jahody,
vitamin C,
draslík,
uinek,
hořčík,
kyselina listová,
toxoplazmóza,
listerióza Jahody jsou známy již od dob starověkého Říma a byly nazývány královským ovocem. Na území Čech a Moravy se jahody začínají pěstovat až kolem 19. století.
Obsahují cca 87% vody. Jsou velmi bohatým zdrojem vitamínu C, A, B, E a organických kyselin - kyseliny jablečné, citrónové, chininové, šťavelové, salicylové či ellagové, která působí v prevenci nádorových chorob. Z minerálních látek je v jahodě zastoupen převážně draslík, zinek, hořčík, síra, vápník a pak některé netypické prvky jako je bor, fluor, kobalt či molybden. Jahody jsou plné tříslovin, které na sebe váží odpadní látky ve střevě, čímž detoxikují organismus a zbavují ho škodlivin. Mají protizánětlivý a antiseptický účinek, pomáhají při chorobách srdce a cév, při chudokrevnosti, dně, močových a žlučových kamenech. Kyselina listová podpoří správnou krvetvorbu a růst buněk. Velké množství manganu se postará o výživu.
Jahody si můžete dopřávat v těhotenství cca středně velkou misku denně. Je však důležité jahody před jejich konzumací pořádně umýt. Neprané jahody mohou obsahovat škodlivé bakterie a parazity, které mohou být pro těhotné nebezpečné a způsobit onemocnění z potravin, jako jsou toxoplazmóza nebo listerióza.
Akreditovaný výživový poradce
Štěpánka Procházková
Facebook: Štěpánka Procházková