Přejít k hlavnímu obsahu

Novorozenecké akné zkazí první dny na světě

Novorozenecké akne

Miminko. Dokonalost sama. Krása. Nepopsaný list. Nový život a spousta radosti. Nebo ne? Ano, ale novorozenecké akné, co se roztahuje přes obě tváře, je přeci jen skvrnkou na těch perfektních chvílích.  

Kde se vzalo?  

Dětská pokožka je heboučká, voňavá a bez jediné začervenalé stopy. Vždycky to tak bylo. Poslední dobou ale přibývá miminek, která se potýkají s nepříjemnou vyrážkou. A bohužel neřeknou, jestli pne, pálí, svědí nebo škrábe. Prostě je. A rodiče jsou nesví. Moc takových miminek totiž neznají. A při pohledu do kočárku si každý místo úsměvu povzdechne s tím, že to časem určitě přejde. To mají pravdu. Přejde. Ale není to chronické? Nebo infekční? Co když je to znak další nemoci? Tolik otázek a málo odpovědí.  

Ta první a nejdůležitější je, že v tom nejste sami. Novorozenecké akné se týká každého pátého miminka. U některého je v mírnější formě a odezní během prvních dvou týdnů, u jiného je postižený celý obličej od čela po bradičku a dítě se s vyrážkou potýká i déle než po šestinedělí. V drtivé většině případů ale odezní a pokožka zůstane bez stop po prvotním zaškobrtnutí.  

Může za to máma?  

Ano i ne. Za novorozeneckým akné totiž stojí přehnaná reakce na matčiny hormony, na které bylo dítě zvyklé z dělohy. Krátce před porodem se pokožka miminka “nasákne” mateřskými a nadledvinkovými androgeny. Dítě se musí první dny na světě rychle adaptovat a právě ta změna prostředí může vyvolat zvýšenou citlivost kůže a mazových žláz a tím podpořit rozsev zánětlivých pupínků. Jde o neovlivnitelný proces, kdy nemáte pod palcem hru hormonů ani to, jak bude vaše miminko reagovat.  

Bakterie Malassezia a kvasinková infekce ale riziko akné ještě více navyšuje. Dbejte tedy na přirozené zdraví a vyvarujte se všem zánětlivým komplikacím, které by mohly nepříjemné zarudnutí vyvolat.  

Není akné jako akné 

Novorozenecké akné vypadá jako drobné pupínky s bílou čepičkou. Občas se objeví i černé tečky, papuly a pustuly. Postihnout může i vrchní část zad, krk nebo ramena a způsobit zarudnutí. K dobru akné je to, že nesvědí, nebolí a nešíří se. Problém je v tom, že se někdy - vzhledem k tomu, že projevy jsou si velmi podobné a rozdíly minimální - zamění za vážnější potíže, které děti souží, jako je seberoická dermatitida, potničky nebo čím dál častější atopický ekzém. Ten je bohužel většinou omezením na celý život. Na jednu stranu nemá smysl dělat si z novorozeneckého akné hluboké vrásky, na druhou byste si měli být jistí, že nejde o nic jiného, co by vyžadovalo zásah lékaře nebo medikaci.  

Léčba: doma i z lékárny 

Problém většinou do tří měsíců věku odezní. Neopatrným ošetřováním pokožky byste ale mohli stav zhoršit i v případě, že se akné nerozšiřuje a nebolí. Pozor na následující kroky, abyste miminku nezadělali na vážnější komplikace:  

  • Vyvarujte se přípravků s alkoholem, bylinnými extrakty a silnou parfemací  
  • Zbytečně nemastěte a nechte kůži volně dýchat  
  • Používejte jen vodu a velmi jemné přípravky na mytí, mýdlo je při novorozeneckém akné tabu  
  • Zabraňte dítěti, aby si akné rozškrábalo - ostříhejte mu nehty a nasaďte rukavičky (pokud si jen sundává, zafixujte (například izolepou) 
  • Pupínky a vřídky nechte být, samy zmizí a nezanechají za sebou žádné stopy v podobě jizev nebo žilek - nevymačkávejte, nepropíchávejte  

Pokud vám to nedá a chcete miminku přeci jen ulevit, postupujte velmi opatrně a jednotlivé metody nestřídejte, aby měla kůže dostatek času na reakci. Zkusit můžete převařenou micelární vodu nebo roztoky z měsíčku lékařského a řepíku, heřmánku nebo černého čaje. Myslete na to, že miminko - a jeho kůže - nesnese to co dospělý. Nesuďte tedy podle sebe a pokud ani po čase a bez zásahu akné neustupuje navštivte lékaře. Výhodou je, že ze začátku jsou kontroly u pediatra častější, a tak by vás jistě upozornil, kdyby bylo třeba nasadit podpůrnou medikaci, protože novorozenecké akné překračuje normu.  

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Miminko

Diskuze k článku