Přejít k hlavnímu obsahu

6. týden těhotenství

6. týden těhotenství

Co můžete v 6. týdnu těhotenství očekávat? Máte za sebou už pět úspěšných týdnů těhotenství. Abyste i tento týden zvládla na jedničku, je tu náš průvodce příznaky a tipy.

Dítě v 6.týdnu těhotenství citlivě reaguje na dotek kolem úst. 5. až 6. týden má již plod jednodu­chý mozek, páteř a centrální nervový systém. Na hlavičce má 4 jamky, z nich vzniknou oči a uši. Vyvíjí se základ zažívacího systému, úst a čelisti. Vyvíjí se také žaludek a hrudník. Srdce vypadá jako velká výchlipka na přední straně hrudníku. Vytváří se systém krevních cév. Vznikají i čtyři malé pupeny, které jsou základy končetin. Srdíčko bije od 6. týdne, v tělíčku cirkuluje krev. Pomalu vznikají svaly, nervy, kostní dřeň, základy střevních kliček a všech vnitřních orgánů. Vzniká také základ pohlavních orgánů.

Jak velké je mé miminko v šestém týdnu těhotenství? 

Děťátko nyní měří 4–7 mm a je velké jako hrášek. Během tohoto týdne povyroste až o víc než dvojnásobek své velikosti. Také se mu už začíná rýsovat obličej. Kdyby si mohlo stoupnout na váhu, stále by ukazovala méně než gram. 

Co se děje s mým dítětem v 6. týdnu těhotenství? 

Zatímco nejspíš čelíte přílivu příznaků raného těhotenství (třeba velmi příjemné ranní nevolnosti), z bludiště tkání se brzy vyklube tvář dítěte. Malé otvůrky se za pár týdnů promění v ústa a nozdry. Z tmavých zhuštěných skvrn se zase stanou oči a drobounké záhyby po stranách hlavy jsou budoucí uši. 

Končetiny vašeho dítěte vypadají momentálně jako malé pupeny. Brzy se ale „rozvinou“ na ručičky a nožičky i s miniaturními prsty. Bouřlivý vývoj čeká i míchu, ačkoli se zatím podobá jen ocasu. Rytmus dětského srdce, které už může spatřit ultrazvuk, se ustálí na frekvenci 110 úderů za minutu. 

TĚHOTENSTVÍ TÝDEN PO TÝDNU

Jaké tělesné změny mě čekají v šestém týdnu těhotenství? 

1. Vaše ledviny se učí lépe nakládat s odpadními látkami 

Zvenčí budete vypadat stále stejně. Ve vašem těle se ale odehrává řada změn. Nejspíš právě bojujete s přecitlivělostí, nadýmáním a s chutí na potraviny, které byste třeba jindy vůbec nestrčila do pusy. 

Zvlášť otravná je i neustálá potřeba „si odskočit“, klidně v intervalech pěti minut. Jako naschvál se ve vás skokan obecný probouzí v době, kdy se snažíte usnout. Na počátku druhého trimestru, díky zvýšení děložní sliznice, už naštěstí přestanete tolik sedět na záchodovém prkénku. 

Jak si zatím pomoci? Málo pít není v těhotenství dobrý nápad. Raději se při močení vždy nakloňte dopředu, abyste vyprázdnila močový měchýř do dna. 

2. Vaše děloha roste 

Že se vaše děloha s postupujícími týdny bude zvětšovat, není žádná novinka. Věděla jste ale, že před porodem bude lůno dosahovat 1000 krát větších rozměrů, než u netěhotné ženy? Už chápete, proč je těhotenské bříško tak velké? 

3. Vaše břišní svaly si dávají relax 

Jak děloha roste, tlačí na svaly v horní části břicha. Ty se uvolňují, aby miminko získalo více prostoru. Má to ale jeden háček: Může docházet k návratu žaludečních šťáv. Šance, že se vám při těhotenství vyhne pálení žáhy, je prakticky nulová. Pomalým stravováním a nošením oblečení, které netlačí na vaše břicho, naštěstí bolest zmírníte. 

4. Tělo čeká příliv krve 

Možná, že se vám to už stalo, ale ani jste si toho nevšimla. Proč se to děje? V prvních týdnech těhotenství vaše pokožka, ledviny, prsa a děloha potřebuje větší množství krve. To je mimo jiné jeden z důvodů, proč si tak často potřebujete odskočit. 

4 nejčastější příznaky, které můžete pozorovat v 6. týdnu těhotenství

  • Citlivost prsou: Ne, nevymýšlíte si. Vaše poprsí roste a bradavky se více vytahují, jak se připravují na kojení. To může způsobit jejich větší citlivost. 

  • Únava: Nosíte v sobě dalšího tvora, takže vyčerpání je naprosto opodstatněné. Naslouchejte svému tělu a klidně odložte večeři s kamarádkou na jindy, pokud se vám zavírají oči. Zařaďte do vašeho dne nějakou fitness aktivitu, i když se vám nechce a připadá vám, že nemáte dost energie. Procházka nebo třeba lekce jógy vás ale nadopuje endorfiny. Hormony štěstí pozvednou náladu, dodají energii do zbytku dne, a naopak v noci vám pomohou usnout. Vyplatí se také sáhnout po super-potravinách, které udrží těhotnou ženu vzhůru. 

  • Nevolnost a zvracení: Dělá se vám špatně při pohledu na míchaná vajíčka? Cítíte se tak, že „na snídani je moc brzy, oběd počká na někdy a večer by se vlastně už nemělo jíst“? Máte tu čest s jedním z nejčastějších příznaků těhotenství. Protože ale teď potřebujete živiny, snažte se mu je dodávat v malých porcích přes den. Bude to pro vás snesitelnější než svíčková se šesti k obědu. Vhod přijdou i zdravé recepty na snídani při nevolnosti. 

  • Nadýmání: Za to viňte progesteron, který se teď prohání vaším tělem. Zajistěte si dostatečný příjem vody i vlákniny. Jinak vám hrozí zácpa, která je ještě více nepříjemná. Mohlo by také dojít k prolapsu konečníku. 

Co bych měla udělat v šestém týdnu těhotenství? 

  • Navštivte vašeho lékaře: Je čas domluvit si první schůzku s praktickým lékařem nebo s porodní asistentkou a konzultovat možnosti předporodní péče. Lékař vám také provede první z mnoha prenatálních diagnostik, včetně měření krevního tlaku a pulsu, vyšetření moči papírovým proužkem na přítomnost cukru a bílkovin. Dále zkontroluje vaše váhové přírůstky. Může vás také požádat o vzorek moči. Připravte se na spoustu otázek ohledně vaší anamnézy. Bude ho zajímat i stav vaší matky, včetně toho, zda netrpěla těhotenskými či porodními komplikacemi. Nezapomeňte si zapsat vše, na co se chcete vašeho lékaře zeptat. Bez ohledu na to, jak hloupě otázka zní.  

  • Vyřaďte z jídelníčku určité ryby: Nemusíte vyloučit všechny ryby. Nejezte ale žraloka, mečouna ani makrelovce. Podle lékařů si ale stále můžete týdně dopřát až 340 gramů dobře propečeného lososa, tresky, konzervovaného tuňáka či měkkýšů.  

  • Nahraďte obarvené vlasy za melíry. Pro zdraví dítěte je vhodné, abyste se vyhnula chemikáliím obsaženým v barvách na vlasy. Melíry neproniknou k pokožce hlavy, a jsou tedy bezpečné. Pokud máte jakékoli starosti ohledně chemie, sdělte je vašemu lékaři.  

TIPY závěrem

Musíte čelit ranním nevolnostem každý den? Je důležité mít vždy nějaké jídlo v žaludku, protože se sníží možnost nevolností, případně mohou být nevolnosti mírnější. Ráno stačí např. sušenky.

Měsíce před porodem jsou plné příprav a těšení se na příchod miminka. Vaše dítě vám přinese jistě mnoho štěstí, ale je dobré nezapomenout také na zvýšené výdaje, které s narozením souvisí. Přečtěte si praktické rady jak při mateřské ušetřit

Jste náladová? Vítejte v klubu. Mnoho žen v prvním trimestru má rozporuplné pocity týkající se těhotenství.

Kyselina listová je pro zdraví důležitá a zcela výsadní postavení má pak v období, kdy se snažíte otěhotnět a donosit zdravé miminko. V těhotenství může nedostatek kyseliny listové, respektive její přeměněné formy tzv. folátů, znamenat komplikace v podobě zvýšeného rizika vrozených vývojových vad miminka, předčasného porodu či potratu.

Při první návštěvě v gynekologické ordinaci budete podrobena důkladnému gynekologickému, ale i ultrazvukovému vyšetření. Při tomto vyšetření získáte nejspolehlivější důkaz o vašem těhotenství. Již v 5. týdnu gravidity lze totiž velice dobře prokázat přítomnost gestačního váčku v děloze a v 7. týdnu gravidity dokonce i srdeční akci plodu. To vše za předpo­kladu optimálních podmínek (pracoviště, kde lze vyšetřit ultrazvukem).

Stalo se ve vašem šestém týdnu těhotenství něco zajímavého? Sdílejte své zkušenosti na našem Facebooku

6. týden těhotenství - jaký je to měsíc?

Předchozí týden

Další týden

Diskuze k článku

Kyliecoace (neověřeno) | So 09.11.2024 22:18
truranida (neověřeno) | Pá 22.11.2024 08:53

b Representative image of hematoxylin and eosin stained intact TA muscle and regenerating TA muscle sampled at 5 days after injury from WT and STAT6 KO mice <a href=https://fastpriligy.top/>Priligy</a&gt; 8USD tab Isoptin SR 180 mg Controlled Release Tabs 2

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA