Výzkum se zaměřil zejména na znečištění ovzduší jemnými prachovými částicemi menšími než 2,5 mikrometru (PM2,5), vzniklých při zpracování komponentů jako jsou kyseliny, chemikálie a kovy.
Tato velikost prachových částic má potenciál způsobit zdravotní problémy, protože částice mají schopnost procházet do krku, nosu a do plic.
Výsledky ukázaly, že čím větší je vystavení znečištění, tím větší je riziko autismu. Nejvyšší riziko je pak v průběhu třetího trimestru těhotenství.
Výzkumu se zúčastnilo více než 116 000 žen a dětí z celých Spojených států. Vědci shromažďovali údaje o místech pobytu žen v těhotenství a stejně tak informace o úrovni znečištění jemnými částicemi po celé USA.
Znečištění ovzduší jemnými částicemi se liší v celé zemi, a to jak v čase a tak místě. Více urbanizované oblasti mají tendenci mít vyšší úroveň znečištění, protože je zde více provozu. Ale i venkovské oblasti mohou mít vyšší úroveň, než by se mohlo zdát.
Hlavním výsledkem výzkumu je informace, že vystavení vlivu částicemi PM2,5 v průběhu těhotenství, je významně spojeno s autismem u dětí. Výzkumní pracovníci doporučují, pokud je to možné, držet se v průběhu těhotenství dále od míst s trvale vysokou úrovní znečištění ovzduší.
Dalším krokem při výzkumu bude zjistit nejen to, jaké jednotlivé složky PM2,5 jsou zodpovědné za zvýšené riziko autismu, ale i jaké biologické mechanismy vedou k autismu.
Těhotenství.cz, Foto:Pixmac