Děti a dospělí
Zažili jsme to všichni. Sáhnutí na rozpálený sporák nebo na okraj hrnce, polití horkou vodou, polévkou nebo čajem, zkouška toho, jestli ta zapnutá trouba skutečně pálí. Děti jsou neponaučitelné a dokud se samy nepřesvědčí, nepřestanou rodiče pokoušet. Možná se potřebují ujistit, že má máma s tátou pravdu. A jakmile dojde k úrazu, vezmou si jejich slova konečně k srdci.
Když se dospělý člověk popálí o čaj, většinou to stačí chladit studenou vodou a do pár minut je po problému. Možná ucítíte lehké pnutí a bude viditelné začervenání, ale nic víc. S dětmi je to o něco složitější. Jejich kůže je mnohem tenčí, citlivější, často reaguje dost přehnaně, mohou se tvořit puchýře, dítě bude bolest vnímat hodně dlouho. Nehledě na to, že riziko kontaktu s rankou je u malých rošťáků mnohem vyšší. Na těle nemají tak silnou tukovou vrstvu jako jeho rodiče, a tak je popálenina mnohem větší problém.
Jak na popáleniny?
Nabízí se doporučení odstranit z dosahu dětí vše, o co by se mohly popálit. Prevence je totiž ze všech prostředků nejúčinnější. Ne vždy je to ale možné. Děti jsou všetečné, zvídavé a neuvěřitelně rychlé. A musí se časem naučit, co je dobře a co špatně. Nelze jim ze života odstraňovat jednu překážku za druhou, aby se nemusely učit a vnímat svět kolem sebe.
Malý zásah
Pokud je popálená jen malá část kůže do maximální velikosti dětské dlaně, což odpovídá jednomu procentu lidského těla, většinou lze péči zvládnout v domácích podmínkách. Postupujte opatrně a pokud možno co nejrychleji.
- Odstraňte z dosahu zdroj popálení (vypněte sporák, odsuňte hrnce a sklenice s horkou vodou, ..)
- Pokud má na sobě dítě oblečení, velmi opatrně ho vysvlečte a snažte se neotírat se textilem o kůži (popálenou i netknutou)
- Místo popálení okamžitě dejte pod studenou vodu. Vyvarujte se však extrémům a volte teplotu, která ochladí, ale neznecitliví. Pozor si dávejte i na příliš silný proud, tlak by totiž mohl místo poranění rozdráždit a celkový stav zhoršit
- Místo přikryjte gázou a snažte se udržet dítě v klidu, aby se kůže zbytečně nenapínala
- Nepoužívejte mastičky, krémy, sádlo ani oleje jako prevenci před puchýři. Mastný film vytvoří na pokožce nepropustný film, skrz který neprojde studená voda a v místě popálení se dál udržuje horko, což jen prodlužuje pnutí, štípání, svědění a zpomaluje hojení
- Dítě následujících čtyřiadvacet hodin sledujte. V krajním případě může upadat do mdlob a být malátné. Udržujte ho v teple a nastavte klidový režim
Ve velkém
Pokud horká voda nebo cokoliv jiného zasáhlo větší plochu, je třeba okamžitě vyrazit k lékaři. Jedině ten určí, jakým způsobem se zákrok povede, jak je nutné kůži ošetřit. Doma se nepokoušejte situaci zmírnit. Co už je zasažené, to bez odborné pomoci nevyřešíte.
Tři tabu
Nehledě na rozsah jsou popáleniny poměrně invazivním zásahem do integrity kůže. A tak se i malý detail může stát při péči o poraněnou pokožku klíčový. Vyvarujte se tedy chyb, které by znásobily bolest nebo mnohonásobně prodloužily dobu hojení a nechaly za sebou nehezké stopy.
Puchýře
Puchýřky se objevují poměrně často i u menších popálenin. Nikdy je ale nepropichujte. Jsou plné tekutiny, pnou, svědí a štípou, ale je třeba to vydržet. Spousta lidí tvrdí, že stejně prasknou, ale pomáhat jim a celý proces urychlit se nevyplatí. Kůže by nebyla dostatečně zahojená a ranka po spálení zacelená, velice rychle se tedy může vytvořit puchýř nový nebo se dovnitř dostat infekce a hojení se zkomplikovat.
Voda
Chlazení studenou vodou je základ. Při menších popáleninách je to téměř automatická reakce. Teplota ale nesmí být příliš nízká a je třeba dělat pravidelné pauzy, aby nedošlo k prochladnutí organismu. Je pochopitelné, že si (nebo druhé osobě) chcete ulevit, ale všeho s mírou. Teplotní šok nedělá kůži dobře.
Čistota
Při popálení se občas do rány dostanou nečistoty. Nechte to tak a jejich odstranění svěřte do rukou zdravotnického personálu. Jen tam jsou dokonale sterilní nástroje a především zkušenosti s mravenčí prací. Nepokoušejte riziko zanesení infekce nebo dalšího poranění.