A už se kutálí
Schody. Jsou všude. Při cestě na vyhlídku za městem, na úřadě, v nemocnici a vlastně i doma. Nedá se jim vyhnout. I dospělý si o ně občas rozbije nos, když nedává pozor a nohy se mu zamotají. A co teprve děti, které mají vratký krok a při hře myslí jen na zábavu. Stačí málo a boule na hlavě je na světě.
Děti nemají tak rychlé reflexy, aby daly ruce před sebe. A tak padají po hlavě. Je úplně jedno, jestli jsou to schody ze dřeva nebo z betonu. Pořádná bolístka to bude tak jako tak. Vyhnout se jim nemůžete, ale měli byste všude, kde je to ve vašich silách, nainstalovat zábrany a ochranná “zařízení”, abyste riziko úrazu snížili na minimum.
Miminko
To, že se miminko nehne z místa, je sice fakt - i když jen pro pár prvních týdnů nebo měsíců, ale nemůžete se na to spoléhat. Děti jsou hodně čilé a první pohyb je pro ně velký šok. Nepromyslí, kam se sunou, neovládají tělo tak, aby si neublížily. A tak se stane, že první pokus o přetočení končí pádem. Z postele, z gauče, z přebalovacího pultu a někdy bohužel i ze schodů. Většina děti se poprvé otočí ze zad na bříško kolem třetího měsíce. Moc času, kdy se může odkázat na to, že dítě zůstane na místě, tedy nemáte. Nainstalujte ke schodům jednoduché zábrany nebo je alespoň zabezpečte polštáři. Pro vás jako dospělé nejde o velkou překážku a u miminka tak předejdete nechtěným úrazům. Myslete na to, že i malá rána může být pro tak malé dobrodruhy fatální. Říká se sice, že z pádu z jednoho metru se děti většinou oklepou bez úhony, ale kdo by to riskoval.
Malý průzkumník
A už chodí. A leze. A průzkumničí. A načuhuje. A šmíruje. Znáte to. Děti jsou neskutečně zvědavé, chtějí všemu přijít na kloub. A pak najednou zavrávorají a slyšíte křik a dítě je schoulené dole pod schody. Stačí mžik.
Ke schodům byste měli nainstalovat speciální zábrany. Buď je můžete vyrobit a pevně upevnit, nebo je pořiďte v supermarketu. Jejich výhoda je ta, že šířka je nastavitelná a dá se upravit podle toho, jaký rozměr zrovna potřebujete. Nejde tedy o jednorázovou investici s tím, že se vám nikam jinam zábrany nehodí. Vydrží roky. A cena se pohybuje v nižších řádech tisíců, což za ochranu dítěte před pádem rozhodně stojí.
Tipy k nezaplacení
U zábran byste měli zohlednit několik faktorů. Může se totiž stát, že koupíte něco, co vaše dítě bez problémů překoná a spíš než překážku to bude vnímat jako novou a neokoukanou prolézačku. A to nechcete!
- Zapomeňte na vodorovné tyčky, po těch by děti lehce vylezly a přepadly na schody (volte jen ty svislé - nejsou pro děti nepřekonatelné, ale mnohem bezpečnější)
- Zvolte dostatečnou výšku. Není na škodu, když má zábrana alespoň 60 cm, záleží na tom, jak vysocí jsou dospělí
- Vybírejte zavírací systém, který děti neotevřou - zasouvací tyčinka je OK, plastové přezky nikoliv
- Nenechávejte ani kvůli jedné minutce dvířka otevřená. Děti se mohou spoléhat na to, že je zavíráte, opřít se o ně a vypadnout. Pokud už je máte, používejte je bez výjimek
- Důrazně dětem vysvětlete, jak zábrany fungují, jak se otevírají a k čemu slouží. Osvěta a poznání je paradoxně jedna z cest, jak v dětech probudit pocit zodpovědnosti