Přejít k hlavnímu obsahu

Deprese během těhotenství se týká čím dál více maminek

Po narození miminka se častokrát maminky potýkají s poklesem nálady, vyčerpaností, smutkem a leckdy i depresemi. Toto období je také někdy nazýváno „poporodní blues“. S depresí a smutkem se maminky mohou setkat nejen v období po porodu, ale již i v těhotenství. A jeden z výzkumů univerzity v Bristolu poukazuje na to, že počet těhotných s depresemi dokonce roste.

Při výzkumu byly porovnány údaje žen dvou generací. Otázky, na které ženy odpovídaly, byly totožné. Z výsledků pak vědci zjistili, že u současné generace jsou symptomy depresí častější, než u generace předchozí. Konkrétně se s depresí v těhotenství potýká až 25% dnešních maminek, oproti 19% maminek z 90 let. Přitom by se mělo jednat o jedno z nejšťastnějších období života ženy.

Příčiny smutků, depresí a chmurných myšlenek mohou být různé. Během těhotenství mohou hormonální změny ovlivnit chemické látky v mozku, které přímo souvisejí s depresí a úzkostí. Toto může být zhoršeno těžkými životními situacemi, které mohou vést k depresi během těhotenství. Maminky se často trápí celkovou „změnou stavu“, tedy tím že vypadají jinak, přibraly na váze, špatně se pohybují, jsou náladové atd. Podstatný vliv má i strach z blížícího se porodu nebo špatná sociální či partnerská situace.

Je ale nutné odlišit špatnou náladu, smutek nebo skleslost od depreseinfo-icon nebo psychózy. Splín, strach a smutek může přepadnout občas každého, ale deprese jsou vážný problém a musí se léčit. Deprese v těhotenství je onemocnění, které lze léčit a zvládnout. Je však nejdříve nutné vyhledat pomoc a podporu.

Čtete také:

Těhotenství.cz

Diskuze k článku