Od začátku
Jako první se dítě setká s jednoduchými vkládačkami z překližky s motivem zvířete. Je to klasika, která nemine téměř nikoho. Snadno se tak ověří logické uvažování dítěte a může se zapracovat na tom, aby napodobilo obrázek, aby dokázalo kopírovat tvar jednotlivých dílků, aby pochopilo, že vše musí být obrázkem nahoru. Těch variant je celá řada. Na to, jak je základní skládačka primitivní, zabaví děti na několik měsíců. Znovu a znovu ji skládají a mají upřímnou radost z toho, že potřebují čím dál méně času, že si více pamatují nebo nepotřebují dřevěný rámeček a puzzle složí i volně rozložené na zemi.
Svoje místo mezi hračkami pro děti mají i pěnové puzzle. Jsou větší a dětem se s nimi dobře manipuluje. Hrají všemi barvami, snadno do sebe zapadnou, dítě nemá možnost se zranit, jsou příjemné na omak, poddajné, ohebné a téměř nezničitelné. Nízkou pořizovací cenu a možnost neomezeně je “množit” ocení především rodiče.
Balíček benefitů
U puzzlí pro dvouleté děti s šestnácti a více dílky bude ze začátku nutná asistence rodiče. I ta má ale svá jasně daná pravidla a postupy, čímž se progres dítěte výrazně urychlí. Nejde jen o legraci a pouhopouhé hraní, ale především o rozvoj logiky a souvislostí, analytického myšlení a zrakové percepce. Nehledě na posilování schopnosti soustředit se. Běžně se uvádí rozpětí 2 až 5 minut krát věk, což znamená, že maximální čas, po kterou je dítě schopné věnovat jedné činnosti, je u dvouletého dítěte kolem deseti minut. U šestiletého by mělo jít skoro o půlhodinový blok.
Jasně daný postup
Puzzle patří mezi klasické hry a nejsou zdaleka jen skládačkou, která děti na chvíli zabaví. Pojí se s ní různé metody, jak dítěti vysvětlit různost tvarů, posílit koordinaci ruka-oko nebo zlepšit motorické schopnosti. Chce to ale notnou dávku trpělivosti na straně dítěte i rodiče.
- Otočit všechny dílky barevnou stranou nahoru
- Rozložit je tak, aby bylo na všechny dobře vidět
- Dát stranou ty s rovnou hranou dílku
- Tvořit souvislosti - kde je druhá část košíku s jahodami?
- Spojit jednotlivé části a dát dohromady vše, co k sobě sedí
- Spojit menší části v jeden celek
- Nechat dítě zkoušet různý směr dílků
- Nevysvětlovat, jen ukázat na dělený obrázek
- Dát dítěti dostatek prostoru, uvažování je pomalejší, ale stejně efektivní jako u dospělého - bez zkušenosti nikdy nepřijde progres a zlepšení
- Upřímně se radovat z dokončení
Na samém začátku si dobře prohlédněte předlohu obrázku, který se bude skládat. Vyprávějte si o něm a proberte všechny detaily. Při skládání puzzlí si je pak dítě vybaví a bude snáz hledat vhodné dílky. Přílišná pomoc při polohování dílků nebo jejich hledání ale není žádoucí. Puzzle jsou ideální pro rozvoj trpělivosti a to rodiče svými zásahy zbytečně maří.
Něco navíc
Fotodárky se v tuzemsku těší ohromné oblibě a lidé si tisknou vlastní fotky na hrníčky, trička, polštáře i celé povlečení, na klíčenky a magnetky na lednici. Výjimkou nejsou ani originální puzzle. Stačí zaslat fotografii v požadovaném rozlišení, aby byl výsledek dostatečně kvalitní. Zvolíte počet dílků a výslednou velikost a do pár týdnů máte jedinečný dárek u sebe. Jde o velmi nápaditý způsob, jak zvěčnit rodinné vzpomínky. Nehledě na to, že pro děti je skládání důvěrně známých výjevů mnohem jednodušší a představuje pro ně velkou zábavu, když si mohou sestavit rodiče nebo sebe samotného, domácí mazlíčky nebo blízké příbuzenstvo a kamarády.