá na určité druhy potravin. Je nutná komplexní změna stravovacího režimu, nebo stačí suplementace prenatálních vitamínů?

Podívejte se na pět vitamínů, které prokazatelně podporují fertilitu. Tyto mikronutrienty patří mezi takové, které ženy obvykle přijímají v nedostatečném množství.

Cholin

Podle nejvíce optimistických odhadů 10 % těhotných žen přijímá doporučenou denní dávku cholinu. „Cholin významně podporuje zdraví v každé fázi života. Klíčovou funkci však zastává v raném věku pro zdraví mozku, jelikož v tomto stádiu vývoje se vyvíjí mozková tkáň. Neméně důležitý je ve stáří, a to v rámci prevence úbytku kognitivních funkcí,“ uvedla dietetička Elizabeth Shawová.

Cholin je obsažen v mnoha potravinách, ovšem pouze v menším množství. Mezi nejlepší zdroje patří:

  • Vaječné žloutky
  • Fazole lima
  • Játra
  • Hovězí maso
  • Ryby (zejména kaviár)
  • Brokolice
  • Květák

Doporučený denní příjem cholinu činí 550 miligramů denně. Přitom například v šálku květáku se nalézá 47 miligramů. Pravděpodobně nejbohatším zdrojem tohoto vitamínu jsou hovězí játra se svými 414 miligramy cholinu na 100 gramů.

Shawová upozorňuje, že ne všechny typy prenatálních vitamínů obsahují tuto mikroživinu.

Omega-3

Nejdůležitějším typem omega-3 je kyselina dokosahexaenová (DHA), která je nezbytná pro vývoj mozku a očí kojenců. Přitom miminko ji může získat pouze z mateřského mléka.

Studie z roku 2016, publikovaná v European Journal of Obstetrics & Gynecology and Reproductive Biology, dospěla k závěrům, které maminky rádi uslyší: suplementace omega-3 snižuje riziko předčasného porodu, konkrétně:

New England Journal of Medicine téhož roku uvedl, že příjem omega-3 ve třetím trimestru těhotenství snížil plodu riziko astmatu a infekcí dolních dýchacích cest přibližně o jednu třetinu.

Pro těhotné a kojící ženy je optimální příjem 700 miligramů omega-3, z čehož minimálně 300 miligramů tvoří DHA a zbytek EPA (kyselina eikosapentaenová), uvedla Shawová.

Zinek

Nedávná studie z Pensylvánské státní univerzity dospěla k závěru, že nedostatek zinku může negativně ovlivňovat vývoj vajíčka. Výzkum byl proveden na myších, nikoli na lidech, ovšem James Hester, hlavní autor studie, uvedl, že i jiné výzkumy dokazují význam zinku jako hlavního regulátora vývoje oocytů: hraje roli při dělení, oplodnění, regulaci DNA i embryonálním vývoji.

„Náš nejnovější projekt dokazuje, že zinek je pro organismus podstatný dříve, než jsme si mysleli“, uvedl. Dodal, že ženy, které se snaží otěhotnět, by se kromě zinku měly zaměřit na celkovou úpravu jídelníčku a další zdravotní faktory. „Zinek je pouze jedním z významných dílů skládačky."

Při zdravém stravování a suplementaci zinku se s nejvyšší pravděpodobností nemusíte obávat nedostatku tohoto minerálu.

V ostatních případech je však hladina mikroživin téma, které by žena měla jednoznačně konzultovat s gynekologem. V největším ohrožení malnutricí jsou osoby s nedostatečným finančním zabezpečením, poruchami gastrointestinálního traktu a s neobvyklým životním stylem, zejména v oblasti stravovacích návyků.

U dospělého činí doporučená denní dávka zinku 8 miligramů denně, přičemž během těhotenství a kojení se zvyšuje na 12 miligramů. Podle Hestera mohou ženy v rámci své snahy o početí užívat vyšší množství zinku. Ovšem je třeba dbát opatrnosti, jelikož nadměrný příjem tohoto minerálu může narušit vstřebávání a metabolismus mědi.

Železo

Tento minerál je nezbytný pro tvorbu červených krvinek, transportujících kyslík. Železo navíc ovlivňuje bdělost, a zejména plodnost, jak uvedly Tammy Lakatos Shames a Lyssie Lakatos, dietetičky z New Yorku.

Hladinu železa diagnostikuje jednoduchý krevní test. Na základě jeho výsledku vám lékař může doporučit zvýšit příjem. Bez souhlasu odborníka neupravujte suplementaci železa, říkají dietetičky.

Doporučený denní příjem podle National Institutes of Health závisí na „stavu“ ženy:

  • 27 miligramů v těhotenství
  • 9 miligramů při kojení
  • 18 miligramů pro ostatní dospělé ženy

„Ženy si obvykle uvědomují význam železa v souvislosti s anémií v těhotenství. Málokdo však ví, že tato mikroživina má význam ještě před otěhotněním”, sdělují dietetičky. „Deficit železa zvyšuje riziko nedostatečné ovulace”.

Probiotika

Probiotika a jejich potrava, tedy prebiotika, jsou nezbytná ve formě potravin i potravinových doplňků pro udržení zdravého prostředí ve vašich střevech, přičemž stav tohoto orgánu má zásadní vliv na celý organismus. Není tedy překvapením, že příjem probiotik ovlivňuje také plodnost.

V současnosti neexistuje oficiálně doporučené množství konzumace „hodných bakterií“. Shawová však radí postupně navyšovat příjem těchto kultur.

Mezi nejlepší potravinové zdroje prospěšných mikroorganismů patří:

  • Jogurt (s aktivními nebo živými kulturami)
  • Kefír
  • Kysané zelí
  • Nakládané okurky
  • Některé druhy sýrů (především mozzarella, gouda nebo čedar)
  • Tvaroh

Jak se stravovat při snaze o početí?

Kroky, které mohou zvýšit vaši šanci na oplodnění, jsme uvedly již výše. Mimo to platí univerzální pravidlo: zdravá strava vám pomůže dosáhnout vašeho cíle, v tomto případě početí.

Podle výživové poradkyně Lizzy Swicková se vhodně nastavený životní a stravovací režim stává jedním z nejsilnějších přirozených prostředků pro podporu reprodukčního zdraví.

"Adekvátní výživa založená na preferenci ovoce a zeleniny, celozrnných výrobků, bílkovin a zdravých tuků a obohacená o prenatální multivitamíny je správným krokem k početí", říka Swicková.

Živiny uvedené v tomto článku jsou tedy pouze jedním z prvků zdravého stravování. Prenatální vitamíny vždy nestačí.

„Mnoho budoucích maminek přehnaně spoléhá na doplňky stravy, přičemž přehlíží význam vyváženého jídelníčku“, upozorňuje dietetička Stephanie McKercherová.

"Prenatální výživové doplňky mohou pokrýt vaše potřeby mikroživin. Nelze však opomenout roli makroživin, tedy sacharidů, tuků a bílkovin.”

Racionální výživa a užívání suplementů železa, kyseliny listové, zinku a vitamínu D je pro většinu žen optimální nutriční nastavení.

McKercherová však podotýká, že ženy s restriktivní dietou nebo zdravotními problémy typu syndrom dráždivého tračníku by měly konzultovat s lékařem případnou další nutriční podporu.

Stejný názor zastává Shawová: „Nespoléhejte čistě na prenatální suplementy. Jde pouze o záchrannou síť. Nedodají vám však cholin, omega-3 a další nutrienty, které potřebujete.“

Pokud však zvolíte takový doplněk stravy, který vám dodá optimální množství a poměr omega-3 kyselin a cholinu a zároveň tyto látky v dostatečné míře zahrnete do jídelního plánu, pak je to v pořádku, dodává.

Prekoncepční období se pomalu začíná považovat za stejně důležité jako prenatální období pro celoživotní zdraví jedince“, uzavírá záležitost Shawová.
 

Diskuze k článku

KennethCeast (neověřeno) | Ne 03.11.2024 10:13
KennethCeast (neověřeno) | Ne 03.11.2024 11:16
Kyliecoace (neověřeno) | Ne 03.11.2024 12:00
Kyliecoace (neověřeno) | Ne 03.11.2024 15:55
RichardTut (neověřeno) | Ne 03.11.2024 18:40
KennethCeast (neověřeno) | Ne 03.11.2024 22:02
KennethCeast (neověřeno) | Ne 03.11.2024 23:04
KennethCeast (neověřeno) | Po 04.11.2024 09:28
KennethCeast (neověřeno) | Po 04.11.2024 10:28
Kyliecoace (neověřeno) | Po 04.11.2024 10:31
Kyliecoace (neověřeno) | Po 04.11.2024 10:34
JorgeLieft (neověřeno) | Út 05.11.2024 05:49

discount prescription drugs: <a href=" https://pharm24.pro/# ">cheap pharmacy</a> - best ed medicine

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA