Přejít k hlavnímu obsahu

9 z 10 maminek má v plánu kojení

Kojení a kojenec

Kojení představuje nejpřirozenější a také nejlevnější způsob výživy dítěte.  Až 90 procent českých maminek touží své děťátko kojit, přesto jich 6 měsíců po porodu kojí pouze 40 procent.

Problémy s kojením zažívají mnohé ženy již v porodnici, často chybí i dostatečná podpora ze strany pediatrů či nejbližšího okolí. Většinu potíží, které brání kojení, lze přitom poměrně snadno vyřešit, pokud se maminkám dostane odborné pomoci. V České republice již přes dvacet let poskytují tuto pomoc kvalifikované laktační poradkyně.1,2 Svým klientkám, které služeb laktační poradkyně využijí, přispívá na toto poradenství Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR ze svého fondu prevence.

Světová zdravotnická organizace (WHO) propaguje kojení jako ideální možnost výživy miminka do 6 měsíců a po zavedení příkrmů doporučuje pokračovat v kojení až do 2 let věku dítěte, respektive i déle. Přesto je celosvětově výlučně kojeno pouze 40 % dětí mladších půl roku. Negativní důsledky se projevují ve více směrech – od stoupajících nákladů na zdravotní péči až po ekonomickou a ekologickou zátěž.

ČTĚTE TAKÉ: 

Co skutečně potřebujete ke kojení?

3 nejčastější starosti maminek během kojení

Jak zvládnout kojení?

Nebojte se kojení, je vhodné pro naprostou většinu žen

Ohledně kojení ve společnosti stále koluje celá řada mýtů a nepravd. Mnoho čerstvých maminek jim podlehne a problémy s laktací raději řeší přechodem ke krmení dětí umělou výživou. Až 98 % žen je přitom schopných své dítě kojit. Komplikace, které maminky mnohdy považují za nepřekonatelné, se totiž dají s odbornou pomocí většinou vyřešit.

Klíčové pro správný začátek kojení jsou především první hodiny života novorozence. I proto WHO ve spolupráci s UNICEF neustále upozorňuje na důležitost včasného zahájení kojení již krátce po porodu. Celosvětově se odhaduje se, že až 78 milionů dětí není kojeno v první hodině života, čímž jsou vystaveny vyššímu riziku úmrtí a nemocí a rovněž klesá pravděpodobnost, že budou v budoucnu kojeny. Problémem je také dokrmovaní dětí, což zasahuje do přirozené tvorby mateřského mléka. Velkým rizikem je i používání různých lahviček, saviček a dudlíků, které mohou přirozené kojení negativně ovlivnit

Nedaří se vám správně kojit? Obraťte se na laktační poradkyni

Pokud si maminka není při kojení jistá nebo se potýká s problémy, jako jsou ucpané mlékovody, bolestivé trhlinky (ragády) či bolavé bradavky, měla by požádat o konzultaci laktační poradkyni. Ta může s kojením pomoci i v případě, že miminko dostatečně nepřibírá, nebo se u kojení vzteká.

Laktační poradkyně poradí přes telefon nebo email, případně maminku osobně navštíví u ní doma. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR poskytuje svým klientkám na služby laktační poradkyně příspěvek z fondu prevence. „Klientky ZP 211 mají možnost čerpat v souvislosti s těhotenstvím z fondu prevence roční příspěvek dvakrát 500 Kč.

Tato částka zahrnuje náklady za návštěvu laktační poradkyně, nebo v souvislosti s kojením také na nákup pomůcek, jako jsou například kojící polštáře nebo odsávačky mateřského mléka. Loni jsme takto přispěli našim klientkám z fondu prevence téměř 900 tisíc korun,“ říká Hana Kadečková, tisková mluvčí ZP MV ČR.

Kojení je dobré jak pro maminku tak pro dítě

Mateřské mléko je takzvanou „první imunizací“ a obsahuje vždy dokonalé složení živin připravené pro každé dítě dle jeho aktuálních potřeb. Je prevencí civilizačních chorob, jako jsou například cukrovka, obezita či alergie. Snižuje též riziko vzniku syndromu náhlého úmrtí kojence (SIDS) a mnohých infekcí. Kojení zlepšuje vývoj rozumových funkcí, a především posiluje vazbu mezi matkou a dítětem.

Prospěšné je i pro samotnou ženu, u které snižuje riziko vzniku poporodní deprese, rakoviny prsu a vaječníků nebo osteoporózy v pozdějším věku. A v konečném důsledku také šetří čas, peníze a životní prostředí

Zdroje:

kojeni.cz
uzis.cz/rychle-informace/cinnost-oboru-detskeho-dorostoveho-ambulantni-peci-roce-2012
zpmvcr.cz/pojistenci/vyhody-pro-pojistence/fond-prevence-2019/tehotne-a-zeny-po-porodu/
szu.cz/uploads/documents/czzp/kojeni/spoKOJENI_SZU_2016.pdf

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA