Přejít k hlavnímu obsahu

Databáze těhotných žen s Covid-19 má pomoc v boji proti koronaviru

Databáze těhotných žen s Covid-19 - tehotenstvi.cz

Vědci zahájili projekt s cílem zjistit, jak koronavirus ovlivňuje těhotenství. Hlavním úkolem je vytvoření celosvětového registru žen postižených Covid-19 v těhotenství, na čemž společně pracují Cardiffská univerzita a Královská univerzita v Londýně. 

On-line databáze potencionálních a potvrzených případů koronaviru od raného těhotenství do porodu vznikne v takzvaném The Centre for Trials Research (CTR) na Cardiffské univerzitě. 

Podle britské vlády omezené důkazy naznačují, že koronavirus nemůže ovlivnit vznik těhotenských komplikací. Přesto se těhotným ženám doporučuje limitovat sociální kontakt.  

Databáze nakažených žen Covid-19 jako metoda léčby a prevence koronaviru? 

Odborníci doufají, že tento výzkum pomůže porozumět dopadu koronaviru na různé oblasti gravidity, konkrétně na: 

  • Rané těhotenství obecně 
  • Přenos viru na dítě 
  • Růst plodu 
  • Předčasný porod miminka 

Tato 18 měsíční studie se stala součástí 21 mladých projektů týkajících se koronaviru. 

Tvorbu on-line databáze s možností přímého zadávání dat z jakéhokoli zdravotnického pracoviště na světě si vzala na starosti Julia Townson, vedoucí CTR týmu. 

„Věříme, že tento projekt poskytne vědcům obrovské množství informací, které poslouží při prevenci i léčbě koronaviru u těhotných žen během pandemie,“ sdělila s tím, že v současnosti je vliv nákazy na plod a děti po porodu velkou neznámou. „Také proto tato problematika u řady z nás vyvolává starosti.“ 

Cílem výzkumu je zvýšit porozumění vlivu viru na každý aspekt gravidity, a to v globálním měřítku, uvedla Townson. 

Díky možnosti poskytnout statistické analýzy, správu dat a odborné znalosti v oblasti vývoje webů i databází, CTR bezpochyby přispěje k výzkumu. 

Britský arzenál mozků proti koronaviru 

Tato studie vedená profesory Christophem Leesem a Edemem Mullinsem z Královské univerzity v Londýně představuje součást rapidní vědecké snahy, do které „nateklo“ už 24,6 milionů liber. Mezi sponzory patří: 

  • Agentura UKRI (United Kingdom Research & Innovation) 
  • Ministerstvo zdravotnictví a sociální péče (ve Velké Británii) 
  • Národní ústav pro zdravotnický výzkum (ve Velké Británii) 

Jak konstatoval generální ředitel UKRI (UK Research and Innovation) Sir Mark Walport:

„Reakce vědecké komunity na koronavirovou krizi byla brilantní. Tempo, jakým se prováděly následné práce, jsou poctou pro britský výzkum po celém světě a dokazují nesmírné odhodlání bojovat proti této chorobě.“ 

Zdroj: Cardiff.ac.uk

autor: www.tehotenstvi.cz | Pavel Drahoňovský
témata:

Diskuze k článku