Co jsou hemoroidy, jak vznikají a proč
Hemoroidy jsou rozšířené žíly – pletence cév v konečníku běžně pomáhající s vylučováním, které se ale v důsledku nadměrného tlaku zanítí a otečou. S tím přichází ostrá bolest při a po vyprazdňování, svědění a krvácení. A nadměrný tlak v pánevní oblasti je v období těhotenství nevyhnutelný, souvisí nejen se zvětšující se dělohou, ale i se zvýšeným rizikem zácpy. Ta je v období gravidity častým problémem kvůli zvýšené hladině hormonu progesteron, který uvolňuje svaly pánevního dna, ale zároveň s tím zpomaluje pohyb střev. V neposlední řadě je třeba jako příčinu hemoroidů zmínit také aktivní tlačení při porodu.
5 tipů, jak hemoroidům předcházet
I přes to, že zvýšené riziko vzniku hemoroidů je dáno samotným těhotenstvím, je možné jej částečně vyvážit. Jak?
- Zaměřte se na dostatek vlákniny ve stravě.
- Dodržujte pitný režim.
- Zařaďte do svého programu pravidelný pohyb.
- Cvičte cviky na posílení pánevního dna.
- Dbejte na důslednou hygienu intimních oblastí.
Co když je to fisura
Podobné příznaky jako hemoroid může mít i fisura, tedy trhlina v sliznici střeva. Způsobuje ji ale mechanické poškození, ať již třeba kvůli tvrdé stolici nebo k němu dojde při samotném porodu přirozenou cestou.
Úlevu od symptomů hemoroidů i fisur vám přinesou masti a gely urychlující proces hojení, vyzkoušet můžete i různé přírodní koupele a obklady z dubové kúry nebo kaštanu koňského. Jednoduchým a rychle účinným řešením jsou pak rektální čípky. Například HemaGel PROCTO stačí aplikovat jednou za 24 hodin a díky unikátnímu patentovanému polymeru vyvinutému v Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd ČR se brzy zbavíte otoků a zánětu.