Přejít k hlavnímu obsahu

9 zábavných aktivit pro děti na cestách

Hry pro děti

Jak na pohodové výlety, které si užije celá rodina? Chce to spoustu zajímavých aktivit, jež zabaví vaše batole či předškoláka.

Dostat se na místo je polovina zábavy. Pokud tedy nejste batole či předškolák, jenž nenávidí sezení a nečinnost. Co mohou rodiče udělat pro to, aby zabavili malé dítě v automobilu, vlaku, autobusu letadle, případně na lodi? Bez přípravy se neobejdete. Předem si přichystejte nenáročné zábavné aktivity, díky nimž snad už ani jednou neuslyšíte notorické „už tam budem?“

Co budete potřebovat? Pouze několik pomůcek. A představivost. Spoustu představivosti.

Napiš a smaž

Jednu z nejvíce univerzálních věcí, které si můžete zabalit do cestovní tašky, představuje malá bílá tabule a zmizíkovací pero. Zatímco batole si (rádo) vystačí se čmáráním, předškolák už může trénovat písmenka nebo hrát piškvorky, eventuálně provizorní variantu Aktivit: vy se snažíte uhodnout, co váš potomek nakreslil.

Můžete také aktivizovat kreativitu dítěte tím, že na onu tabuli načmáráte různé klikyháky či obrazce a necháte vašeho potomka v malbě pokračovat tak, aby výsledkem bylo něco smysluplného, popřípadě krásného.

Kdo jsem? Co jsem?

Různé varianty hry „Kdo jsem?“ představují praktickou cestovní aktivitu, neboť nevyžadují žádný vybavení: pouze zájem a přemýšlení.

Děti pravděpodobně nejvíce zaujme, pokud se hledaným objektem stane pro ně dobře známá věc, jíž relativně snadno uhodnou. Chybu jistě neuděláte s ovocem nebo se zvířátky.

Zvolte jednoho zástupce z této či podobné kategorie a poskytněte dítěti tři vodítka, která mu jej pomohou identifikovat. Vašemu potomkovi řekněte například: „Jsem žlutý, měkký a opičky mě milují.“ (V tomto případě je hledaným předmětem banán.) Můžete také předstírat určitého člena vaší rodiny a napovídat slovy jako: „Jsem vysoký, plešatý a nosím brýle.“

Mějte oči otevřené

Využijte těch „pohyblivých“ scenérií k tomu, abyste na jednotlivé kartičky nakreslila objekty, jež jsou z vozidla snadno rozpoznatelné: například návěs, hromada klád či vysoká budova. Z balíčku pak vždy vytáhněte jednu kartu a pobídněte vašeho potomka, aby se „tam venku“ pokusil nakreslený objekt nalézt v jeho reálné podobě.

Tímto způsobem lze zabavit i ostatní cestující (tedy kromě řidiče). Pro každého pasažéra vytáhněte z balíčku jeden objekt, přičemž může jít rovněž o živou věc, resp. snadno identifikovatelné zvíře (např. kráva). Pokud není objekt snadno rozpoznatelný, možná se vyplatí dát za úkol jeho nalezení všem pasažérům najednou.

Vyhrává ten, kdo danou věc zpozoruje jako první, resp. jako první o svém nálezu informuje ostatní. Může tak učinit i prostřednictvím domluveného slova (např. „vidím“, „mám to“).

Napodobuj mě

Dovolte vašemu dítěti pro jednou se opičit. Praktikovat to můžeme například s různými pohyby rukou. Zkuste třeba vzdušný polibek a poklepání po hlavě.

V případě předškoláka vyzkoušejte, zda zvládne opakovat složitější úkony. Například třikrát se poplácejte po tváři nebo pětkrát pohlaďte vaše bříško. Schválně, zda to dotyčný dovede zopakovat ve správném počtu.

Pakliže dítě uspělo, může maminka povýšit zábavu na ještě vyšší level, a to vytvořením sekvence, například: dotek na bradu, poté poplácání po tváři a nakonec kývnutí hlavou.

Můžete si také vyměnit role: maminka bude tou osobou, která se snaží napodobovat neverbální projevy dítěte. (Ignorujte pohledy ostatních pasažérů.)

Lepidlo je váš spojenec

Cestovní aktivity pro děti nejlépe fungují v letadlech a vlacích. Na malý samolepící bloček napište písmena abecedy a umístěte je na zadní stranu té sedačky, před níž se dítě nachází.

Poté zřetelně ohlaste jedno z písmen, aby se dítě mohlo pokusit najít na papírech jeho odpovídající vizuální podobu.

Dítě může později pomocí těchto poznámek skládat jednoduchá slova na svém vyklápěcím stolku.

Jestliže máte batole, zapomeňte na písmenka, a raději nakreslete na samolepicí lístky snadno rozpoznatelné tvary: například srdíčko, čtverec, kruh či trojúhelník.

Hrátky s papírem

Hledáte tichou cestovní aktivitu pro děti?  Vzala jste si s sebou nějaké časopisy? Upřímně, je malá šance, že si je stihnete přečíst dříve, než děti ulehnou ke spánku.

Můžete se přitom na ně podívat již nyní. Přestože to nebude zrovna nerušené čtení, děti tím jistě zabavíte. S batoletem můžete hrát „hádání myšlených věcí“ a hon na fotografie může začít! Vyberte libovolný obrázek z magazínu, sdělte částečně jeho obsah („hledá se mourovatá kočička na farmě“), poté předejte časopis dítěti a čekejte, zda se mu podaří nalézt daný obrázek.

Pakliže máte již předškoláka, zkuste obtížnější varianty této hry. Například mu dejte za úkol spočítat obrázky v magazínu, na nichž se vyskytuje žlutá barva. Případně se může snažit zjistit, kolikrát se objevuje určité písmeno na stránce, třeba „z“; nebo kolik osob v časopisu nosí tílko.

Víte, že už nějaký časopis nebudete používat? Nebo jste obdržela poděkování od e-shopu za nákup určitých produktů? Nevyhazujte tyto „papíry“, mohou mít totiž své využití: rozstříhejte je na kousky a nechte dítě složit je do původní podoby. DIY puzzle!

Uspořádejte večírek

Party hry v autě? Proč ne? Zahrajte si „sedavou“ verzi s tím, že využijete horní část těla pro vyjádření činností jako plavání, jezení špaget, nebo dokonce kácení stromu. Tuto aktivitu se není třeba bát provozovat třeba také ve vlaku či letadle.

V autě si můžete dovolit na minutku „opálit“ rádio a užít si „mrazící“ diskotéku (opět samozřejmě bez řidiče). Jakmile se hudba zastaví, všichni tanečníci musejí ustrnout v aktuální poloze. Kdo to nejdéle vydrží, vyhrál v daném kole.

Celá rodina takto může dát průchod své zadržované energii.

Zabalte to

Role alobalu se rovná skvělé kutilské aktivitě na cesty. Tento materiál je totiž poddajný podobně jako plastelína, avšak natropí mnohem méně nepořádku.

Nejrůznějším kroucením, proděravěním, skládáním či balením může vaše dítě vytvářet „umělecká“ díla: ať už půjde o sněhuláka, hada, nebo chlapečka.

Vás potomek může také zabalit známé věci, například hřeben, aby vás následně nechal hádat, co se skrývá uvnitř.

Lze také uplácat z alobalu míč, což vám umožní hrát provizorní fotbal na vyklápěcím stolku, kde si „balón“ mezi sebou pinkáte prsty.

Od magnetické zábavy se dítě neodlepí

K realizaci této aktivity budete potřebovat malý plech na pečení a magnetické panenky či písmenka. Vaše batole bude mít druhé Vánoce z toho, jak předměty přilnou na kovový plech, a jak krásně s nimi jde pohybovat.

Starší děti mohou zaujmout objekty přilepené oboustrannou lepicí páskou. Díky ní lze proměnit takřka cokoliv v „magnet“. Takže máte možnost přilepit i ty „luxusní“ obrázky aut z magazínu.

Navíc plech na pečení s vyšším okrajem je de facto skvělým podnosem pro omalovánky a pastelky, popřípadě malé hračky.
 

autor: www.tehotenstvi.cz | Pavel Drahoňovský
kategorie: Děti

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA