Přejít k hlavnímu obsahu

Těhotná, netěhotná? Aneb když se (nejen) těhotenský test mýlí

Těhotenské příznaky_těhotenský test

Pociťujete vyčerpání, bolest prsou a příznaky ranní nevolnosti. Navíc uběhlo více jak pět dní od vaší menstruace. Pravděpodobně se v danou chvíli ptáte, zdali jste těhotná. 

Brzký, či pozdní test těhotenství

„Můžete se otestovat nejdříve pět dní před očekávanou menstruací,“ doporučuje řada výrobců těhotenských testů. Ve skutečnosti je však toto datum to nejzazší, kdy lze získat relativně přesný údaj. Přesnost postupně stoupá s blížící se ovulací. 

Raději vydržte pár dní, klidně až do doby po termínu očekávané menstruace. Příznivou účinnost lze očekávat 7 dní po vynechání menstruace. Stále neúspěch? Zkuste štěstí za týden.

V případě, že došlo k těhotenství, hladina hormonu hCG stoupá, a s ní i spolehlivost výsledku.

Je však třeba upozornit, že ani přílišné odkládání testování vhodnou strategií. Zařízení operuje v určitém rozmezí hladiny hormonu hCG. Pokud množství hormonu nespadá do této škály, získáte negativní výsledek. Jelikož v průběhu těhotenství hladina hCG stoupá, při nepravidelné menstruaci nebo zapomenutí data posledního styku může test hlásit lež. V tomto případě těhotenský test z krve či lékařský ultrazvuk potvrdí případné těhotenství.

Nadměrný příjem tekutin

V nejrannějších fázích gravidity se hormon hCG pohybuje ve velmi nízké hladině, zejména k večeru. Proto se testujte hned po probuzení, kdy se moč ještě nestihla zředit vypitými tekutinami.

Ze stejného důvodu se „nepřepíjejte“ noc před testováním. Celkově se vyplatí dbát na pouze dostatečnou, nikoli přílišnou hydrataci.

Těhotenský test nefunguje

Každé zboží se může cestou ke spotřebiteli znehodnotit. Také expirace není raritou, ať už v regálu, nebo ve vaší zásuvce.

Účinnost těhotenského testu může snížit i bezohledná distribuce, kdy je zboží vystaveno příliš vysokým, či nízkým teplotám.

Přestože tyto situace v obchodní síti nenastávají na denním pořádku, možná vás po zklamání z negativního výsledku překvapí početí. Ovšem může nastat i opačná situace…

Této nepříjemnosti lze částečně zabránit nákupem zboží z ověřených prodejen.

Nesprávné použití těhotenského testu

Přestože postup bývá snadný, některé značky mohou podávat speciální pokyny. 

Občas stačí i drobná chybička typu nedbalost při namáčení proužku do moči nebo skladování ve vlhku a přesnost se může snížit.

Vzácný zdravotní stav 

Existuje i několik málo pravděpodobných důvodu pro falešný negativní test. 

  • Kryptické těhotenství. Jde o zcela výjimečný stav, při němž graviditu nelze detekovat běžně dostupnými testy. Na vzniku se může podílet nespočet faktorů, včetně abnormalit způsobujících fluktuaci hormonů a krvácení, připomínající to při menstruaci. Zde test dosáhne přesnosti až v pozdějším stádiu těhotenství.
  • Ektopické těhotenství. Uhnízděné vajíčko mimo dělohu bohužel neodhalíte pouhým okem. V důsledku této abnormality dochází k restrikci růstu placenty, a tím potenciálně i k redukci hladiny hCG. Přitom mohou být přítomny symptomy těhotenství. Při ponechání tohoto stavu bez léčby hrozí závažné následky. Proto žena, kterou trápí vaginální krvácení nebo bolesti břicha, pánve či ramene, by měla neprodleně kontaktovat lékaře. 

Nikoli těhotenství, ale menstruace na blízku

Jaký zdravotní stav se nejvíce podobá těhotenství? Premenstruační syndrom.

Zapojují se shodné hormony a tělesná soustava. Stoupající hladina progesteronu při PMS může vést ke změnám připomínajícím příznaky těhotenství jako:

  • Citlivost prsou
  • Zvýšený apetit
  • Křeče
  • Náladovost
  • Únava
  • Špinění
  • Nevolnost

Řešením je vyčkat, zda během několika dní nepřijde menstruační krvácení, které by vyloučilo přítomnost těhotenství. Vás skutečný stav si poté lze potvrdit pomocí těhotenského testu.

Nejde o těhotenství, nýbrž o ovulaci  

Ovulace, nastávající přibližně v polovině běžného cyklu, se v symptomech sice méně podobá se těhotenstvím, přesto se mohou objevit:

  • Mírné křeče
  • Citlivost prsou
  • Žaludeční potíže při uvolnění vajíčka z dělohy

Pokud žena nepozoruje její periodu a netuší, v jakém stádiu cyklu se právě nachází, může dojít k záměně příznaků ovulace za rané symptomy těhotenství. Přitom je třeba počkat alespoň dvanáct dní pro zjištění, zda plodné dny přinesly ovoce.

Vedlejší účinky terapie infertility

Žena, která podstupuje léčbu neplodnosti, by si měla uvědomit, že léky na podporu fertility pracují se změnou hormonální rovnováhy.

Během terapií určených k podpoře progesteronu či blokaci estrogenu se mohou objevit stavy blízké symptomům těhotenství či PMS, včetně:

  • Napětí v prsou
  • Nevolnost
  • Změny nálady
  • Nadýmání

Pro získání jistoty, že dané stavy odrážejí přítomnost těhotenství, kontaktujte vašeho gynekologa. 

Těhotenská hypochondrie 

Řada žen touží po dítěti tak silně, že si nedovedou připustit negativní výsledek těhotenského testu. Jakkoli drobná změna zdravotního stavu pak může sloužit jako důkaz přítomnosti těhotenství.

Vaše nevolnost nevychází z toho, že jste se stihla najíst až večer ve fast-foodu. Je to příznak těhotenství! Nejste unavená kvůli nové šílené dietě pro početí, ale kvůli miminku, které už čekáte.

Každý vyhledávací dotaz ve tvaru „symptom + v těhotenství“ ukáže alespoň nějaké výsledky.

Nedívejte se na sebe přes „těhotenské brýle“. Jinak pokud za týden příznak odezní a po dítěti nebude ani památky, může vás potkat zklamání.
 

Diskuze k článku