Přejít k hlavnímu obsahu

Jak odstranit klíště malým dětem?

Klíště

Příroda přináší spoustu krás, ale i parazitů. Zejména na klíšťata by si měly dávat pozor děti i dospělí. Drtivá většina infekcí přenášená klíštětem je léčitelná, dojde-li k odborné intervenci včas. Klíště u dítěte není rarita. Klíšťat přibývá, a s tím i nutnost aplikovat efektivní preventivní opatření. Rodiče by tak měli vědět, jak chránit děti před klíšťaty.

Nepodceňujte kontrolu přisátého klíštěte u dítěte

Dříve se doporučovalo, aby rodiče zkontrolovali dítě na klíšťata po návratu z travnaté či zalesněné oblasti během teplých měsíců. Vzhledem k současnému přemnožení klíšťat by bylo ideální tento úkon nezanedbat po každém návratu zvenčí, a to již při teplotě od 5 °C, kdy klíšťata začínají být aktivní.

U dítěte nezapomeňte prohlédnout (mimo jiné) následující části těla:

  •   Vlasy a okolí
  •   Uši a okolí
  •   Pupek
  •   Prostor mezi nohama
  •   Zadní strana kolenní jamky

Kromě těla zkontrolujte také jeho oblečení. Prádlo dejte do sušičky a aplikujte vysokou teplotu. Dítě je vhodné vykoupat brzy po návratu z venku. Podle odborníků tato praxe pomáhá předejít infekcím přenášeným klíšťaty.

Odstranění klíštěte u malého dítěte

Na rozdíl od komára, klíšťata ráda zaboří do kůže celou hlavu. Pokud u vašeho kojence, batolete či předškoláka objevíte tohoto vetřelce, postupujte následovně:

  •   Nejprve použijte teplou a namokřenou vatovou tyčinku. Namočte vatovou tyčinku (tu, kterou používáte do uší) nebo vatový tampon do teplé mýdlové vody. Následně jej položte na pokožku dítěte. Po odstranění by s ním mělo zmizet i klíště.
  •   Pokud to nezabere, vytáhněte klíště pinzetou, nejlépe plastovou s kulatým či tupým okrajem. Parazita pevně uchopte za oblast hlavy, tedy co nejblíže pokožce dítěte. Nástroj nesmí tlačit na zadeček. Mírným tahem doplněným nejvýše kývavými pohyby klíště pomalu vytáhněte. Přestože lze klíště vytáhnout kroucením rychleji, hrozí, že se při tom roztrhne a infikuje kůži. Ze stejného důvodu se vyvarujte škubání. Pokud i přes vaši opatrnost zůstanou kusadla v rance, není třeba se obávat: přenos infekce ze samotných kusadel nehrozí. Vyhnisají, případně sama odpadnou. Ranku je však třeba vydezinfikovat v rámci prevence zanícení.
  •   Dbejte na vaši bezpečnost a pracujte v rukavicích a dlouhých rukávech. Kdyby klíště prasklo, mohlo by vám potřísnit pokožku a případnou drobnou rankou vás infikovat. Do tří minut by mělo být hotovo. Čerstvě zakousnuté klíště se zpravidla uvolní dříve.
  •   Dezinfekci s obsahem alkoholu (např. kolínská voda) aplikujte před výkonem i po něm. Osvědčují se také prostředky na bázi jódu.
  •   Zapomeňte na dušení klíštěte. Ať už použijete lak na nehty, benzín, nebo třeba vazelínu, tímto způsobem zvýšíte riziko přenosu infekčních chorob. Také pokud se rozhodnete před výkonem „ožehnout“ klíště zápalkou nebo aplikovat lokální anestetikum (typu lidokain), klíště pravděpodobně vyprázdní obsah žaludku do rány.
  •   Klíště nelikvidujte. Raději parazita uzavřete do plastového sáčku či zavařovací sklenice, abyste jej mohli bezpečně donést pediatrovi. Odborník identifikuje, zda klíště je přenašečem některé z chorob.

Musí dítě po kousnutí klíštětem vidět pediatr?

Dětského lékaře je vhodné navštívit v následujících situacích:

  •   Nejste schopna odstranit klíště. Pokud se parazit udrží na hostiteli alespoň 36 hodin, může dojít k přenosu lymské boreliózy.
  •   Dítě vykazuje příznaky podobné chřipce, jako je horečka, bolesti hlavy, únava a zvracení.
  •   Dítě trpí bolestí svalů, kloubů či hlavy.
  •   V místě přisátí se objevilo zarudnutí ve tvaru kruhu či „býčího oka“, které se postupně zvětšuje.
  •   Postižené místo působí „infikovaně“: například je teplé, bolestivé či oteklé, případně z něj vytéká hnis. 

Prevence klíštěte u dítěte – škodí repelenty malým dětem?

Očkování na klíšťovou encefalitidu lze realizovat až od věku 1 až 1,5 roku. Proto zejména u nejmenších dětí nabývá prevence kousnutí klíštěte na významu.

Mezi nejúčinnější metody ochrany před klíšťaty se řadí repelenty. Je však bezpečné na malé děti aplikovat chemické přípravky?

V prvé řadě dbejte na to, aby daný odpuzovač byl určený pro věk vašeho dítěte, což lze zjistit na obalu výrobku, případně od lékárníka či lékaře. Je-li dítě alergické, nastříkejte několik dávek do podpažní jamky a poté sledujte reakci.

U miminek starších 2 měsíců maminky mohou nanést na exponovanou pokožku (vyjímaje obličej) repelent s obsahem 10 až 30 procent látky DEET. Obzvlášť záležet si dejte na nastříkání nohou. Přípravek by měl být použit až po opalovacím krému.

Další možností je permethrin, který se aplikuje na oděvy a kromě odpuzování dovede parazita také zabít.

V úvahu přicházejí také repelentní náramky. Lze je sehnat v různých barevných kombinacích a zavěsit i na kočárek.

Přírodní repelenty se ukázaly spíše jako kosmetická záležitost. Rodiče, kteří chtějí držet své potomky daleko od chemikálií, mají však konečně možnost efektivně chránit dítě před klíšťaty. Ultrazvukový repelent Tickless vyzařuje ultrazvukové pulsy nepostřehnutelné pro člověka, ovšem narušující orientaci parazitů. Tím udržují klíšťata v bezpečné vzdálenosti od dítěte.

Odpuzovač Tickless je bezpečný pro každý věk i pro životní prostředí, neboť neobsahuje žádné chemické látky. Jistě jej ocení také váš čtyřnohý kamarád v podobě ultrazvukového obojku. Na malá plemena dobře padne Tickless Mini Dog, na ta větší Tickless Pet. Ochranu před klíšťaty bez chemie můžete dopřát i kočce pomocí odpuzovače Tickless Mini Cat.

Žádný učený z nebe nespadl

Ani nové ultrazvukové repelenty Tickless nelze považovat za stoprocentní ochranu před klíšťaty. Jde však o další efektivní možnost, jak celou rodinu chránit před klíšťaty. Co takhle ultrazvukový odpuzovač vyzkoušet na vašem mazlíčkovi?

"Žijeme v oblasti s maximálním promořením a denně je psík v lese. Zatím bez klíšťat, a to už ho používáme přes půlrok. Kdyby to tak vydrželo, tak je to super!"

Denisa Šmejkalová
 

Diskuze k článku