Přejít k hlavnímu obsahu

Těhotenství a piercing v pupíku. Jde to? 

Piercing v pupíku

Devět měsíců očekávání provází mnoho změn. Je ale nutný vyjmout si z pupíku třpytivý piercing nebo vzdouvajícímu se bříšku a v neposlední řadě i miminku nevadí? Každý má jiný názor a pravda je někde na půli cesty.  

V novém 

Těhotenství je stav, kdy žena musí o tělo pečovat a nevystavovat ho žádným novým zásahům. Vyhýbá se vybraným surovinám, jako jsou vnitřnosti, syrové maso nebo kořeněná jídla a alkohol, místo crossfitu chodí na pilates, dodržuje brzkou večerku a nepřepíná se, nebarví si vlasy. Je tedy pochopitelné, že aplikace piercingu kdekoliv na těle je mimo a důrazně se nedoporučuje. A to z mnoha důvodů:  

  • Vyšší riziko infekce  
  • Špatná reakce plodu  
  • Možnost podráždění a dlouhého hojení  
  • Kůže je namáhaná, více prokrvená a protkaná nervy, zásah by byl o to bolestivější 
  • Vznik alergie  
  • Nutnost léčby antibiotiky, což představuje v těhotenství zbytečné riziko  

V těhotenství jde primárně o zdraví dítěte a krása ženy by měla počkat. Piercing je možné aplikovat kdykoliv mimo jiný stav a dobu kojení. Nemá smysl zbytečně riskovat a vystavovat se infekcím nebo přehnaným reakcím organismu. V začátku těhotenství je jakýkoli zásah do těla poměrně nebezpečný a jistota ohledně gravidity se může během chvilky změnit a ve druhém trimestru, kdy už je vidět bříško, žádný slušný salon ženu v očekávání k takovému zákroku nepřijme (neměl by).  

Je tam!  

Pokud už piercing v pupíku máte, není třeba se hned po zjištění, že jste těhotná znepokojovat. Času máte až až. Jen je třeba sledovat svoje tělo a reakce zvenčí i zevnitř. Přeci jen jde o předmět navíc, se kterým se ne každý může srovnat.  

Předně je třeba si uvědomit, že citlivost ženy se během těhotenství prudce zvyšuje a nedá se předem odhadnout, jaká bude finální reakce. Nejde zdaleka jen o vůně a vybrané potraviny nebo kosmetické přípravky, ale i mravenčení na kůži, odpor k dotekům a k sexu nebo právě odpor k piercingům a jiným třpytivým ozdůbkám.  

Do značné míry záleží na tom, jakým způsobem roste bříško a jaký získává tvar a na formě samotného pupíku.  

Nadváha a hluboký pupík umožňují nosit piercing několik měsíců, většinou do konce druhého trimestru. Naopak ploché bříško vypadá sice efektně, ale během těhotenství se kůže mnohem více napíná a pupík “vyleze” ven o dost dřív. Tam je dobré vyndat ozdobičku už na konci prvního trimestru. Později už by hrozilo popraskání pokožky nebo potíže při odstranění nebo nutnost chirurgického zákroku a užívání léků na bolest, které nedělají miminku dobře.  

Všeobecně by se tedy dalo říct, že jakmile žena otěhotní, je dobré se - nehledě na tělesnou konstituci a tvar pupíku - piercingu na čas zbavit.  

Řešení existuje  

Pokud se žena nechce piercingu ani tak vzdát, existuje jeden způsob, jak si ozdůbku udržet skoro až do porodu a překonat s ní i samotný příchod miminka na svět. Těhotenský piercing je čím dál oblíbenější a nahrazuje klasický “banánek”. Součástka z bioplastu vypadá jako dlouhá tyčinka a umožňuje růst bříška. I tady se ale může stát, že nebude i při maximální velikosti dostačující a vyvine tlak na kůži a pupek. Pak není jiná možnost a žena se bude muset piercingu na pár měsíců opravdu vzdát.  

Pupík v tom není sám  

Břicho není zdaleka jediná část ženského těla, která podléhá zdobení. Oblíbené jsou i bradavky nebo intimní partie. Běžně se o nich sice nemluví, ale je poměrně vysoké procento žen, které takové ozdůbce neodolaly. Při porodu nebo kojení by ale mohly pochopitelně představovat omezení. Nemá smysl čekat až do určeného termínu porodu. Tělo v posledním trimestru je nesmírně citlivé a může otékat (to se týká i prsou a sliznic). Piercingy mohou být navíc překážkou i při mnohých vyšetřeních.

Diskuze k článku