Vozítka
Sehnat kvalitní kočárek pod deset tisíc korun je dnes skoro nemožné. A upřímně - využití není na dlouho. Chcete, aby byl prostorný, aby zvládl i náročnější terén lesních cest, aby se s ním dobře manipulovalo, aby byl na pohled libivý, aby byl z pevného materiálu. Moskytiéra, pláštěnka, držáky na vodu a objemný spodní košík, robustní kola. Samé požadavky, které zvyšují cenu. Když se pak v obchodě podíváte na cenovku, protočí se vám panenky. Dobrá zpráva je, že kočárky podléhají opotřebení jen minimálně, a tak při koupi z druhé ruky po jednom dítěti je vozítko skoro nové. A cena klidně i poloviční.
Stejně tak to platí pro sportovní kočárky nebo golfky. Na internetu jsou tisíce inzerátů, kde se nabízejí levnější i luxusní kočárky, zánovní, bez vad. Neváhejte!
Oblečení
Každá maminka chce mít dítě jako ze škatulky. Upravené, čisťounké, vyvoněné, ideálně s límečky a bekovkou. Jenže miminka mají jiné preference. Chtějí hlavně barevné potisky a pohodlí. Bez toho to nejde. Bodyčko za 400 korun? Tepláky ještě o stovku dražší? Ano, někteří si to sice mohou dovolit, ale při spotřebě, jakou dítě má, může jít celá výplata rovnou na nákup oblečení. Zkuste na to jít jinak a šatník rozdělit na dvě části. První bude prémiová, vycházková a reprezentativní (tak jak jste si vysnily), druhá bude spotřební, kterou dítě oblékne na hry na zahradě, na řádění v kaluži nebo na domácí kreslení. Skvrny od borůvek, modelíny nebo řízků vyperete jen těžko a u trička za dvacku vás ztráta nebude tolik mrzet. A věčné okřikování ročního dítěte, aby se s tím štětcem tak neohánělo, nedává smysl.
Máte několik možností, jak pořídit levnější oblečení:
- Nakupujte v sezónních výprodejích
- Najděte si kamarádku se staršími dětmi, která vám oblečení přenechá (za sníženou cenu)
- Dejte šanci second-handům
- Založte si účet na internetových bazarech
- Naučte se šít (platit tak budete jen za látky a spotřební materiál (nitě, jehly, elektřina)
Hračky
Většina dětí má hraček, že se jim ani nevejdou do pokoje. Plyšáci, stavebnice, šperky, panenky, auta a náklaďáky, vlaky, kuchyňky. A těch knih .. . Je to ale nutné? Názor na to se liší. Někdo se drží třeba jen pěti nebo deseti hraček, další hračky dělí do dvou beden a pravidelně je mění, aby dítě mělo pocit, že má pořád něco nového. Realita je ale taková, že děti mívají hraček opravdu dost. A visí v nich hodně peněz. Ono i obyčejná panenka stojí k pěti set korunám. Nezdráhejte se a pořiďte pár kousků z druhé ruky. Věci jsou většinou zánovní a pokud už si s nimi původní majitel nehraje, mohou tímto způsobem sloužit dál.
Pořídíte panenky, plyšové hračky, stavebnice i vyšívání nebo hrací knihy. Víceméně vše, co je běžně k dostání v obchodech.
Jedna i druhá strana
Každý obchod má pochopitelně dvě strany prodávajícího a nakupujícího. Postavit se můžete (v jednu chvíli) tam i tam. Směle nakupujte a šetřete peníze a prodávejte a utržené peníze opět investujte do dalších nákupů za výhodnou cenu. Je to jednoduché.
Jen pozor na to, abyste se nenechali zlákat nízkými cenami a nepořídili toho zbytečně moc.