Přejít k hlavnímu obsahu

Křtiny na programu: Na co si musíte dát pozor?

Křtiny

Křtiny. Pomalu se k nim lidé zase vrací. Víte, co všechno to obnáší? Na co se připravit? Do čeho můžete zasáhnout? Pokud se na takovou ceremonii chystáte, začněte plánovat s dostatečným předstihem!  

Ve světě luxusu 

Je to sotva pár dní, co se svého času čtvrtá nejlepší tenistka světa pocházející ze Slovenska Dominika Cibulková pochlubila další novinkou. Pro svou dceru (po starším synovi Jakubovi) nechala pokřtít půlroční dceru Ninu. A bylo to se vší parádou. O takovém luxusu si mohou smrtelníci nechat zdát. Byla to jedna z nejopulentnějších oslav široko daleko. A tenistka opět dokázala, že má slabost pro rodinná setkání a umí - s podporou specializovaných firem - dotáhnout vše k dokonalosti a naplnit své nejtajnější představy.  

V Domě sv. Martina v Bratislavě se konaly tradiční křtiny, v Barokní zahradě hradu pak okázalá oslava s křištálovými lustry a soukromým pianistou. Na první pohled sláva připomínala svatební hostinu. Všichni byli v bílém a samotná Nina byla oblečená v luxusu od Louis Vuitton. Známá tenistka nenechává nic náhodě a ráda si dopřeje vše, co jí život nabízí. Mimo to, že je mámou na plný úvazek, využívá i služeb chůvy, obou babiček a kmotrů obou dětí. Tak to má být. 

Důvod?   

První otázka, která vás pravděpodobně napadne je, proč byste vůbec měli nechat děti pokřtít. Křest je spojen s přijetím dítěte - nového života - ke křesťanství. Od té doby má mnoho výsad i povinností, ale v začátku se za něj zaručují právě jeho rodiče. Jde spíš o víru jako takovou a nastavení rodičů. Rozhodně to v dnešní době není povinnost, na druhou stranu nelze mluvit o přežitku. Křtiny k dětem patří a patřit budou.  

Podmínky  

Alespoň jeden z rodičů by měl být věřící. Pokud tomu tak není a přesto na křtu trváte, mohou vás zastoupit vaši rodiče nebo příbuzní partnera. Hodně ale záleží na tom, kdo křtiny vede. Ten si určuje podmínky a dbá na to, aby vše proběhlo hladce a podle pravidel církve. Někde jsou benevolentnější, jinde přísnější. Doložení toho, že se řadíte vy (nebo partner/rodiče) ke katolické víře, je ale nezbytné.  

Církev většinou vyžaduje i to, aby partneři byli sezdaní. S tím se moc variovat nedá. Většina případů trvá na manželství. Aby ne. Vždyť sňatek je jedním z projevů víry a poslušného a poctivého života po boku partnera. Na podmínky ohledně víry i nutnosti svatby se ptejte předem, abyste předešli kolizím těsně před obřadem.  

Všechno ven 

Křtiny. To není jen oslava nového života a přistoupení na víru. To je vcelku důležitý proces pro všechny zúčastněné. Otec s matkou by měli před křestem podstoupit svatou zpověď, která je očistí a oprostí od všeho, co je tíží.  

Není to ale pravidlo a podmínka, která by bránila procesu křtu. Někdy se zpověď zamění za klasický rozhovor o výchově a o tom, jak chcete své dítě vést životem a k víře. Nic víc. Současně se proberou všechny parametry křtu a detaily projevu.  

Přípravy nepodceňujte 

S nadsázkou by se dalo říct, že potřebujete čtyři věci - dítě, kmotry, dokumenty a křestní roušku se jménem dítěte. Jak je to tedy doopravdy?  

Dítě - nezapomeňte miminko - mělo by být zdravé, odpočinuté, vyspinkané, v dobré náladě a pokud je to alespoň trochu možné, tak i obeznámené s tím, co se bude dít. Zkuste ho připravit na jemný proud vody na čele. Je v pořádku, když dítě začne plakat nebo se vyleká, ale můžete “křest” simulovat už doma a eliminovat šok miminka na minimum.  

Kmotry má dítě zpravidla dva. Měli by být z blízkého příbuzenstva, jeden muž a jedna žena. To je základní pravidlo, dnes už jsou ale požadavky mnohem volnější a nemusíte se původním nastavením striktně řídit. Nezapomeňte ale na to, že kmotři by měli vést dítě k víře a pomáhat mu v cestě životem a hlavně - podílet se na jeho výchově a být rodičům po ruce.  

Bez potřebných dokladů se neobejdete. Jde především o rodný list dítěte a oddací list rodičů. Ten nahrazuje potvrzení o církevním sňatku, pokud svatba místo na radnici proběhla v kostele.  

Křestní rouška nebo s rouškou tak, jak ji kvůli covidu známe z posledních let, nic společného. Jde o bílý pruh látky s výšívaným jménem a nápisem “Jsem dítě Boží”. Můžete ji koupit ve specializovaných prodejnách nebo si nechat vyrobit na zakázku.  

Samotný ceremoniál 

Oproti přípravám a domluvám je samotný křest - zpravidla konaný během nedělní mše - velmi rychlý. Představí se rodiče a nahlas se pronese vše, na čem se domluvili. Pak se přistupuje k dítěti, které se potřísní svěcenou vodou. Tím, že je vše domluveno předem, jsou křtiny záležitostí na pár málo minut. I kvůli miminku, aby pro něj akce nebyla příliš dlouhá.  

Nesmí se zapomenout také na prozrazení křestního jména, které většinou odkazuje na patronu nebo někoho svatého. Je to pravidlo a není možné vybírat z bohaté nabídky kalendáře nebo experimentovat.  

Kolik za to?  

Křest je zdarma. S tím se nedá nijak variovat. A žádná farnost nesmí vybírat peníze. Na druhou stranu můžete svůj vděk vyjádřit mimo slov i skrz finanční dar a podporu. Veškeré prostředky jdou na provoz zvolené farnosti. Církev je vděčná za jakýkoli obnos. Povinnost to není, ale nepsané pravidlo dnes už ano.  

Dárky pro hvězdu 

Na to, že se celý den točí kolem miminka, se mu paradoxně dostává jen minimální pozornost. Chvilku slávy mimo minutky v kostele si užívá i při předávání dárků. I ty podléhají pravidlům a doporučením. Vše by do sebe mělo skvěle zapadnout a odkazovat na podstatu křtu. S plastovou panenkou nepochodíte, stejně tak s puzzlemi nebo plyšovou hračkou. 

Vybírat můžete z této nabídky:  

  • Šperky 
  • Pamětní mince 
  • Stříbrné lžičky 

 

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová

Diskuze k článku