Konečný počet
Každému dítěti roste noha jinak rychle, tempo se navíc může průběžně měnit. Jeden rok poskočí jen o jedno číslo, další o tři. To je pochopitelně ohromný zásah do rodinného rozpočtu. Dětské boty totiž šlapou cenou na paty obutí pro dospělé a jen málokdy klesnou pod tisíc korun. Ano, dají se sehnat i mnohem levnější varianty, ale kvalita je pochybná a špatný došlap může mít pro děti fatální následky v důsledky úporných bolestí a chůze, kterou se už nikdy neodnaučí. Za těch pár stovek korun to jistě nestojí. Zdraví je na prvním místě.
Jedny boty pochopitelně nestačí. Může se stát cokoli. Rozedřou se, promáčí, dostanou se do spárů psa nebo je zkrátka dítě jen někde zapomene a dojde výměně ve školce. Spoléhat se na jeden pár není dobré. Nehledě na to, že žádné boty nejsou stejné co se týká šířky, došlapu a vnitřku (nekupujete-li dva identické páry), a tak je pravidelné střídání prospěšné pro správný vývoj nohy. a chůze.
Ideální jsou dva páry. Jeden bytelný, robustní a kožený, druhý subtilní a odlehčený. To platí pro zimní, letní i přechodné období.
Otevřená špička?
Jde o velkou neznámou. Boty s otevřenou špičkou jsou totiž alfou a omegou letní obuvi a nosí ji dospělí i děti. Je to ale tak správně? Ano i ne. Na jednu stranu noha dostatečně větrá a prsty jsou v pohybu, nedochází k odřeninám a není nutné nosit během teplých měsíců ponožky. Na druhou je značná část nohy venku a může poměrně snadno dojít ke zraněním. Děti neudělají poctivý krok, chodí jako čápi, nakopnou obrubník, nedávají pozor na povolené dlažební kostky, šourají se a škrndají, spadnou a kutálí se ze svahu. V takových případech je otevřená špička velký problém. Může dojít k poranění prstů nebo nehtů a krvavým šrámům na kůži. Je to přesně ten moment, kdy zpytujete svědomí, že jste se nechali uchlácholit a nekoupili dítěti uzavřené boty.
Pravda. Vypadají stylově. Noha v nich má dostatek prostoru. Ale z hlediska bezpečnosti nejsou tou nejlepší volbou. Pásek přes nárt a před prsty se dá většinou utáhnout, ale ani to nemusí být šťastné řešení. Těsné sepnutí může dřít a způsobovat dítěti značný diskomfort. Jsou vhodné spíš jen pro občasné nošení, berte je jako vítanou změnu a alternativu pro velmi horké dny.
Pantofle?
Stejně jsou na tom i pantofle. Na jedné straně otevřená špička, na druhé volná pata. Ani jedno není pro děti ideální, přesto rodičů, kteří se koupi takové obuvi nebrání, přibývá. Důvod je prostý. Jde o pohodlí. Sami moc dobře víte, že pantofle nikde neomezují a chůze v nich je fajn. Týká se to klasických nazouváků i žabek.
Dvouleté dítě v žabkách je na pováženou, u starších dětí ale není důvod se strachovat o správný vývoj nohy. Pravděpodobně se takové boty nenosí denně a při nárazovém obutí během letních měsíců nejde o nic, čeho byste se museli obávat. Jen se předem ujistěte, že jsou boty kvalitní a dítě si je jisté v kramflecích, aby neklopýtalo, bota se mu nevyzouvalo, nic nedřelo.
Pokud je při výběru pantoflí nějaký parametr, který nesmíte podcenit, že to kvalitní materiál a zpracování. Čím dál oblíbenější plast nebo silikon, že kterého se vyrábí i ikonické boty všech barev, je sice pohodlný a krásně se noze přizpůsobí, ale jen těžko odolává tlaku, který je na něj při chůzi vyvíjen. A tak se snadno prošlape a změní tvar. Po čase tak už nedává nohám takovou oporu, jakou potřebují. Nic proti pořízení, ale je třeba pravidelně kontrolovat, v jakém jsou boty stavu a je-li chůze v nich stále zdravá a prospěšná.
Nepostradatelné
Nenechte se zmást teplým a slunečným počasím. I v létě děti potřebují obuv, která je pevná, stabilní a mohou v ní vyrazit do přírody a zažívat odvážná dobrodružství. Na to se nehodí pantofle ani sandály s otevřenou špičkou. Tenisky mají v dětském botníku místo po celý rok. Jen můžete místo kůže zvolit textil v kombinaci s paměťovou pěnou a robustní podrážku vyměňte za tenčí variantu. Takové boty se nikdy neztratí.