Přejít k hlavnímu obsahu

5 pozoruhodných pravd o dvojčatech

Dvojčata

Od chvíle, kdy na ultrazvuku spatříte dva drobné údery srdce, vás nepřestanou udivovat.

Přivést na svět nového člověka je nepopsatelná zkušenost. A co teprve, když v těhotenském bříšku čekají rovnou dva?

Zázračnost, jedinečnost, ztřeštěnost dvojčat se přitom nevytrácí narozením, ať už jsou jednovaječná, či dvojvaječná. Podívejte se na ta nejúžasnější fakta o této podivuhodné dvojici.

Dvojčata jsou spojena už před narozením

Trojrozměrné ultrazvukové snímky dvojčat v děloze odhalily, že oba plody se zjevně úmyslně na sebe snaží dosáhnout a hladit se. To vše již v 18. týdnu! Zkuste si na jejich náklonnost vzpomenout, až si za pár let vjedou do vlasů.

Dvojčata mají očividně v krvi nejen válčení, ale i vzájemné pouto.

Dvojčata mluví tajnou řečí

Asi 40 procent dvojčat si vyvine vlastní řeč. Nejde přitom pouze o blábolení. Dvojčata na sebe navzájem pohlíží jako na jazykové modely a dávají význam různým zvukům. Takže třeba „pfft“ může znamenat „pojďme“.

Maminky se nemusejí obávat. Riziko narušení správného jazykového vývoje je velmi nízké. Většina dvojčat začne upouštět od tajné řeči s tím, jak se postupně rozšiřuje jejich slovní zásoba. Proto si užívejte tento neobyčejný jev, dokud je přítomen.

Dvojčata navzájem ovlivňují svůj spánek

Vaše dvojčata v „době miminkovské“ se mají tendenci navzájem probouzet. I kdyby se tak nestalo, pravděpodobně budete budit spící dvojče ve chvíli, kdy jeho sourozenec vstane na krmení.

V „době batolecí“ se na sebe budou chichotat skrze tyče svých postýlek, třást se zábranami a nevázaně padat na matraci.

Říkáte si, proč každého tedy nedat do jiné místnosti? Dvojčata se nejspíše budou o samotě bát usínat. Nebo zkrátka jeden odmítne usnout bez toho, aby viděl, že spinká jeho sourozenec.

Situace se bohužel nemusí změnit ani u starších batolat a předškoláků. I kdyby dítě bylo k smrti unavené, věřte, že bude mít dostatek vůle na to, aby udrželo oči otevřené. Nechce totiž přijít o nic, co by mohl zažít jeho bdělý sourozenec.

Že je to šílené? Rodiče s dvojčaty na tom přesto bývají lépe než rodiče s dětmi různého věku, kteří musejí při plánování dne přihlížet k odlišným spánkovým režimům.

Jednovaječná, přesto rozdílná

Nedaří se vám od sebe odlišit jednovaječná dvojčata? Zkuste jednomu vytvořit účet na Windows 10, nastavte přihlášení otiskem prstu a nechte toho druhého se přihlásit na tento účet. Uvidíte, že to nepůjde.

Navzdory téměř identické DNA reliéfy na prstech dvojčat se neshodují stoprocentně. Předpokládá se, že otisky prstů ovlivňuje růst kostí každého z dětí a kontakt s plodovou vodou v děloze. Přestože si tedy pravděpodobně jsou otisky prstů vzájemně velmi podobné, nikdy nebudou zcela totožné na rozdíl například od dolíčků na tváři.

Vzájemné zívání u dvojčat

U dvojčat může docházet k jevu známému jako „nakažlivé zívání“. Zřejmě to znáte také, například z čekárny. Zívne člověk naproti vám, načež vy sami pocítíte nutkání zívnout.

Toto chování je přirozené. U dětí však nastává obvykle nejdříve ve čtyřech letech v souvislosti s dozráváním té části mozku, která zodpovídá za empatii. U dvojčat se však situace liší. Možná za to může pouze fakt, že miminka obecně velmi zívají. Existuje ale velká pravděpodobnost, že již mezi velmi malými dvojčaty vznikne spojení s prvky empatie, kvůli kterému se vzájemně podporují v zívání.

… A čím jsou výjimečná vaše dvojčata?
 

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA