Transplantace dělohy
Transplantace orgánů, jako jsou srdce, játra a ledviny se provádí již desítky let a lékaři stále více transplantují i ruce, tváře a jiné části těla, pro zlepšení kvality života pacientů. Transplantace dělohy od živého dárce kvůli oplodnění jsou však přelomové a dávají tak párům, které z různých důvodů bojují s neplodností, novou naději mít děti. Lékaři ve Velké Británii, Maďarsku, USA a jinde ve světě také plánují podobné zákroky, ale ve Švédsku jsou s tímto novým druhem operace nejdále.
Lékaři v Saúdské Arábii provedli první transplantaci dělohy od živého dárce v roce 2000, ale ženě musela být děloha odstraněna po třech měsících z důvodu krevní sraženiny. V Turecku v loňském roce lékaři oznámili, že jejich pacientka otěhotněla, ale těhotenství skončilo po dvou měsících.
Těla příjemkyň přijala náhradní orgán dobře, některé ženy měly menstruaci již šest týdnů po transplantaci, což je známkou toho, že dělohy jsou zdravé a funkční. Jedna žena měla infekci v nově přijaté děloze, ale žádná z příjemkyň nepotřebovala intenzivní péči po operaci. Všechny ženy tak opustily nemocnici během několika dní.
Dárkyněmi orgánů jsou matky a další příbuzné příjemkyň. Tým lékařů původně plánoval udělat 10 transplantací, ale jedna žena nemohla pokračovat ze zdravotních důvodů.