Přejít k hlavnímu obsahu

Páry nejčastěji litují toho, že nezahájily léčbu neplodnosti dříve, říká lékařka

reprodukcni_centrum

V reprodukční medicíně se za posledních dvacet let změnilo téměř vše, od dostupných moderních metod až po stále se zvyšující věk prvorodiček. Stejné zůstaly snad jen lidské reprodukční orgány a smutné osudy těch, kteří se bez výsledku snaží o miminko. MUDr. Kateřina Veselá, PhD., lékařka a ředitelka kliniky Repromeda, jež se své praxi v tomto oboru věnuje téměř třicet let. 

MUDr. Kateřina Veselá, PhD., lékařka a ředitelka kliniky Repromeda, jež se své praxi v oboru reprodukční medicíny věnuje téměř třicet let, odpovídá na otázky Tehotenstvi.cz.

Problém s plodností má dnes každý pátý pár. Co se změnilo oproti předchozím generacím, které takové problémy neměly?

I v předchozích generacích byly páry neplodné, neplodnost lidstvo provází od nepaměti. Avšak změnil se zejména věk, ve kterém se páry stávají rodiči. Zatímco v době, kdy jsem studovala a začínala s medicínou, bylo prvorodiček ve věku nad 35 minimum, v současnosti je to bohužel již norma. Věkový průměr našich pacientek se bohužel neustále zvyšuje a dosahuje již téměř 39 let.

Reprodukční medicína je obor, který se z lékařských oborů vyvíjí vůbec nejrychleji. K jaké nejzásadnější změně došlo během vaší praxe?

Co bylo jinak před dvaceti lety oproti dnešku? Úplně všechno je jinak. Stejné zůstaly snad pouze lidské reprodukční orgány a nešťastné osudy neplodných párů, které se snažíme měnit a dovést do šťastného konce. Reprodukční medicína se zcela proměnila a jsem šťastná, že jsem k tomu dynamickému rozvoji sama mohla přispět a zúčastnit se ho. Jak jsem se však již zmínila, naše úspěšnost by rostla velmi významně, pokud by k léčbě přicházely páry zavčas. Odkládání léčby je největším nepřítelem úspěchu.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Rozhovor: Jak pomáhají bylinky při léčbě neplodnosti?

Která z metod moderní reprodukční medicíny je podle vás v současnosti tou nejzásadnější? 

Nejzásadnější metodou je mimotělní oplození v jeho nejrůznějších modifikacích a s nejrůznějšími nadstavbovými metodami. V embryologické i genetické laboratoři stojí přístroje za desítky milionů korun, které pomáhají dospět k otěhotnění a porodu zdravého dítěte i párům, u kterých by to dříve nebylo možné. 

Klinika Repromeda klade důraz především na genetiku. Proč je zaměření na genetické testy v dnešní době tak důležité?

Většina chorob, kterými lidstvo trpí, je buď dědičná, nebo geneticky podmíněná. I odezva našeho organismu na podávanou léčbu je geneticky a epigeneticky podmíněna.  Bez genetiky nejsme dnes schopni nejen choroby diagnostikovat a léčit, ale ani jim předcházet

Pokud má pár predispozice ke geneticky podmíněným nemocem, jak jim dokážete pomoci? 

Dokážeme prostřednictvím metod preimplantačního genetického testování vybrat takové embryo, které mutaci pro sledovanou chorobu nebo vadu nenese. 

Také se začíná více mluvit o takzvaném prediktivním testování. Pro koho jsou vhodné tyto testy?

Takový test si může dnes udělat úplně každý pár, který plánuje reprodukci. Tyto testy, odhalující nosičství dědičných chorob, slouží k posouzení toho, zda pár je spolu reprodukčně kompatibilní, tedy zda nehrozí riziko zplození dítěte postiženého vážnou dědičnou chorobou.  Prediktivní testování tedy není vhodné pouze pro páry, které se stanou pacienty reprodukčních klinik. Jsou zkrátka pro všechny, a to i pro zdánlivě zcela nezatížené jedince, jednoduše pro každého.

Nosičství tzv. recesivní dědičné choroby není na člověku nijak zjevné, a proto dva naprosto zdraví a zdatní lidé, sportující, se zdravou životosprávou, mohou zplodit fatálně nemocné dítě. Právě proto je nutné veřejnosti sdělit, že takové testy nejsou určeny pouze pro neplodnou populaci, která má problémy s početím anebo genetická rizika v rodině, ale pro zcela běžnou populaci a že z toho může opravdu profitovat každý pár.

V případě, že se ukáže, že pár má riziko zplození vážně nemocného dítěte, lze pomoci prostřednictvím genetické prevence a preimplantačního genetického testování. Zdravé embryo vybereme ještě před jeho zavedením do dělohy.

V souvislosti s neplodností se často skloňují i východní (alternativní) metody na podporu početí. Jak to jde dohromady s nejmodernějšími postupy, které používáte?

Celostně-medicínský přístup má být nedílnou součástí každého oboru. Západní medicína si to bohužel ještě dostatečně neuvědomuje a je to velkou chybou. Nemůžeme uspět s léčbou neplodnosti u jedince či páru, kde jsou v nepořádku jiné záležitosti, byť se nejedná o rozvinuté nemoci, ale o preklinické dysbalance.

Životní styl a prostředí, životospráva a způsob stravování i nedostatek přirozeného pohybu v dnešní době dobrou plodnost bohužel příliš nepodporují, ba právě naopak. Civilizační i jiné choroby přicházejí u dnešní generace bohužel dříve, nežli u generací předchozích. Celostní medicína nám výrazně pomáhá se v této situaci orientovat a pomoci lidem najít řešení a cestu i v tomto ohledu.

Rada na závěr: pokud se páru nedaří počít, jak mohou svoji plodnost podpořit? Případně jak dále postupovat? 

Zdravý životní styl a náležitá životospráva je jistě nezbytnou podmínkou, ale samo o sobě to často nestačí, pokud již nějak zdravotní problém existuje. Doporučuji partnerům, aby v tom určitě nezůstali sami, ale obrátili se na renomované pracoviště, které má s diagnostikou a léčbou neplodnosti opravdu dobré zkušenosti.

Neplodnost je nemoc jako každá jiná a zasluhuje si patřičnou pozornost a léčbu. Odkládání návštěvy specialisty pouze snižuje naději na vyléčení. Páry, se kterými se ve své praxi již téměř třicet let potkávám, nejčastěji litují toho, že nezahájily léčbu dříve. Schopnost člověka počít ze svých pohlavních buněk potomka, byť cestou mimotělního oplození, není nekonečná.

MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

Sama říká, že Asistovaná reprodukce ji uchvátila již za studií jako velmi barevný, živý a syntetický obor. Mnohé se prohloubilo díky seznámení s tehdejším asistentem kliniky na Obilním trhu – Janem Veselým, jež se stal záhy jejím mužem. Vychovali spolu dvě děti a vybudovali úspěšnou kliniku reprodukční medicíny, díky níž se mohlo narodit k dnešnímu dni více jak 5000 dětí!  Když s manželem zrovna nepracují jsou nejraději venku – na lyžích, na kole, a na golfu. Její velkou láskou a koníčkem je yoga a celostní medicína – zejména tradiční čínská fytoterapie.

Diskuze k článku