Dobrý den,
gratuluji k těhotenství a děkuji za dotaz.
Bohužel, žádné činnosti s tlakem na břicho se nemohu těhotné ženě s klidným svědomím doporučit a vyhláška je dokonce zakazuje (viz níže).
Vhodnost práce musíte zvážit sama, podle toho, jak se cítíte a jak těhotenství postupuje. Těhotenství není nemoc a mnoho žen žije jako dřív, ale pro většinu je to opravdu "jiný stav" a má svá specifika. Platí to i pro nošení sourozenců - hodně těhotných maminek nosí výhradně na zádech nebo musí s nošením přestat. Ostatně některé ženy nesnesou přes břicho ani gumu od kalhot.
Každopádně jste v těhotenství zákonem chráněná. Zaměstnavatel Vás nesmí propustit a má povinnost Vás převést na vhodnou práci se stejným platem a dokonce Vám umožnit odpočinek vleže. :-)
Vztahuje se na Vás vyhláška 180/2015 Sb., která přesně definuje jaké práce těhotné ženy nesmí vykonávat.
Práci na statku odpovídá zejména:
odstavec c) (práce) vykonávané velkými svalovými skupinami s převažující dynamickou složkou svalové práce podle jiného právního předpisu upravujícího podmínky ochrany zdraví při práci),
2. spojené s ruční manipulací s břemenem, jehož hmotnost při občasné manipulaci překračuje 10 kg nebo při časté manipulaci 5 kg, (pro srovnání pro netěhotnou ženu je limit 20 respektive 15 kg)
5. spojené se zaujímáním pracovní polohy v hlubokém předklonu, vkleče, v dřepu, vleže, ve stoji na špičkách, s rukama nad výškou ramen, s rotací trupu nebo úklony trupu o více než 10 stupňů, jde-li o opakující se pracovní úkony,
6. spojené s tlakem na břicho
Dále jsou zmíněné práce spojené s vibracemi, chovem zvířat a chemikáliemi (hnojiva a pesticidy mezi ně mohou patřit).
Přeji hodně zdraví a snad se Vám podaří vše vyladit.
Milena Jeřábková