Přejít k hlavnímu obsahu

Palčivý problém aneb trable se stolicí

Zácpa

Otázka vylučování je u dětí na dlouhé lokte. Je na každém rodiči, aby vysledoval, jak jeho dítě vnímá jednotlivé pochody a reaguje na přijímané potraviny nebo nemoc a stres. To všechno stolici ovlivňuje a každý extrém představuje nepříjemné potíže. 
 

Trable na talíři 

Vylučování pochopitelně souvisí se skladbou jídelníčku. Měli byste se snažit, aby dítě mělo dostatečný příjem bílkovin, tuků i sacharidů získaných především z ovoce. Je tedy třeba zařadit maso, vejce, avokáda a ořechy, oleje, lesní plody a především sezónní suroviny. Ty jsou v různých obdobích během roku tou nejlepší a pro tělo nejpřirozenější alternativou. Na podzim dýně, na jaře saláty a listová zelenina, v létě jahody a třešně. Existuje ale i celá řada tipů a triků, jak střevům ulevit. Naučte se je používat v praxi a minimalizujte problémy se zácpou na minimum. 

  • Se slupkou

Spousta rodičů veškerou zeleninu loupe a zbavuje se tak jedinečné vrstvy, která je nejen zdravá, ale obsahuje i důležité látky napomáhající správné funkci střev. Týká se to především okurek, jablek, hrušek, cuket a mnoha dalších. 

  • Škroby

Pozor na batáty, brambory, dýně a patizony. Dětem chutnají, většinou je spořádají s chutí. Při vylučování ale může nadměrná konzumace těchto surovin způsobit problémy a tuhnutí stolice. Není třeba je vyřadit, ale servírovat v omezeném množství a vždy v kombinaci se zeleninou (ideálně se slupkou), aby se střeva příliš nezatěžovala. 

  • Ovoce

Děti by měly cukry přijímat výhradně z ovoce. Tyto sacharidy jsou nejzdravější a pro lidský organismus přirozené a zcela neškodné. Nic se ale pochopitelně nemá přehánět. Pozor na banány, plantainy, exotické druhy, hroznové víno nebo meruňky.

  • Neškodná voda

Pití slazených vod nebo perlivých nápojů je u malých dětí tabu, přesto to spousta rodičů porušuje a svým dětem je dopřává. Problém ale může nastat i u obyčejné vody. Její nadměrný příjem může napomáhat změkčení nebo naopak ztuhnutí stolice, způsobit bolesti břicha a nevolnosti. Ideální je kombinace s jablečným moštem a čaji.

  • Nenápadně

Existuje celá řada potravin, které v malém množství nepůsobí sebemenší problém, ale při zvýšených dávkách mohou vylučování hodně zkomplikovat. Jedná se především o fazole, kukuřici, sladkosti (sušenky, perníky, ovocné pasty, sladidla), džusy nebo rýže. S tím vším je třeba zacházet velmi opatrně.

Obávaná zácpa 

Každé dítě je jiné, některé vylučuje poctivě denně, jiné ob den, další co tři dny. Delší časové prodlevy ale nejsou v pořádku a měly by se řešit u pediatra. Zadržování stolice v těle nevěstí nic dobrého a mimo celé řádky přidružených komplikací, které se mohou časem přetavit v chronické potíže s trávením a vylučováním, jde především o narušenou funkci střev. A ta - jak známo - zajišťují jeden z nejdůležitějších procesů v těle. Děti nevyjímaje. 

Velké trápení 

Scénář je většinou stejný. Ve střevech se v jednom místě začne hromadit velké množství stolice, dítě pociťuje mírnou bolest a pnutí, má strach vyprázdnit se. Střevo se roztahuje a hrozí jeho perforace, zároveň stolice tuhne a “nemá se k pohybu”. Jakmile se tak stane, průchod svěrači je pro děti nesmírně bolestivý a může dojít k jejich natržení a drobným oděrkám. To ale ještě více umocní odpor k vylučování, strach z bolesti je pro děti zásadní. 

Je třeba stolici co nejrychleji rozmělnit, aby šla snadno z těla ven. I to je ale pro děti poměrně těžké, bolesti necítí kvůli struktuře, ale naopak množství. Jakmile je střevo prázdné, musí se důsledně dodržovat jídelníček a v krajním případě přidat medikamenty, které stolici dlouhodobě změkčí a umožní střevu v místě, kde došlo k jeho roztažení, dostatek času na regeneraci a návrat do původního stavu. Jde o proces trvající několik týdnů, problém se zácpou v pokročilém stadiu se nevyřeší za týden a v žádném případě nekončí jedním vyprázdněním střev. Jejich správná funkce je u dětí nesmírně důležitá a mělo by se dbát na pravidelnost. Dětský organismus se totiž vzhledem ke své velikosti a zranitelnosti přetíží a zanese mnohem dřív než tělo dospělého. 

autor: www.mojetehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Péče o dítě

Diskuze k článku