Od základů
Děti se rodí a připomínají nepopsaný list. To ale neznamená, že nejsou učenlivé. Samy vyhledávají podněty k tomu, aby se v něčem zdokonalily a posunuly dál. Je to tak pro ně přirozené. Některé jsou dravější, jiné potřebují pomoc. Každé miminko se navíc “zaměřuje” na jinou oblast. Jedno leze, druhé brzy mluví, další se na roce a půl samo oblékne. Je to v nich a nelze to ovlivnit. Drobnými krůčky jim ale můžete pomoct dostat se ještě dál a podpořit v nich zájem po objevování.
Jemná motorika je specifická oblast dětského vývoje. Nejde totiž jen o hru prstů a ruky, ale o celkovou koordinaci těla a snazší rozvoj uvažování nebo mluvení. Vztah “ruka - oko” je důležitý pro následující roky, kdy si děti osvojují řeč. Nedostatečná průprava se může projevit mnoha způsoby a postupně jsou s tím spojené čím dál větší potíže.
Pokud se ruce pravidelně neprocvičují - není nutné řízené cvičení, stačí běžná aktivita - mohou tzv. “ztvrdnout”, děti se cítí nemotorně, nešikovně, neobratně a záměrně se začnou činnostem, kde by mohly pohořet, vyhýbat. To z dlouhodobého hlediska ještě více problém prohloubí. Čím dříve si tedy miminka na pohyb rukou a hry s nimi zvyknou, tím zdravější budou mít návyky.
Kouzlo hraček
Jako první napadne většinu rodičů koupě naučné hračky. Je to jednoduché a účinné, bohužel často i poměrně drahé. Obchody jsou ale různých kostek, stavebnic a skládaček plné, a tak si stačí vybrat to pravé pro vaše miminko. Jak děti rostou, mění se i jejich preference a nároky na to, aby ve vývoji postupovaly. Postupně se zmenšují jednotlivé dílky a z obyčejných puzzlí jsou mozaiky. Zajímavou alternativu představují i společenské hry jako “blechy nebo mikado”. Dětský svět je jednou z těch oblastí, kde se točí velké peníze a většina vybavení pro ty nejmenší je z té nejvyšší kategorie. Nic proti, ale spoustu věcí si můžete nahradit levnějšími variantami ebo je s troškou šikovnosti a vůle dokonce vyrobit.
Zábava bez peněz
Jemná motorika není jen o tom, že dítě necháte stavět domky z plastových kostek. Je důležité, aby uměly použít prsty při běžných činnostech, se kterými se setkávají dnes a denně. Ideální způsob, jak jejich ručky procvičit, je začlenění do domácích prací. Uvidíte, že ze začátku budou bojovat jak s věšením prádla, tak i se zamykáním, listováním v knize, motáním klubíček, hnětením těsta nebo vykrajováním, zavazováním nebo přesypáváním a šroubováním víček.
Chcete-li si hrát, zkuste některou z následujících aktivit. Děti budou nadšené, že se děje něco nového a ani si neuvědomí, že se učí.
- Navlékání korálků
- Modelování
- Malování prsty
- Obtiskávání
- Mačkání různých materiálů
- Hry s papírem - trhání, skládání, lepení
- Zapínání knoflíků nebo zipů a přezek
Zpátky do minulosti
Na přelomu tisíciletí se lidé hromadně vrhali do nové dekády a zapomněly na to, co kdysi dávno fungovalo. A dnes máme sklopenou hlavu a ve velkém bereme zpět věci, se kterými jsme si sami hráli. Oblékací panenky nevyjímaje.
Jednoduché postavičky a balíček oblečků jsou ideální kombinací, jak si mohou malé děti trénovat jemnou motoriku, naučit se provlékat a zapínat, protáčet a muchlat. Vyrobit si můžete i panenky z papíru.