Snad každá maminka by nám dala za pravdu, že péče o miminko je výzva. A co teprve péče o dvojčata? Na druhou stranu praxe ukazuje, že jakmile dvojčata trochu vyrostou, jejich výchova bývá snazší než v případě sourozenců o různém věku.
Když se bavíme o zajímavostech o dvojčatech, proč si hned ze začátku nevyjasnit terminologii? Jelikož…
Dvojčata nejsou jen dvě
Většina veřejnosti zná jednovaječná a dvojvaječná dvojčata. Ta druhá zmiňovaná jsou nejčastější, zatímco jednovaječná dvojčata tvoří každé čtvrté vícečetné těhotenství.
Pro další typ dvojčat neexistuje vědecká kategorizace ani český ekvivalent: přežívá pouze v neformální angličtině.
Označení „mirror twins“ (nebo také „mirror image twins“) odkazuje na jednovaječná dvojčata, u nichž došlo k rozdělení zygoty později než obvykle. „Zrcadlový obraz“ (mirror image) je patrný zejména na fyzických znacích, jako jsou:
- Pihy
- Mateřské znaménko
- Zuby
- Tvar nosních dírek či uší
Například jedno dvojče bude mít mateřské znaménko na pravé polovině těla, zatímco druhé to samé na levé polovině. Jamky na obličeji u jednoho dítěte budou na opačné straně obličeje u toho druhého.
Tato dvojčat se mohou „odrážet“ i v jiných ohledech: jedno spí na pravém boku, druhé na levém; jedno je levák, druhé pravák,… V případech, které odpovídají pravděpodobnosti výhře v loterii, vzniká situs inversus, kdy jedno dítě má situované orgány (srdce, plíce, žaludek,…) na opačné straně, než je normální.
Ve velice vzácných případech může dojít k superfetaci („přeoplodnění“), kdy jsou v různé době uvolněny z vaječníků dvě vajíčka. Vznikne tedy další embryo navzdory skutečnosti, že v děloze je již přítomné embryo z jiného menstruačního cyklu. Stejně jako v případě početí, také jednotlivé porody mohou nastat v různou dobu, ve vzácných případech i měsíce od sebe.
Nedonošenost by vás neměla překvapit
S přihlédnutím na počet maminek s dvojčaty, dnes není problém otěhotnět tímto způsobem. Současná úroveň medicíny navíc činí těhotenství s dvojčaty bezpečnější než kdy dříve.
Mnohem větší výzvou je si graviditu udržet po „standardní“ dobu. Statistiky nám totiž odhalují, že přes 60 procent dvojčat se narodí předčasně. Průměrná dvojčata opustí bříško těhotné maminky ve 35. týdnu gravidity.
O zdraví miminek se nemusíte nijak zvlášť obávat. Zkušenosti ukazují, že pro vícečetně těhotenství je příznivější dřívější konec, a to v 37. až 38. týdnu. Pokud vaše děti vyjdou na svět ještě dříve, mohou nastat pouze menší dýchací či neurologické komplikace.
Také proto bývá vícečetné těhotenství důkladněji monitorováno než jednoplodová gravidita. Jestliže hmotnost vašich potomků nepřesáhne 2,3 kilogramů, pravděpodobně strávíte určitou dobu na novorozenecké jednotce intenzivní péče.
Spíše než na potencionální problémy by se nastávající maminka měla soustředit na praktické věci, které může ovlivnit. Tašku do porodnice je vhodné připravit do 28. týdne těhotenství. Skutečnosti, že miminka ve vašem bříšku nejspíše dlouho neposedí, byste měla přizpůsobit i termín pro baby shower, tedy těhotenský večírek pro budoucí maminku.
Dvojčata jako záruka pohody pro maminku?
Po úspěšném konci vícečetného těhotenství se novopečená maminka zřejmě dost zapotí. Na druhou stranu se můžete uklidňovat vysokou pravděpodobností, že se sourozenci stejného věku stanou dobrými kamarády, kteří si dovedou společně hrát, a dokonce se i utěšovat.
Navíc je můžete dát do školy, na tábor či jiné mimoškolní aktivity společně. Netřeba tedy procházet programy vhodné pro různý věk. Samozřejmě je třeba přihlédnout k zájmu každého dítěte.
Stejný věk však přispívá ke shodným zálibám. Nemělo by vás proto překvapit, že vaše potomky baví například ty samé typy pořadů a filmů. Tím se vytrácí snad nejčastější konflikt v rodině - „na co se budeme dívat v televizi“. Pravděpodobně také půjde sjednotit večerku. Zkrátka nemusí být potřeba ke každému dítěti přistupovat tak individuálně, jako kdybyste se starala o sourozence v rozdílném věku.
Interakce dvojčat může být jedinečná
Zůstaňme ještě u vztahu mezi dvojčaty.
Jednovaječná dvojčata si mezi sebou mohou vybudovat silnější vazbu než ta dvojvaječná, a to díky své identické DNA. Není to ovšem pravidlo. Stejně tak z toho nelze vyvozovat povahu a vzájemný vztah dvojčat. Jedno dítě může být větší extrovert a stát se „mluvčím“ za oba. Nebo máte jedno, které je hodně přátelské, zatímco to druhé nezvykle plaché.
Vaše duo k sobě může takřka přirůst, ačkoli se nejedná o siamská dvojčata. Výjimkou není vymýšlení vlastního, originálního jazyka. Tento jev zvaný kryptofázie vychází z toho, že dvojčata navzájem napodobují své žvatlání namísto řeči rodičů. Výsledkem je hromada neologismů, onomatopoií, a zejména slov jazyka rodičů, která jsou „znetvořena“ omezenými fonologickými možnostmi malých dětí. O nějaké morfologii nebo slovosledu nemůže být řeč.
Pokud se mezi sebou sourozenci hašteří, nenechte se zmást. Ve skutečnosti mohou být spolu mnohem raději než odděleně.
Stejná dvojvaječná dvojčata: je to jen podoba?
Instituce University College London zjistila, že 15 procentům rodičů byla jejich jednovaječná dvojčata milně označena za dvojvaječná.
Proč ten zmatek?
Většina jednovaječných dvojčat sdílí jeden plodový vak a jednu placentu. Ovšem zhruba 27 procent z nich má oddělené vaky a placenty. O tomto jevu netuší dokonce ani většina lékařů. 81 procent z nich se domnívalo, že dvojčata, která nesdílejí placentu, musejí být vždy dvojvaječná, jak zjistila Americká univerzita porodnictví a gynekologie (ACOG).
Pokud vaše dvojvaječná dvojčata se stejným pohlavím vypadají velmi podobně, mohou být ve skutečnosti jednovaječná. Chcete-li získat jistotu, může se vyplatit konzultovat s lékařem DNA test.
Když konkurence plodí ovoce
Jedna rodina, dvě děti, stejný věk. To vše vytváří předpoklady pro vznik konkurence. Soutěživost přitom nemusí být špatná.
Dítě, které uvidí svého sourozence chodit, třeba získá potřebu se mu vyrovnat. Ze stejného důvodu se mohou rychleji vyřešit komplikované záležitosti typu učení se na nočník.
Ovšem všeho moc škodí. Rodiče by neměli sourozence porovnávat. Naopak se pokuste zdůrazňovat silné stránky jednotlivých dvojčat. Každý z vás může trávit čas s jedním z nich, „jeden na jednoho“, a posílit tak jeho individualitu a nezávislost.
Nový pohled na svár mezi přirozeností a výchovou
Dvojčata se mohou od sebe značně lišit, přestože je rodiče budou vychovávat stejným způsobem.
Oba jste začala krmit stejnými příkrmy. Z jednoho se stal milovník všeho poživatelného, z druhého vrabeček.
Oběma jste poctivě četla pohádky na dobrou noc. Z jednoho se stal vášnivý čtenář, druhý nedá dopustit na stavebnice.
I to je realita, která by neměla rodiče dvojčat zaskočit. Děti nejsou jen nepopsaná tabule, která se „plní“ podle vlivu vnějšího prostředí. Maminky by si měly uvědomit, že charakter, chování a zájmy jejich potomka jsou schopny ovlivnit pouze částečně, nikoli absolutně.