Na jedné lodi
Některé ženy se o vylučovacích pochodech vůbec nebaví, často mají problém svěřit se i svému lékaři. Snaží se situaci řešit pomocí volně dostupných léků a situaci dotáhnout ke zdárnému konci svépomocí. V těhotenství je to ale jiné. Zdaleka ne všechny medikamenty jsou vhodné pro ženy v jiném stavu a tělo nemusí reagovat podle očekávání. Zácpa je přirozený proces a jeho nesoulad může rozhodit mechanismy v těle a způsobit dlouhodobé potíže mající za následek špatné fungování orgánů nebo problémy s trávicím traktem a hemoroidy. U zácpy platí dvojnásob, že prevence nebo léčba v samém začátku se opravdu vyplatí.
Dvě možnosti
Zácpou trpí každá druhá žena, problémy se objevují v pokročilém stádiu těhotenství. V první řadě mohou za potíže hormony. Zvýšená produkce progesteronu výrazně snižuje tonus a pohyblivost střev. Tím dochází v těle k resorbci vody a následnému zahuštění obsahu střev. Druhou příčinou je tlak zvětšující se dělohy na tračník, tlusté střevo a konečník a zpomalení vylučování. Ani jednomu nelze stoprocentně zabránit. Jde o přirozené procesy, které souvisí s rostoucím břichem a hormonálními změnami, kterým se žena v těhotenství nevyhne. Za “běžného provozu” je možné sáhnout po laxativech, v těhotenství se ale používání projímadel nedoporučuje. Mohou totiž způsobovat abdominální křeče a bolesti a působit na plod.
Nelovte v lékárničce a zkuste některý z mnoha přírodních pomocníků. Je to pro tělo a citlivé zažívání žen v těhotenství mnohem lepší varianta:
Lněné semínko
- Rozemletá semínka přidejte do jogurtu nebo smíchejte s vodou a nechte odstát, aby se vytvořil gel. Užívejte každé ráno
Sušené švestky
- Hrst švestek ponořte do studené vody a nechte přes noc odpočívat
Kysané zelí
- Zelí není jen zdravé, ale má i mírné projímavé účinky. Stejně tak jahody nebo rajčata
Voda s příměsí
- Na hubnutí se pije voda se špetkou kajenského pepře, pro odbourání zácpy je ideální rozmíchat ve sklenici vody lžíci jablečného octa
Datle a fíky
- Pokud nechcete jíst celé plody, kupte si fíkovou nebo datlovou pastu a upečte si něco na zub, ideálně se sušenými švestkami nebo meruňkami
Zbavit se zácpy pomáhá i pravidelný pohyb. Pokud to stav těhotné ženy dovoluje, je svižná chůze ideální způsob, jak rozpohybovat střeva a uvolnit v nich napětí. Nehledě na to, že pobyt na vzduchu svědčí nastávající mamince a houpavý pohyb zase dítěti.
Voda až na prvním místě
Pitný režim by měli dodržovat všichni bez rozdílu. U těhotných žen jsou ale nároky na příjem tekutin ještě o litr vyšší. Sklenici vody můžete doplnit silnými vývary nebo bylinkovými čaji. Ideální jsou ty z lipového květu nebo heřmánku. Obyčejná voda by ale měla dominovat. Chcete-li doplnit prospěšné látky, kupte si vodu s přídavky minerálů. Umí na sebe v těle navázat vodu a změkčují stolici. Opačný efekt má bohužel milovaná káva, kakao nebo černý čaj. Těm je lepší se při problémech se zácpou vyhnout.
Luštěniny na uzdě
Zácpu můžete ovlivnit i správně nastaveným jídelníčkem. Konzumujte dostatek vlákniny, opatrně ale zacházejte s mléčnými výrobky, které způsobují nadýmání a prohlubují problémy s vylučováním. Stejné je to i u luštěnin. Nemusíte se jich vzdát, obsahují velké množství kyseliny listové a železa. Stačí změnit druh a vyměnit hnědou čočku za červenou nebo žlutou variantu, zeleninu předem poduste a objevte kouzlo klíčení.