Přejít k hlavnímu obsahu

Nástup do školy a kastovní systém

Škola

Těšíte se na začátek září. Život totiž konečně dostane řád. Každý den vstát, obléknout, nasnídat, učesat, tesáky, tenisky, batoh a hurá do školy. Tak jednoduché to ale nebude. Ono ve třídě to chce ostré lokty. Rok od roku víc. Začíná totiž porovnání a vymezování. A na to se bohužel připravit nedá.  

Ledová sprcha 

Vybavit prvňáčka může vlézt do peněz. Hodně. Zatímco v loňském roce se průměrná částka pohybovala kolem dvou a půl tisíce, dnes je o několik stovek výš. A to je znát. Všechno se zdražuje a nároky školy jsou čím dál vyšší. Šetřit nehodláte, protože nechcete, aby se dítě cítilo vyčleněné. To ale neznamená, že nenakoupíte ve slevě, v předstihu, ve větším množství a podobně. Bohužel ani to, že dětem pořídíte vše ze seznamu, nezaručuje klidný vstup a pohodové začlenění do kolektivu. Děti totiž mají velmi přísné očko a v rámci skupiny jsou nekompromisní. Nevidí skutečnou hodnotu věcí a umí být velmi zlé. Je to jeden z velkých nešvarů dnešních prcků a ani pedagogové pořádně netuší, jak s takovým chováním pracovat. Přímý zásah je nepřípustný, domluva s dětmi většinou nepomáhá, žalování rodičům stejně tak. Systém je na takové praktiky zkrátka nedostatečný.  

Co tedy můžete udělat vy?  

Modelová situace 

Koupíte dítěti aktovku, penál, desky, sešity, pastelky, fixy, pořadník na písmena .. Zkrátka vše, co bylo na seznamu. A pak se vrátí ze školy s tím, že ho děti odsunuly až na okraj svého zájmu. Proč? Protože na penálu nebyly “ty správné” postavičky. Taška není růžová nebo jen místo příšerek jenom s barevnými kostičkami. Boty nemají tu správnou značku a pochopitelně chybí telefon. Jakoby vaše dítě dostávalo za každý aspekt výbavy bodové hodnocení a ve finále se propadalo níž a níž ve třídní hierarchii.  

Pro děti je to nesmírně potupné. Na druhou stranu to nejsou schopny zcela pochopit, nikdy se totiž s takovým jednáním nesetkaly. K čemu to povede? Budou smutné a naštvané. Na sebe? Ne. Na své kamarády? Ne. Oni se přece baví, jsou to jejich vrstevníci. A vaši potomci se jim chtějí vyrovnat. Pnutí bude na domácí půdě, protože vy svým dětem nedopřáváte dost. A právě kvůli vám je teď spolužáci nemají rádi, nehrají si s nimi, posmívají se jim.  

Jak z toho ven?  

Těžko. Je úplně jedno, z jakého důvodu jste nepořídili “ty správné (v očích dětí)” věci. Možná na to zkrátka nemáte peníze, abyste zbytečně připláceli za animované postavičky, kdy funkčnost je pořád stejná. A možná máte jiná přesvědčení a merchi zkrátka a dobře nefandíte, sázíte spíše na výlety, legraci a společné chvíle. Obojí je samozřejmě v pořádku, ale dětem takové pohnutky vysvětlíte jen těžko. A to i přesto, že za běžného chodu s radostí vymění televizi za procházku do lesa. Škola je něco nového a děti reagují na tamní tlak všelijak. Je dost možné, že je první týdny sotva poznáte. Změní se. Mohou se uzavřít do sebe, mohou být plačtivé, objeví se agresivní chování.  

Buďte neústupní. To je jediná rada, která dává smysl. A která je účinná. Jakmile ustoupíte, děti budou valit další a další požadavky. Značkové ponožky, zájmové kroužky, mobilní telefon .. . Přeci nebudete posluhovat malým dětem, které nechápou, kolik co stojí, co se za penězmi skrývá, jaká je skutečná hodnota penálu s Elzou. Na druhou stranu nemůžete měnit mechanismy, které nastavily jiné rodiny. Pokud děti od malička žijí v blahobytu a mezi hmotnými statky, na které se upíná veškerá pozornost, je přirozené, že jim to připadá normální a určují pravidla.  

Jak na neústup?  

I odmítnutí má pochopitelně svoje pravidla. A měli byste dodržet, aby nedošlo ke kolizi na domácí půdě a ztrátě důvěry.  

  • Odmítněte  
  • Vysvětlete s tím, že to máte nastavené jinak  
  • Neosočujte protistranu, nehaňte 
  • Nevyzdvihujte, že jedno je lepší než druhé 
  • Nebuďte agresivní 
  • Nevymýšlejte si  
  • Buďte fér a zkuste dětem vysvětlit hodnotu peněz 
  • Nevyhrožujte  
  • Nemlčte  
  • Trochu povolte - co třeba kapesníčky s oblíbenou postavičkou nebo pohádkové sponky do vlasů?  

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová

Diskuze k článku