Přejít k hlavnímu obsahu

Těhotenství a hry s teplotou vody při sprchování

Koupel

Očekávání mohou ovlivnit i takové detaily jako je pravidelná sprcha. Napadlo vás ale někdy, že i ta má svoje pravidla a čarováním s teplotou si můžete dokonce ublížit nebo ulevit?  

Řešení na obzoru?  

Každá žena prožívá těhotenství jinak. Někdy o miminku ani neví a cítí jen velmi jemné pohyby, další zažívá peklo a rány pod žebra a silné nevolnosti. S nadsázkou se říká, že mají v břiše malé divochy, ale nejde o nic příjemného. Bolest je ohromná, často ženu paralyzuje a podlomí ji kolena. Obzvláště ve chvíli, kdy to nečeká. A není tedy divu, že hledá způsob, jak najít stejnou notu s miminkem a skrz signály zvenčí ho uklidnit a utišit. A jedna z prvních metod je většinou sprcha. Dlouhá, horká a intenzivní. Proč ne, když si ohlídáte správné načasování a nastavíte parametry, které miminku neublíží.  

Ze začátku  

První tři měsíce (počáteční trimestr) je zrádný. Ze začátku totiž žena - neplánuje-li a bedlivě nesleduje - ani netuší, že je těhotná. Většinou se to dozvídá až kolem šestého nebo osmého týdne. A tak se stává, že ženy sportují, stresují se, namáhají, nerespektují signály cirkadiánního rytmu a někdy i pijí alkohol nebo kávu, chodí na kosmetické procedury - zkrátka a dobře dělají vše, co jim život nabízí. A pochopitelně si užívají i horkou sprchu nebo koupel. To je pro spoustu žen vrchol náročného dne. Právě s teplotou vody je ale velká potíž. Byla-li by moc vysoká a hraniční, došlo by k překrvení sliznic a pánevních orgánů. Jakmile by se tělo zahřálo nad 38 stupňů, může jít pro embryo o ohrožující stav.  

Stejně nebezpečné jsou sauny a vířivky. Krevní tlak se zvyšuje a plod se jen těžko s takovými změnami vyrovnává. V prvním trimestru je nutné dát přednost sprchování (v normě) před vanou, kde mnohem rychleji dojde k přehřátí. Nemá smysl to pokoušet a sprchovat se vodou teplejší než doporučených 36 stupňů, v krajním případě může u plodu dojít k rozštěpu neurální trubice, k poškození mozku nebo dokonce potratu.  

Něco navíc:  

  • Maximální doba koupele ve sprše i ve vaně nepřekračuje 10 minut  
  • Ve vaně napouštět jen menší množství vody, nedochází k tak rychlému přehřátí 
  • Zákaz koupele při nevolnostech, špinění nebo otocích  

Oproti tomu se ani v začátku těhotenství nemusíte bát speciální masáže. Pozor dejte jen na výběr salónu a člověka, který vás procedurou provádí. Mělo by jít o odborníka se zkušenostmi, který ví, jak pracovat s gravidní ženou a účinně ji zbavit bolestí zad nebo svalů a blokád páteře.  

Klidný střed  

Oproti prvnímu trimestru se ten druhý zdá jako pohádka. Klid, žádný stres, pohodlí. V těchto měsících si žena může dovolit nejvíce z celého těhotenství. Břicho ale roste a tlak na tělo sílí. Není na škodu začít s plaváním, které bylo ze začátku tabu, nebo jinými uvolňujícími aktivitami. Rozhodně to ale neznamená, že můžete porušit pravidla ohledně teploty vody nebo návštěvy saun a vířivek. Tlak a bubnování na břicho a vyšší teplota voda nesvědčí plodu. Sice už nehrozí fatální následky jako v prvním trimestru, ale může se objevit nepohodlí a podrážděné reakce zevnitř - kopání, vrtění nebo naopak odmlky.  

Do finále  

Teplota voda se může lehce zvýšit až v závěrečné fázi těhotenství. A to jen v případě, že je to ženě příjemné. Vlažná voda je sázkou na jistotu kdykoliv, ale nebrání-li jí zdravotní komplikace, jako jsou výrazné otoky, pokles plodu k rodidlům nebo křeče, může se teplota mírně zvýšit a koupel ve vaně dostává konečně zelenou. Jemné vlnění vody je pro miminko příjemné a ženě může ulevit od napětí ve svalech a těhotenském bříšku.  

Poležení ve vodě je účinnou zbraní proti bolestivým a nepříjemným poslíčkům nebo receptem na nespavost, která ženy v posledním trimestru, kdy je odpočinek nekomfortní, provází. Můžete přidat pár kapek oblíbeného esenciálního oleje nebo si vytvořit příjemnou atmosféru s hudbou, čímž navážete kontakt s miminkem, které na nové podněty zareaguje. Jen při výběru vůně volte tak, abyste návštěvníka v bříšku zbytečně nerozdráždily.  

Rozšiřte si obzory  

Pro spoustu žen je teplá sprcha alfou a omegou. A někdy je těžké se jí na tak dlouho vzdát. Na druhou stranu je těhotenství ideální čas k tomu, abyste prozkoumaly svoje vlastní tělo a objevily kouzlo reflexologie, meditace nebo masáží (klidně i partnerských). Ty jsou často stejně nebo i více uvolňující jako dlouhá a horká koupel.  

Diskuze k článku