Přejít k hlavnímu obsahu

Deprese těhotných – léčba pomocí SSRI snižuje rizika předčasného porodu, má ale vliv na vývoj miminka

Při léčbě depresí u těhotných žen běžně používanými antidepresivy se také snižuje riziko některých komplikací v těhotenství jako je riziko předčasného porodu a císařského řezu. Použití léků je ale také spojeno se zvýšeným rizikem novorozeneckých problémů.

Cílem nového výzkumu, zveřejněného v časopise American Journal of Psychiatry, bylo zhodnotit vztah mezi použitím selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) během těhotenství a komplikací v těhotenství.

SSRI, z anglického "selective serotonin reuptake inhibitors" jsou novější skupiny léků proti depresi, o nichž se předpokládá, že účinkují potlačením látek vychytávajících neurotransmiter serotonin ze synaptické štěrbiny, čímž zvyšují dostupné množství serotoninu. Zdroj Wikipedie.

Autor výzkumu Dr. Alan Brown, profesor psychiatrie a epidemiologie na Columbia University Medical Center v New Yorku k výzkumu uvádí: "Pokud je nám známo, je vztah mezi užíváním antidepresiv v těhotenství a nižším rizikem předčasného porodu nový objev. Až dosud měly studie, které se tímto také zabývaly, velmi malý počet případů k porovnání a tak nekonzistentní výsledky.“

K posouzení dopadu SSRI v tomto výzkumu vědci analyzovali výsledky více než 800 000 těhotenství.

Nicméně, vědci také zjistili, že užívání SSRI bylo spojeno se zvýšeným rizikem novorozeneckých problémů, především v oblasti dýchání. Tyto problémy vedly k delšímu pobyty v nemocnici a vyžadovaly další nezbytná lékařská ošetření.

Deprese je vážná duševní nemoc, která je však častým jevem jak v průběhu a i po těhotenství. Odhaduje se, že asi 13% těhotných žen a čerstvých maminek trpí depresemi. SSRI je nejčastěji předepsaná forma antidepresiv. Fungují tak, že zabraňují reabsorpci neurotransmiteru serotoninu v mozku. Předchozí výzkumy dokazují, že duševní nemoc jako je deprese, může ovlivňovat zdraví plodu a působí také jako možný rizikový faktor nízké porodní hmotnosti a předčasného porodu.

Těhotenství.cz, Foto: PIxmac

Diskuze k článku